Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum
Świetlica wiejska
[Rozmiar: 93487 bajtów] Wobec braku w Koźmiczkach wszelkich innych instytucji będących naturalnymi ośrodkami, wokół których skupia życie społeczności lokalnej (nie ma u nas szkoły, kościoła, strażnicy, Koła Gospodyń Wiejskich) właśnie świetlica wiejska - poniekąd z konieczności - taką rolę pełnić musi. I pełni o czym świadczy poniższe archiwum działalności świetlicy. O nieco starszych dziejach świetlicy można przeczytać tutaj.

Archiwum działalności świetlicy - od 2005 roku

Budujemy świetlicę październik 2010 - Piaskowanie i malowanie Zobacz więcej...
Budujemy świetlicęczerwiec 2010 - Co zrobić z Nosalówką? - dyskusja. Zobacz więcej...
Budujemy świetlicęmarzec 2010 - Pozwolenie na budowę Zobacz więcej...
Budujemy świetlicęgrudzień 2009 - Nosalówka i pieniądze Zobacz więcej...
Budujemy świetlicęlistopad 2009 - Jaskółki na Nosalówce Zobacz więcej...
Budujemy świetlicęlistopad 2009 - Trzy wiertarki, dwie dziewczyny i chłopa kupa - zaproszenie na drill-party Zobacz więcej...
Budujemy świetlicęwrzesień 2009 - Zebranie wiejskie w Koźmicach Małych Zobacz więcej...
Budujemy świetlicęlipiec 2009 - Nowe prace przy świetlicy. Zobacz więcej...
Budujemy świetlicęstyczeń 2009 - Budujemy świetlicę. Zobacz więcej...
Działo się na Nosalówce31 grudnia 2008 - Sylwester na Nosalówce. Zobacz więcej...
Działo się na Nosalówce13 grudnia 2008 - Zakończenie sezonu prac budowlanych przy świetlicy w roku 2008. Zobacz więcej...
Działo się na Nosalówce6 i 8 grudnia 2008 - Działo się na Nosalówce. Zobacz więcej...
Z pogodą na wyścigi22 listopada 2008 - Z pogodą na wyścigi. Zobacz więcej...
Najlepsza z zabaw30 sierpnia 2008 - Zabawa trwała aż do rana. Zobacz więcej...
Wyrównywanie tłucznia przed świetlicą16 sierpnia 2008 - Wyrównywanie tłucznia przed świetlicą. Zobacz więcej...
Potańcówka w Noc Świętojańską21 czerwca 2008 - Potańcówka w Noc Świętojańską. Zobacz więcej...
Inauguracja sezonu rozrywkowego w Koźmicach Małych11 maja 2008 - Inauguracja sezonu rozrywkowego w Koźmicach Małych. Zobacz więcej...
Szczepienie przeciw wściekliźnie5 kwietnia 2008 - Szczepienie przeciw wściekliźnie. Zobacz więcej...
Fotoreportaż z zabawy 15 września15 września 2007 - Fotoreportaż z zabawy 15 września. Zobacz więcej...
Utwardzenie nawierzchni przy świetlicy25 sierpnia 2007 - Utwardzenie nawierzchni przy świetlicy wiejskiej. Zobacz więcej...
Burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł w Koźmicach Małych4 lipca 2007 - Burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł w Koźmicach Małych. Zobacz więcej...
Zacieranie płyty przed świetlicą21 czerwca 2007 - Zacieranie płyty przed świetlicą - podeszwami butów tańczących Koźmiczan. Zobacz więcej...
Wylewanie płyty przed świetlicą6 czerwca 2007 - Wylewanie płyty przed świetlicą. Zobacz więcej...
Wylewanie płyty przed świetlicąCzerwiec 2005 - Reaktywacja świetlicy na Nosalówce. Zobacz więcej...

Historia świetlicy wiejskiej przed rokiem 2005

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ
Początki działalności kulturalno-oświatowej w Koźmiczkach giną w mroku niepamięci. Zachowane do dziś zdjęcie z dożynek z 1938 świadczy, że sporo działo się w Koźmiczkach już przed wojną, niestety nie znamy szczegółów. Fotografię zrobiono pod starą lipą na podwórku Państwa Półtoraków KM 7 (obecnie dom Państwa Trędowiczów) co pozwala nam przypuszczać, że próby i uroczystości dożynkowe odbywały się wówczas u nich. Zdecydowanie więcej wiemy o czasach powojennych.
Znane nam dzieje świetlicy wiejskiej zaczynają się w 1945 roku. Wówczas organizacja młodzieżowa ZMW RP /Rzeczpospolitej Polskiej/ „Wici”Koźmice Małe posiadała swoją świetlicę w wydzierżawionej, wschodniej części starego domu w Koźmicach Wielkich u Antoniny Dylowej (z domu Piątek). Jest to pierwszy, istniejący jeszcze stary dom, pośród nowych, po prawej stronie, przy drodze gminnej nr 104 na pograniczu KM i KW. Świetlica przeznaczona była tylko dla młodzieży z Koźmic Małych.
[Rozmiar: 40166 bajtów]
Dożynki w Koźmicach Małych, prawdopodobnie rok 1945 lub 1946. Na koniach siedzą, od lewej: Kazimierz Batko, syn Franciszka i Anny z domu Surówka, siostry najstarszego Koźmiczanina, stulatka - Franciszka Surówki. z domu 36. Dalej: Józef Jamróz, Adam Surówka, Jan Nawalany i Józef Półtorak z domu 51. Stoją od lewej: Maria Cygan (z d.Kowal), Janina Romaniec (z d.Surówka), Zofia Sobula (z d. Batko), Klementyna Urbańczyk (z d.Dańda) i Helena Półtorak. Osoby ze zdjęcia rozpoznali: Wojciech Batko i Stanisław Dziedzic.

Prowadzącymi działalność kulturalno-oświatową w tym okresie były: Maria Surówka KM 36 /po mężu Rodzyńska/ a później Helena Tatarowa KM 4 /po mężu Zgud./ W świetlicy posiadano radio na słuchawki. Tutaj odbywały się próby do ówczesnych dożynek wiejskich KM. Przygotowywano sztuki teatralne m. in. „Sznur Korali” której główną rolę odgrywała Zofia Batko KM 36 /po mężu Sobula/ oraz Leszek Batko zam. Taszyce 18. Sztukę wystawiono m. in. w Szkole Powszechnej w Mietniowie.

W tym okresie zabawy taneczne „na wolnym powietrzu” w okresach letnich i dożynki wiejskie odbywały się na placu u Wiktorii i Józefa Półtoraków KM 7, obok starego domu, przed byłą stodołą. Z powodu braku elektryczności, oświetlenie zapewniały lampy naftowe, ze specjalną obudową ochronną a tańce trwały tylko do północy. Na próbach i dożynkach przygrywał na heligonce Marian Batko KM 2 - późniejszy sołtys Koźmiczek.
[Rozmiar: 21670 bajtów][Rozmiar: 19144 bajtów]
Oba zdjęcia z 1948 r zrobione przed rozpoczęciem zabawy tanecznej u p. Półtoraków.
Zdjęcie w dużym ogrodzie przy słonecznikach, obecnie to płd./zach. część domu Ewy Rzepowej. I-sza od lewej Adela Półtorak, w środku Albina Surówka, z prawej Anna Kowal, od lewej z tyłu Irena Batko.
Zdjęcie pod drzewem - w dali widoczny, chylący się drewniany płot ogradzający istniejący duży staw /obecnie zasypany/ a wzdłuż niego równoległa droga do p. Gawędów. Z przodu: pierwsza od lewej Adela Półtorak KM 7 /po mężu Rzepa/ w prawo Helena Półtorak KM 51 /po mężu Półtorak/, 3 w prawo Bronisława Ziółkowska /po mężu Chlebda/ zam. Raciborsko nr 82. Z tyłu: od lewej Mieczysława Kowal z KW /po mężu Włodarska/,w prawo Anna Kowal KM 50 /po mężu Kowal/, w prawo Irena Batko KM 23 /po mężu Grabowska zam. Mietniów, z tyłu w prawo Albina Surówka KM 39 /po mężu Krupa/, z prawej ubrana na biało Janina Jamróz / po mężu Czajka/ zam. Opole – siostra Genowefy Kucharskiej KM 65. Wystająca głowa, to Ignacy Kowal – 12 lat, KM 9, najmłodszy brat Marii Cygan.
Po elektryfikacji tej części Koźmiczek (od strony Pawlikowic) w 1949 r. całość placu tanecznego oświetlono i przedłużono czas trwania imprez. Organizowano je u państwa Półtoraków do roku 1960, czyli do zamążpójścia córki Adeli, która wraz z mężem na tym miejscu postanowiła zbudować sobie nowy dom. Należy tu wspomnieć, że Adela Półtorak (po mężu Rzepa) prowadziła w domu rodziców filię biblioteki publicznej z KW. Odbywały się tu także zmianki różańcowe „dla dorosłych”, prowadzone przez Marię Batko KM 12. Prawdopodobnie była to kontynuacja zmianek różańcowych u śp. Marianny i Anny Bodziochów.

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ
W związku z brakiem miejsca na zabawy w 1960 roku wydzierżawiono część działki przy drodze nr 146 u Agnieszki Baran KM 8. Ogrodzenie zostało wykonane z żerdzi sosnowych, przeplatanych gałęziami. Ławki i stoły na wbitych w ziemię kołkach sosnowych. Z powodu braku podestu tańczono wówczas na ziemnym placu. W tym okresie w dożynkach występowali m. in. Agnieszka Popek KM 24 /po mężu Kotara/, siostra Halina Popek KM 24 /po mężu Konieczny/ ich brat Jan Popek KM 24, Halina Wojtasik /po mężu Strojna / Jerzy Batko KM 66 i Władysław Kaczor KM 50. Ze swoim programem artystycznym występowały również dzieci. Program artystyczny i choreograficzny dla dzieci przygotowała była tancerka zespołu „Wici” Helena Półtorak KM 51 z przygrywającym na próbach, na heligonce Bronisławem Batko KM 5. Sołtysem w tym czasie był Józef Grabek. Z powodu podeszłego wieku Agnieszki Baran dzierżawa u niej trwała do 1967 r.

Ponieważ brakowało w Koźmiczkach pomieszczenia na zebrania wiejskie, które dotąd odbywały się w domach prywatnych, w 1967 roku postanowiono wydzierżawić stary, wolnostojący dom na Dziobkówce (KM 19) od Genowefy Grabek.
Image
Świetlica na Dziobkówce. Na zdjęciu, od lewej: Krzysztof Grodecki i Paweł Nawalany. U góry: Jerzy Godzik. Za pomoc w rozpoznaniu osób ze zdjęcia dziękujemy Paniom: Izabeli i Marii Mazur.
Prace adaptacyjne zostały wykonane w czynie społecznym przez młodzież. Większość materiałów finansowała Gminna Rada Narodowa w Koźmicach W. Właściwa działalność rozpoczęła się po ukończeniu wszystkich prac,w sierpniu 1968, kiedy to założono organizację młodzieżową ZMW a jej pierwszy przewodniczącym został Jan Kowal KM 50. W świetlicy odbywały się zebrania wiejskie, szkolenia rolnicze, wieczorki taneczne, /początkowo przy adapterze „Bambino”, później przy magnetofonie szpulowym/, próby zespołu dożynkowego i kolędniczego z jego występami. Przeniesiono tutaj kilkadziesiąt książek od Adeli Rzepowej, których wypożyczaniem zajmowała się Władysława Batko KM 5. Za zgodą Genowefy Grabek rozebrano przylegającą od wschodniej strony szopę i utworzono niewielkie boisko do gry w siatkówkę. Siatkę i piłkę otrzymano od klubu sportowego LZS „Wilga” z Koźmic W.

W sierpniu 1968 (z powodu braku miejsca) próby dożynkowe odbyły się u Heleny i Franciszka Półtoraków KM 51.

Dożynki na Nosalówce vel Nosolówce - 1969. Przed podestem dla orkiestry krakowiacy, pierwszy od lewej strony Jan Kowal.
Program artystyczny i choreograficzny przygotował i całość prowadził Józef Piątek obecny sołtys Koźmic Wielkich. Od tej pory na wszystkich próbach i dożynkach nie tylko w naszej wiosce przygrywał 15-to letni wówczas Adam Grabek. Z dochodu uzyskanego na tych dożynkach i zabawie tanecznej, dokonano zakupu 7 arowej działki Na Nosolówce; od Anny Batko KM 36 /z domu Surówka./
W 1969 r. działka została prowizorycznie ogrodzona żerdziami sosnowymi. Zamocowano także tymczasowe stoły i ławki na wbitych w ziemię kołkach. W takich warunkach odbyły się w sierpniu pierwsze dożynki wiejskie na własnym placu społecznym Nosalówka. Próby dożynkowe odbywały się w świetlicy Na Dziobkówce. Od tej pory zabawy taneczne i dożynki organizowano tu corocznie.
Wieńce dożynkowe w tamtych latach święcono w Kaplicy Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła w Pawlikowicach. Święcono jeżdżąc uroczyście z graniem i śpiewaniem na drabiniastym wozie przystrojonym gałązkami brzozowymi i kolorowymi wstążkami, ciągniętym przez parę koni. Stroje wypożyczano z Krakowa a także z zespołu „Mietniowiacy” z Mietniowa i wreszcie z klubokawiarni w Koźmicach Wielkich.
Latem 1974 r. z bazy MBM w Koźmicach W. otrzymano materiały na ogrodzenie: słupki z kątowników, rdzewną siatkę, bramę metalową, furtkę ze słupkami metalowymi a także cement i spółę. Ogrodzenie zostało wykonane w czynie społecznym przez młodzież.Sołtysem wioski w tym czasie był Marian Batko KM 2.
Latem 1975 r. na Nosalówce powstała szopa drewniana (6m x 8 m) ustawiona na podmurówce z betonowych pustaków. Do wykonania konstrukcji użyto pocięte belki z zawalonego mostu drogi gminnej nr 146. Instalację elektryczną podłączono do oświetlenia ulicznego i czynne było dopiero wieczorem. Szopa miała służyć do magazynowania materiałów i narzędzi budowlanych, faktycznie jednak pełniło rolę świetlicy. Po jej wybudowaniu, jesienią 1975 r. całą działalność z Dziobkówki przeniesiono na Nosolówkę. Przy okazji zlikwidowana została filia biblioteki, a książki zwrócono do Koźmic W.
[Rozmiar: 27127 bajtów]
Obchody Dnia Kobiet w 1981 roku w świetlicy na Nosalówce. Od lewej - ówczesny szef koźmickiego ZMW - Piotr Porąbka i drugi Piotr: Stanek.
Podczas zabaw tanecznych pomieszczenie służyło za bufet, stanowiło także schronienie przed deszczem. Urząd Gminy dostarczał na potrzeby magazynu-świetlicy jedną tonę węgla na opał.
Późną jesienią tego samego roku powstały ławy fundamentowe pod murowaną świetlicę 10x10 m oraz murowany magazyn nawozów 10x10m. Ponownie skorzystano z pomocy bazy MBM z Koźmic W. Pracowała w czynie społecznym młodzież z niewielką pomocą osób starszych. Wiosną 1976 Nosalówka przeżyła wizytację władz gminnych i wojewódzkich, które uznały inwestycję za zbędną z uwagi na bliskość magazynów nawozowych w Raciborsku i w Koźmicach W. W tym czasie przewodniczącą ZMW została Małgorzata Grodecka a po niej Piotr Porąbka. W prowizorycznej świetlicy odbywały się zabawy i imprezy - urządzano np. obchody Dnia Kobiet. Jednak z czasem, z uwagi na brak zadbania, ogrodzenie uległo zdewastowaniu - ukradziono bramy i furtkę, wyłamano część słupków ogrodzeniowych. Dach szopy na skutek braku konserwacji uległ w końcu zgniciu i zawaleniu. Pozostała jej część została na początku lat 90-tych rozebrana. Słowa uznania i podziękowania za pracę na rzecz Koźmiczek należą się organizatorom i członkom: Kółka Rolniczego, Koła Gospodyn Wiejskich i Związku Młodzieży Wiejskiej z tamtych czasów. Warto tu wymienić szczególnie:
  • Marię Cygan KM 9,
  • Adelę Rzepową KM 7,
  • Marię Batko KM 2,
  • braci: Kazimierza, Władysława i Stanisława Półtoraków KM 7,
  • Józefa Surówkę (seniora) KM 39,
  • Władysława Włocha /senior/ KM nr 41,
  • Kazimierza Półtoraka KM 38,
  • Władysława Grodeckiego KM 23,
  • Janinę i Edwarda Dudzików KM 28,
  • Stanisława Kowala KM 50,
  • Mariana Stanka KM 16,
  • Józefa Batkę KM 66,
  • Tadeusza Surówkę KM 34,
  • Jana Surówkę KM 3,
  • Bronisława Batkę KM 5,
  • Józefa Chwastka KM 72.
Po 15 latach przerwy, latem 2005 roku Nosalówka znów ożyła. O najnowszych wydarzeniach związanych z Nosalówką czytaj:tutaj.

Tekst opracował:Jan Kowal. Zdjęcia z archiwum Jana Kowala oraz Stanisława Dziedzica. Skróty i redakcja: Andrzej Pasula.


[Rozmiar: 12648 bajtów]
1969
Dożynki na Nosalówce
[Rozmiar: 27127 bajtów]
8 Marca 1981.
Dzień Kobiet w Nosalówce.
Prośba do Czytelników o zdjęcia świetlicy na Nosalówce z zewnątrz, inne zdjęcia związane z zabawami, działalnością świetlicy w Koźmiczkach i informacje, których dotąd nie posiadamy. Opiszmy razem historię naszej świetlicy.
kozmice.pl