Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Gdzie są źródła Wilgi ?

bagno Po opublikowaniu na naszej stronie artykuł: Wilga znana i nieznana otrzymaliśmy list, którego treść przytaczamy poniżej:
Dzień dobry. Jestem mieszkańcem Krakowa, ale interesują mnie obszary gminy Wieliczka, skąd wywodzi się (Grajów) i mieszka część mojej rodziny (Janowice). Zaciekawił mnie art. o rzece Wildze na Waszej stronie - ze względów sentymentalnych - pamiętam jak w dzieciństwie kąpałem się przy resztkach jazu w Janowicach, turystycznych, jak i hobbistycznych - jestem redaktorem Wikipedii - hasło "Wilga" było jedną z moich pierwszych edycji. Od tego czasu nurtuje mnie temat jej źródeł - gdzie dokładnie się znajdują.
W Wikipedii pierwotnie podane było Raciborsko, później ktoś zmienił tekst, wskazując na okolice Pawlikowic [..]w obydwu przypadkach bez podania źródeł. Wasza strona ciekawie opisuje problem, nie daje jednak odpowiedzi, który z opisanych cieków uznawany jest za źródliskowy. Czy dysponujecie taką informacją, popartą źródłami pisanymi? Pomyślałem, że Pan sołtys, jak rozumiem, jeden ze współautorów strony, mógłby dysponować lub uzyskać dokumentację urzędową, która jednoznacznie wyjaśniałaby kwestię. Może pomoglibyście mi Państwo wyjaśnić kwestię źródeł Wilgi, dla chwały Waszych okolic i dobra Wikipedii :).
Serdecznie pozdrawiam, Paweł D.

Tyle list. A może wśród Czytelników, jest ktoś, kto zna temat i mógłby zaspokoić ciekawość p.Pawła i naszą ?

styczeń 2009

Budujemy świetlicę

[Rozmiar: 49907 bajtów]

Mamy już projekt zadaszenia przy świetlicy wiejskiej, mamy także pozwolenie na budowę i jeszcze przed zimą zdążyliśmy osadzić słupy na których ma spocząć konstrukcja dachu. Jest szansa, że sporo wokół świetlicy będzie się działo także w 2009 roku. Sołtys, Stanisław Dziedzic przygotował krótki raport z dotychczasowego przebiegu budowy. Przedstawia także plany na rok bieżący. Możecie zobaczyć niepublikowane dotąd zdjęcia z prac oraz poglądowe rysunki z projektu budowlanego.
Mieszkańców których interesują słupy zabetonowane wokół płyty na parceli wiejskiej na Nosolówce informuję,że 6 słupów z ceownika 200 mm zespawane w profil zamknięty stanowi nogi nośnicy „Zadaszenia płyty przy istniejącym budynku Świetlicy Wiejskiej w Koźmicach Małych”. Taki tytuł nosi projekt wykonany przez Alinę Mróz-Piórecką i pana Marka Madeja z Krakowa.
Projekt budowlany zatwierdzony w decyzji pozwolenia na budowę z dnia 15.12.2008r. nr BGN.7351/16-1549/68 przez Starostę Powiatu.
  • Słupy i dźwigary pochodzą z darowizny z Kopalni Soli „Wieliczka”.
  • Materiał na konstrukcję stalową poddasza zakupiłem za kwotę 18 954,38 zł.
  • Drzewo w postaci tarcicy, więźby dachowej zakupiłem za kwotę 15 998,15 zł.
  • Blachę trapezową na pokrycie dachowe oraz gładką na ofasowania zakupiłem za kwotę 6 874,70 zł.
natka pergola wschod sosna swiatelka znak znak znak
Zdjęcia pochodzą z 22 listopada kiedy to były betonowane stopy pod słupy oraz z 6 grudnia gdy słupy były osadzane, spawane i zalewane betonem.

Łącznie na koniec roku 2008 zakupiłem materiał na kwotę 41827,23 zł. Natomiast całość materiału na spawanie i betonowanie słupów nośnych i wyżej wymieniony materiał oraz projekt wydatkowaliśmy kwotę 51514,39 zł.
[Rozmiar: 49907 bajtów] A więc Koźmiczanie pozwolenie na budowę mamy, materiał mamy, umiejętności i zapał do pracy oczywiście też, proszę tylko oczekiwać na hasło przystąpienia do pracy gdy się unormuje pogoda i będzie cieplej.
Równolegle trwają prace projektowe i załatwienia pozwolenia na budowę murowanego budynku wolnostojącego sanitarno-łaziennego o wym. 4 x 4m.
Cieszymy się z przyznanych przez Burmistrza, Artura Kozła środków na w/wspomnianą inwestycję w kwocie 50 000 zł (wykorzystaliśmy je z nawiązką). Liczymy na dalszą pomoc, jako że, będziemy potrzebowali w 2009 roku środków finansowych na materiał na budynek sanitarny. [Rozmiar: 59923 bajtów] Na koniec dziękuję serdecznie tym mieszkańcom Koźmic Małych i również sąsiednich wiosek, którzy ofiarują własne umiejętności, własny sprzęt i darmową pracę na rzecz rozbudowy naszej Małej Ojczyzny, ponieważ wszystkie prace wykonujemy własnymi siłami. Wszystkim wymienionym ludziom dobrej woli, my koźmiczanie wraz z Radą Sołecką życzymy Błogosławieństwa Bożego w życiu prywatnym i pracy zawodowej w 2009 roku i latach następnych.
Rysunki z projektu budowlanego zadaszenia.
Sołtys Stanisław Dziedzic
Zobacz także: archiwum świetlicy.

styczeń 2009

Pogrzeb koźmickiego dowódcy

[Rozmiar: 39837 bajtów] W dniu 23 stycznia 2009 o godz. 1430 w kościele parafialnym przy Dworcu Głównym w Bielsku Białej została odprawiona msza św. przy doczesnych szczątkach Władysława Orła, dowódcy pododdziału AK na terenie ówczesnej gminy Koźmice Wielkie.
Ppor. Władysław Orzeł - pseudonim „Jastrząb”, „Janota”. był współzałożycielem Placówki Terenowej Armii Krajowej kryptonim „Sosna”, „Las” w gminie Koźmice Wielkie. Pełnił funkcję dowódcy III plutonu V kompanii powołanej w Akcji Burza w Placówce „Las” w gminie Koźmice Wielkie. Kompania ta wchodziła w skład II wielickiego Batalionu 12 Pułku Piechoty AK.

Cześć Jego pamięci !
styczeń 2009

Koźmice "wymiatają"

[Rozmiar: 5580 bajtów] Nie było mocnych na koźmicki tercet ping-pongistów: Michała, Natalię i Tomasza w powiatowym etapie gimnazjady, rozegranym 19 i 20 stycznia w Koźmicach Wielkich. Panowie, podobnie jak w etapie gminnym znokautowali rywali zdobywając oba pierwsze miejsca. Zamienili się jedynie miejscami między sobą: w gminnym etapie triumfował Tomek Zimnicki a tym razem zwyciężył Michał Piąstka. Debel męski (Tomek i Michał) pokonał także wszystkich rywali, zwyciężając w rozgrywkach drużynowych. Równie brawurowo zawody rozegrała Natalia Kostrzewa, która zdobyła II miejsce. Takie samo, premiowane awansem miejsce, zajęła drużyna żeńska. Tym samym Koźmice będą miały po raz kolejny silną reprezentację na etapie rejonowym rozgrywek. Trzymamy kciuki za młodych "wymiataczy" z Koźmic i ich trenerkę - Agnieszkę Piotrowską.
Fot. A.Piotrowska
Wymiatać - wg. słownika slangu młodzieżowego znaczy tyle co: ""robić coś bardzo dobrze, wyjątkowo, świetnie"".


Zobacz także:archiwum sportowych sukcesów.
styczeń 2009

Zakończenie parafialnego kolędowania

[Rozmiar: 39837 bajtów] W sobotę 17 stycznia, po zakończeniu całej kolędy parafialnej zespół kolędniczy spotkał się w sali Domu Ludowego w Koźmicach Wielkich. Jest to czas na podsumowanie kolędowania jeżeli chodzi o nas kolędników. Wspominamy różne wesołe chwile z ostatnich lat gdy odwiedzaliśmy parafialne rodziny. Można wreszcie pośpiewać i inne piosenki, snujemy plany jak to będzie znów za rok. Trzeba tu wspomnieć o trzech kolędnikach którzy odeszli od nas na zawsze: panowie Jaśkowiec, Pająk i Tatara. Jak co roku jest z nami ksiądz proboszcz który osobiście każdemu dziękuje. Widać po nas radość z dobrze spełnionego obowiązku i powiem warto było chodzić dla tej chwili. W tym roku gościliśmy dwóch księży więc satysfakcja nasza była jeszcze większa. Kierownikiem całej grupy był Wojtek Grochal i należy mu się szczególne podziękowanie. Ogólna kwota przerosła nasze oczekiwania to ok. 13 000. złotych.

Kazimierz Windak

Czytaj także:Kolęda parafialna w Koźmiczkach.
Zobacz także: galerię zdjęć K.Windaka z kolędy parafialnej w Koźmicach.
styczeń 2009

Akcja Katolicka w Koźmicach ma nowy zarząd

[Rozmiar: 7900 bajtów]W piątek, 16 stycznia wybrany został nowy zarząd Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Koźmicach. W jego składzie znaleźli się: Krzysztof Dańda, Wojciech Dańda, Urszula Janowska, Andrzej Janowski i Anna Żołnierczyk. Wybrano także komisję rewizyjną w składzie: Ewa Kaczor, Tomasz Mistur i Andrzej Surówka. Nowo wybranym władzom Akcji Katolickiej w Koźmicach życzmy wielu sukcesów w pracy na rzecz wspólnoty parafialnej.
Czytaj także: Nowy prezes w Akcji.


Zobacz także:archiwum spraw parafialnych.
styczeń 2009

Pływali po awans

[Rozmiar: 6459 bajtów]16 stycznia na basenie w Niepołomicach rozegrano mistrzostwa gminy w pływaniu dla uczniów szkół podstawowych. Wśród dziewcząt awans do etapu powiatowego wywalczyła Joanna Gawęda z naszej szkoły. Po awans dopłynęła także koźmicka sztafeta panów w składzie:Bauer-Breczko, Jania,Komoś, Pasula, Stachura, Skóra, Wiśniowski i Woźniak. Opiekunem drużyny z Koźmic była Joanna Kos. Gratulujemy awansu.
styczeń 2009

Podpatrzone w Koźmiczkach

Koźmice
wschod3 wschod5
12 grudnia, 7.30 rano. Fot. Irek Włoch. Znów krwawa łuna na niebie.
Zapraszamy do nadsyłania Waszych zdjęć. Niektórzy się pochwalili i obiecali a nie przysłali...


styczeń 2009

Opłatek parafialny 2009

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ
6 stycznia, Dom Ludowy w Koźmicach Wielkich. Fot. K.Windak
Zobacz więcej ....
styczeń 2009

Parafialne kolędowanie

Parafialne kolędowanie to już stara tradycja w Koźmicach. Ciepłe i serdeczne przyjęcie kolędników, szczodre ofiary, krzepiące poczęstunki - tak najkrócej można podsumować atmosferę, panującą w czasie tegorocznego,koźmickiego kolędowania. Na ile udało się ją uchwycić w obiektywie aparatu ? Zapraszamy do oglądnięcia zdjęć - w celu powiększenia, wystarczy kliknąć na wybranej fotografii.

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ
KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ


Fot. Kazimierz Windak

styczeń 2009

Koźmiccy tenisiści znokautowali rywali !

[Rozmiar: 10430 bajtów]Gminne Mistrzostwa w tenisie stołowym dla gimnazjalistów, rozegrane 7 stycznia 2009 w Koźmicach Wielkich przyniosły bezapelacyjny triumf gospodarzy. We wszystkich rozegranych konkurencjach, indywidualnych i zespołowych zwyciężyli zawodnicy z Koźmic. Wśród chłopców wygrał Tomasz Zimnicki a wśród dziewcząt zwyciężyła Natalia Kostrzewa. W pierwszej trójce znaleźli się również : Michał Piąstka i Karina Wolska. Do zwycięstwa drużynowego chłopców przyczynili się także: Łukasz Chorobik i Wojtek Batko. I miejsce drużynowo dla dziewcząt wywalczyły także: Katarzyna Cygan i Anna Surówka. Gratulujemy sukcesu.
Fot. UKS Magnum - arch.
styczeń 2009

Żółwie w Wildze - czyli Wilga znana i nieznana

bagno Wilga - pozornie niepozorna rzeczka przepływająca przez Koźmice. Gdzie są jej źródła a gdzie ujście ? Skąd wywodzi się jej nazwa ? Kto jest największym trucicielem Wilgi - czyżby sami koźmiczanie ? Czy to możliwe, że w Wildze żyją ... żółwie ?! Jaki związek ma Wilga z miliardem złotych ? Ile rzek w Polsce nosi nazwę "Wilga" ? Jak o Wildze pisali poeci ? Czytaj: Wilga znana i nieznana.

styczeń 2008

Sylwester 2008 na Nosalówce

[Rozmiar: 4071 bajtów] 31 grudnia około 2330 na Nosalówce zapłonęło ognisko. Przybyła grupka koźmiczan młodszych i starszych, którzy mieli ochotę wspólnie z sąsiadami i przyjaciółmi przywitać Nowy Rok. Nie zawiódł także Pan sołtys z małżonką. O północy strzeliły korki szampanów, wszyscy składali sobie życzenia, a nawet odbył się krótki pokaz fajerwerków. Przy wtórze akordeonu Pana Wojtka, w blasku betlejemskiej gwiazdy świecącej nad nasza świetlicą, zabrzmiały zaśpiewane "od serca" kolędy i pastorałki. Mimo mroźnej nocy atmosfera była ciepła i serdeczna. Być może takie spotkania staną się naszą nowa tradycją, a niebo nad Koźmiczkami rozbłyśnie tysiącami fajerwerków ! Do zobaczenia za 11 miesięcy!
JDP
styczeń 2009
kozmice.pl