Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Kto będzie odśnieżał koźmickie drogi ?

[Rozmiar: 22514 bajtów] Pierwsze opady śniegu i mróz spowodowały, że z niepokojem zaczęliśmy wypatrywać pługów śnieżnych i piaskarek do posypywania dróg. Znów aktualny stał się refren starej piosenki kabaretu OTTO : „Jak pług śnieżny gdy zaskoczy zima – tak ja kocham Cię”.
27 listopada został rozstrzygnięty przetarg na odśnieżanie dróg w gminie Wieliczka. Za zimowe utrzymanie dróg w rejonie Koźmiczek odpowiadają aż trzy firmy. Za odśnieżanie głównej drogi wiejskiej – nr 146 biegnącej od składu węgla w Pawlikowicach do skrzyżowania z drogą Gorzków – Raciborsko, będzie odpowiedzialna firma Transportowo – Drogowa Andrzeja Rokosza z Wierzbanowej. Drogi gminne w Koźmicach Wielkich i dwie drogi w Koźmiczkach będzie utrzymywać firma Ryszarda Zająca z Koźmic Wielkich.
Drogi gminne w większości zostały zakwalifikowane do III kategorii zimowego utrzymania, podczas gdy drogi powiatowe do IV i V - jak widać gmina zdecydowanie lepiej dba o mieszkańców. Ponieważ odcinki dróg gminnych przeplatają się z drogami powiatowymi, jadąc do pracy będziemy z odśnieżonej i posypanej jezdni drogi gminnej wpadać w zaspy lub oblodzone zakręty drogi powiatowej. Standard III kategorii obejmuje:
 • odśnieżanie jezdni na całej szerokości ,
 • odśnieżanie poboczy oraz obiektów towarzyszących- zatok autobusowych,
 • posypywanie jezdni ze szczególnym uwzględnieniem odcinków decydujących o ruchu – spadków 4%, skrzyżowań z drogami o nawierzchni bitumicznej, niebezpiecznych łuków poziomych.

 • DrogaNumer drogiFirma odśnieżającaStandard utrzymania
  Gorzków - Raciborsko182/30GrochalV
  Koźmice Małe –główna droga wiejska146RokoszIII
  Koźmice Małe, od krzyża do Pająków122ZającIII
  Koźmice Małe – Koźmice Wielkie104ZającIII
  Pawlikowice – Koźmice Wielkie przez Koźmiczki182/36GrochalV
  Pełny wykaz zimowego utrzymania dróg gminnych w okolicy Koźmiczek: tutaj.
  Część "E" - firma R.Zająca, część "F" - firma A.Rokosza.

  Rozpoczęcie prac na drodze III kategorii musi nastąpić najpóźniej w ciągu 2 godzin od zgłoszenia interwencji lub od momentu wystąpienia zimowych utrudnień. Firma odśnieżająca ponosi pełną odpowiedzialność za szkody ( wypadki, kolizje drogowe) spowodowane zaniechaniem prac lub niedostatecznym, wykonywaniem usług przy zimowym utrzymaniu dróg (od 1 grudnia do 31 marca).
  Nieodśnieżone i śliskie drogi należy zgłaszać do Straży Miejskiej w Wieliczce
  tel. 12 278 - 21 - 05, która: "prowadzi działania prewencyjne w rejonie miasta i gminy, patroluje miejsca zgłaszane przez mieszkańców, jako trudno przejezdne i podejmuje interwencje u odpowiedzialnych za odśnieżanie służb oraz administrator, zarządców i właścicieli posesji".
  Informacje zaczerpnięto ze stron: www.wieliczka.eu oraz www.wieliczka.pl .
  listopad 2007

  Wiewórka a sprawa Niepodległości

  [Rozmiar: 133572 bajtów]
  Stanisław Dziedzic i Ryszard Jakubowski w czasie rozmowy w domu Państwa Jakubowskich w Koźmicach.

  11 listopada to najważniejsze polskie święto narodowe obchodzone na pamiątkę odzyskania niepodległości w 1918 roku. Nie ma już wśród nas tych, którzy wówczas przyczynili się do odrodzenia Państwa Polskiego, zostało pokolenie ich dzieci, które dwadzieścia lat później – w czasie II wojny światowej - musiało ponownie o tę Niepodległość walczyć. Powstanie Warszawskie bez wątpienia zapisało się w historii jako jeden z najbardziej dramatycznych momentów tej walki. W Koźmicach mieszka uczestnik powstańczych zmagań – Ryszard Jakubowski, w czasie wojny posługujący się pseudonimem „Boruta”. Specjalnie dla czytelników strony kozmice.pl Ryszard Jakubowski opowiedział swoją niezwykłą historię. Oto jej fragment:
  [Rozmiar: 14662 bajtów]Patrząc na rudą wiewiórkę na tarasie Jakubowskich nie sposób nie nabrać pewności, że niezwykły życiorys Ryszarda mógłby posłużyć za kanwę dobrej książki sensacyjnej. Byłaby by w niej miłość i śmierć, przyjaźń i krew, odwaga i rozsądek nie zabrakłoby także szczęśliwego zakończenia. To powieść jakich dzisiaj mało. A sam bohater pozostał człowiekiem skromnym, mówiącym o patriotycznym obowiązku, nieskorym do przechwalania się. I co nieczęsto u weteranów- Polaków spotykane, umiał później - gdy już ucichły wichry wojny - uczyć się i ciężko pracować na prawdziwy sukces finansowy. Może jeszcze ktoś napisze taką książkę...


  Pełny tekst rozmowy z Ryszardem Jakubowskim czytaj: tutaj.
  listopad 2007

  Gaz z Koźmic receptą na wzrost cen ?

  W latach siedemdziesiątych w okolicach Koźmiczek, co i rusz można było się natknąć na szyb gazowy lub charakterystyczny odwiert kontrolny. Jeden z takich odwiertów zlokalizowano na krańcu Koźmic Małych przy granicy z Raciborskiem. Miało to związek z szeroko wówczas prowadzoną akcją poszukiwawczą złóż gazu ziemnego i ropy naftowej na terenie Pogórza Wielickiego i całego pasa przykarpackiego. W rezultacie odkryto kilkaset złóż gazu, wiele z nich zostało następnie poddanych normalnej, przemysłowej eksploatacji.
  [Rozmiar: 48486 bajtów][Rozmiar: 23387 bajtów]
  Ujęcie gazu w rejonie złoża Raciborsko na krańcu Koźmic Małych. Na zdjęciu po lewej odwiert stan w roku 1970-tym. Po prawej stan aktualny ujęcia - w miejsce szybu pojawiła się instalacja z zaworami i reduktorami ciśnienia. Strzałką na zdjęciu zaznaczono kapliczkę na granicy Koźmiczek i Raciborska.
  Zdjęcia: Władysław Pirowski (po lewej) i Stansław Dziedzic (po prawej).
  Stanisław Dziedzic, który interesował się sprawą i przesłał oba zdjęcia, twierdzi, że "złoże Raciborsko" prócz ujęcia w Koźmiczkach posiada jeszcze drugie ujęcie przy cementarzu w Gorzkowie. Oba ujęcia poprzez reduktornie połączone są z magistralą gazową w Węgrzcach Wielkich.
  Jeszcze w latach osiemdziesiątych Polska zaspokajała w ten sposób nawet połowę zapotrzebowania na gaz. Z technicznych instalacji gazowych budowanych w tamtych czasach do dziś pozostał jeszcze gazociąg biegnący grzbietem wzniesienia Czarnego Lasu, wzdłuż drogi łączącej Raciborsko z Gorzkowem. Sąsiadujące z Koźmicami złoże Raciborsko jest nadal eksploatowane a wydobywany tutaj gaz trafia do odbiorców. Czy zatem gotując wodę na herbatę na domowej kuchence Koźmiczanie korzystają z lokalnych zasobów tego surowca ? Jako ciekawostkę warto dodać, że krakowska AGH prowadzi badania, których celem jest ustalenie możliwości adaptacji niektórych wyrobisk wielickiej kopalni na wielkie magazyny gazu ziemnego.

  Prowokacyjnie żartobliwy tytuł to skromny głos w dyskusji na temat stale rosnących cen paliw, głównie: ropy i gazu. Ciekawe, że mieszkańcy Pogórza Wielickiego, mimo iż mieszkają w bezpośredniej bliskości czynnych złóż gazu płacą za jego transport tyle samo, co mieszkańcy rejonów znacznie od tych złóż oddalonych. Może ktoś z Czytelników jeszcze posiada inne zdjęcia instalacji gazowych z tamtego okresu z Koźmiczek ? Jeśli tak - prosimy o przesłanie.

  listopad 2007

  Kwesta parafialnego komitetu gospodarczego

  [Rozmiar: 19250 bajtów] W październiku przeprowadzona została kolejna, druga już w tym roku kwesta na potrzeby gospodarczo-remontowe parafii w Koźmicach Wielkich. W południowej części wsi Ryszard Strojny i Andrzej Batko zebrali 1100 zł. W północnej części kwestował, tym razem samotnie, Stanisław Dziedzic. Uzbierał kwotę 930 zł. Łącznie ze zbiórką majową w Koźmiczkach zebrano zatem kwotę 3 899 zł.
  Sołtys, Stanisław Dziedzic, składa serdeczne podziękowanie mieszkańcom Koźmic Małych, tej części wioski należącej do parafii Koźmice Wielkie za ofiarowany Dar serca w ramach półrocznej zbiórki pieniężnej na potrzeby inwestycyjno - remontowe Naszej Parafii. Składam również serdeczne podziękowanie wolontariuszom tj. Andrzejowi Janowi Batko oraz Ryszardowi Strojny. Szczęść Boże wszystkim ofiarodawcom jak również tym, którzy nie wspomogli naszych przedsięwzięć.
  listopad 2007

  Inwazja koźmickich płetwonurków

  [Rozmiar: 153605 bajtów]
  Ekipa płetwonurków z Koźmic Małych wyruszyła w lipcu na poszukiwanie śladów hiszpańskiej armady transportującej zrabowane złoto Azteków...

  A jak się zakończyły te poszukiwania i zdjęcia z wyprawy możecie poczytać i pooglądać
  tutaj.
  listopad 2007

  Dzień Niepodległości

  W Dzień Niepodległości niech nie zabraknie Naszych modlitw i zapalonego symbolicznego znicza za członków naszej Koźmiczańskiej Ojczyzny
  [Rozmiar: 24302 bajtów]Grób Wojciecha Grabka, żołnierza Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, pochowanego samotnie, z dala od rodziny w Hobart (Australia) w 1957 r.
  poległych w wojnach, szczególnie w II wojnie światowej. Są to:
 • Tadeusz Surówka i Stanisław Porąbka - zginęli bez wieści.
 • Ludwik Nawalany żołnierz AK zginął w Matthausen,
 • Józef Pirowski zginął w Oświęcimiu.


 • Pomódlmy się również za tych, którzy służąc w Polskiej Armii na Zachodzie nie powrócili do Ojczyzny i spoczywają z dala od Niej:
 • Adolf Nawalany, Ludwik Struzik, Stanisław Surówka,
 • spoczywający samotnie - Wojciech Grabek.


 • Zapalmy symboliczny znicz również za żołnierzy Armii Krajowej z naszej wsi: [Rozmiar: 53229 bajtów]
 • Antoniego Batkę,
 • Romana Cygana
 • Stanisława Dańdę,
 • Ludwika Półtoraka,
 • Józefa Półtoraka,
 • Władysława Półtoraka,
 • Stanisława Struzika,
 • Franciszka Surówkę - Brzegowskiego,
 • Józefa Surówkę,
 • Klemensa Surówkę,
 • Stanisława Tatarę,
 • Stefanię Tatarę,
 • Tadeusza Tatarę,
 • Władysława Tatarę,
 • Władysława Wojtasika.

 • Wieczne odpoczywanie racz Im dać Panie,
  a Światłość Wiekuista niechaj Im świeci na wieki wieków Amen.


  Nazwiska Koźmiczan zebrał: Stanisław Dziedzic.

  listopad 2007

  Czytelników portret własny - czyli trochę statystyki.

  W listopadzie liczba odsłon strony kozmice.pl przekroczyła 10 tysięcy. To niemało, zważywszy że pojawiła się w internecie zaledwie 7 miesięcy temu. Dziś chcielibyśmy przestawić Czytelników portret własny uzyskany dzięki statystykom stat24.pl . Dane zostały uzyskane za okres od 10 sierpnia do 31 października 2007.
  • Tygodniowo stronę odwiedza około 100 osób, to sporo, zważywszy, że wszyscy obywatele Koźmic Małych to nieco ponad 500 osób.
  • Co tydzień około 50 osób odwiedza stronę po raz pierwszy. [Rozmiar: 9764 bajtów]
  • Najwięcej czytelników mamy zwykle w niedziele, najmniej w soboty.
  • Około 10% czytelników czyta stronę poza granicami Polski, zdecydowana większość z nich przebywa w USA. Mamy też czytelników w Niemczech, Austrii, Francji i Irlandii.
  • Ogromna większość czytelników - ponad 80% to mieszkańcy Koźmic i najbliższej okolicy, ale mamy też wiernych czytelników w Elblągu, Warszawie, Rudzie Śląskiej, Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi. Obok mapka Polski z zaznaczonymi miejscami, gdzie mieszkają nasi czytelnicy.
  Najczęściej używanym systemem jest Windows XP (około 95% czytelników). Użytkownicy systemów nie-windowsowych stanowią mniej niż 1 % ogółu. Wykres poniżej przedstawia popularność poszczególnych przeglądarek internetowych wśród naszych czytelników. [Rozmiar: 16379 bajtów]

  Dane oraz mapka pochodzą ze strony: www.stat24.pl

  listopad 2007

  Koźmice Małe w nowym policyjnym rewirze nr 8.

  [Rozmiar: 12411 bajtów]
  1 listopada nastąpiła reorganizacja rewirów w wielickiej policji. Ustanowiono 9 nowych rewirów w miejsce dotychczasowych 5. Koźmice Małe należą do rewiru nr 8 (wraz z Byszycami, Dobranowicami, Gorzkowem, Grajowem, Jankówką i Raciborskiem). Obowiązki dzielnicowego rewiru nr 8 pełni sierż. sztab. Stanisław Bała, telefon kontaktowy: 012 2891234.

  na podst.: www.wieliczka24.info  listopad 2007

  Wielkie Drzewo Genealogiczne Koźmiczan

  [Rozmiar: 418570 bajtów]Zaczynając sześć i pół roku temu pracę nad drzewem rodziny, prawie nic nie wiedziałem o ludziach którzy zamieszkiwali okolice Koźmic dawniej. Dzięki uprzejmości Artura Mokrzyckiego i Leszka Windaka , mogłem przez ten okres uzupełniać dane. Na dziś w drzewie znajduje się ponad 27 tysięcy osób, z tego szacunkowo około 7 tysięcy żyjących, ponad 2500 nazwisk, ponad 9500 rodzin, ponad 60 tysięcy wpisanych dat i adresów. Obszar który jest dokładniej uwzględniony to: Koźmice Małe i Wielkie , Byszyce i Bugaj. Pozostałe sąsiednie miejscowości są umieszczone gdy część danej rodziny zmienia miejsce zamieszkania. Czas jaki obejmują dane to okres od połowy XVIII wieku do współczesności. Osoby które mają korzenie w Koźmicach mogą doliczyć się ponad 10 pokoleń przodków. Najczęściej występujące nazwiska (ponad 400 osób) to : Batko, Chlebda, Dańda, Gabryś, Grochal, Kaczor, Kapusta, Piątek, Stachura. Wśród statystyk danych szczególnie uderza olbrzymia umieralność dzieci w wieku do 10 lat , o czym mało kto pamięta. Pomimo dołożonej staranności i chęci wykonania pracy jak najlepiej na pewno nie uniknąłem pomyłek, których korektę proszę zgłaszać na adres:  Piotr Kaczor

  Zdjęcie ze ślubu Jana Kaczora i Anny Wilk w Koźmicach, 27 lipca 1914 roku. Uderza zdecydowana przewaga kobiet na fotografii - mężczyzn właśnie masowo powołano do wojska, bo zaczęła się wojna.

  drzewo Wielkie Drzewo Genalogiczne

  Od admina:
  Opublikowane niedawno na stronie drzewo genealogiczne Koźmic Małych wzbudziło duże zainteresowanie Czytelników. Otrzymaliśmy listy z podziękowaniami za wykonaną pracę i równocześnie z uwagami, bo tu i ówdzie znalazły się braki i nieścisłości. Jak się okazało, część owych braków wynikała z prostego faktu, że przodkowie pochodzili spoza Koźmiczek. Byli to mieszkańcy Koźmic Wielkich, Bugaja lub innych miejscowości, którzy zwykle w wyniku ślubu stawali się obywatelami Koźmic Małych. Dlatego Piotr Kaczor postanowił udostępnić wszystkie zebrane przez siebie dane a okazją po temu stał się Dzień Zaduszny. Tak powstało Wielkie Drzewo Genalogiczne Koźmic (Wielkich i Małych, Byszyc, Bugaja i sąsiednich miejscowości) obejmujące ponad 27 tysięcy osób ! Trzeba zauważyć że w ten sposób Koźmice doczekały się opracowania, które wymienia i opisuje powiązania rodzinne wszystkich mieszkańców w okresie ostatnich 200 lat. To naprawdę cenna inicjatywa - takie drzewo genealogiczne miejscowości to unikat w skali Polski. Cieszymy się, że sprawa dotyczy Koźmic i cieszymy się podwójnie, że strona www.kozmice.pl ma w tym swój skromny udział.
  listopad 2007

  Pogrzeb księdza Stanisława Mżyka

  [Rozmiar: 15443 bajtów] W dniach:5 i 6 listopada w kościele parafialnym w Raciborsku, odbyły się uroczystości żałobne po śmierci księdza kanonika Stanisława Mżyka, pełniącego przez 36 lat posługę duszpasterką w Raciborsku. Ks. kanonik Stanisław Mżyk urodził się 22 04 1929 roku w Porębie- Żegocie, święcenia kapłańskie przyjął 1954 roku, następnie był wikariuszem na parafiach; Rudawa, Rabka w Parafii św. Marii Magdaleny, Chrzanowie- Kościelcu i Tenczynek. Od 1968 roku był Duszpasterzem a od 1984 roku Proboszczem Parafii NMP Królowej Polski w Raciborsku. Od 2004 roku był na emeryturze i do ostatnich swoich dni mieszkał i w razie potrzeby pomagał obecnemu proboszczowi ks. Kazimierzowi Kubikowi w sprawowaniu posługi duszpasterskiej. Zgodnie z jego wolą, doczesne szczątki księdza kanonika Stanisława zostały złożone na cmentarzu parafialnym w Raciborsku.

  Czytaj nekrolog.


  listopad 2007

  Dzień Zaduszny - 2 listopada

  [Rozmiar: 8272 bajtów] Mamy w polskiej tradycji dwa dni poświęcone pamięci zmarłych. O ile w dniu Wszystkich Świętych czcimy wszystkich, którzy po śmierci dostąpili zbawienia, o tyle obchodzony 2 listopada Dzień Zaduszny poświęcony jest modlitwom za osoby zmarłe, oczekujące na ostateczne pojednanie się z Bogiem (w czyściu).
  W Martyrologium Rzymskim na ten dzień jest umieszczona taka oto notatka :
  Dzisiaj wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Kościół, wspólna i kochająca matka, oddawszy należną cześć wszystkim swoim dzieciom radującym się już w niebie, stara się teraz gorącymi modłami do Chrystusa, swego Pana i Oblubieńca, przyjść z pomocą wszystkim jeszcze w czyśćcu cierpiącym, aby jak najrychlej mogli dojść do społeczności z błogosławionymi w radości wiekuistej”.
  W tym jednym zdaniu mamy wytłumaczony cały sens Dnia Zadusznego. Kościół przypomina nam tajemnicę czyśćca i mobilizuje swoje dzieci na ziemi do niesienia pomocy braciom, którzy jej od nas potrzebują.

  PK i AP
  Cytaty pochodzą ze stron: www.mateusz.pl oraz www.kosciol.pl
  listopad 2007

  Wszystkich Świętych na koźmickim cmentarzu

  [Rozmiar: 49869 bajtów][Rozmiar: 50449 bajtów]
  [Rozmiar: 50449 bajtów][Rozmiar: 41165 bajtów]
  Zdjęcia: Kazimierz Windak i Andrzej Pasula
  listopad 2007

  Książka Andrzeja Janowskiego: Koźmice Wielkie historia i współczesność.


  W grudniu 2003 roku ukazała się książka Andrzeja Janowskiego zatytułowana „Koźmice Wielkie historia i współczesność”. Książkę autor zadedykował wszystkim zainteresowanym sprawami wsi, a zwłaszcza mieszkańcom rodzimej ziemi. Cały dochód i honorarium z jej sprzedaży przeznaczone są na rzecz Rady Sołeckiej Koźmic, która otrzymane środki przeznacza na remont Domu Kultury. Książka podzielona jest na sześć rozdziałów.
  Rozdział I przedstawia położenie geograficzne wsi, jej florę i faunę.
  Rozdział II odtwarza dzieje wsi od czasów zamierzchłych, poprzez wieki, aż do współczesności.
  Parafię pod wezwaniem Trójcy Świętej, zabytki sakralne i świeckie znajdujące się na tym terenie spisane są w III rozdziale.
  Rozdział IV „Edukacja” opisuje dzieje szkoły podstawowej i początki gimnazjum.
  Rozdział V nosi tytuł sport i działalność LZS „Wilga”.
  Rozdział VI „Koźmice Wielkie dziś i jutro” stanowi podsumowanie osiągnięć mieszkańców oraz przedstawia ich plany na przyszłość.
  Książkę czyta się z przyjemnością. Liczne fotografie, prosty język sprawiają, że nawet mniej zainteresowany problematyką wsi czytelnik, wciąga się w ciekawostki i interesujące wydarzenia, czasem prozaiczne, a czasem wielkie i wespół z autorem uczestniczy w śledzeniu dziejów Koźmic Wielkich.
  Ta książka to obowiązkowa pozycja w domu każdego kto czuje się w jakikolwiek sposób związany z Koźmicami. Prawdziwa kronika czasów minionych, świadectwo zmian które już się we wsi dokonały i tych które wciąż się dokonują. Choć ma w tytule "Koźmice Wielkie" to także miłośnicy Koźmiczek znajdą w niej sporo interesujących informacji.

  Książkę „Koźmice Wielkie historia i współczesność"w cenie 13 złotych można nabyć:
 • u sołtysa wsi Koźmice Wielkie - Józefa Piątka, mieszkającego obok Domu Kultury,
 • w sali „Przystań” przy kościele.
 • listopad 2007
  kozmice.pl