Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum
Nasze sprawy

Były sobie wiaty

[Rozmiar: 27962 bajtów]Ponad rok temu zakończył się remont drogi wojewódzkiej 964. Przy okazji remontu rozebrano wiaty przystankowe w Taszycach, na Mostkach i w innych miejscach. Co prawda były stare, pordzewiałe i dziurawe to jednak chroniły przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Większość skończyła na złomowisku, losy jednej, prawdopodobnie tej z Mostków, są szczególne - po drobnej adaptacji pełniła rolę toalety. Na zebraniu wiejskim w Koźmiczkach, wiosną tego roku przedstawiciele UMiG zapewniali, że nowe wiaty wkrótce powrócą na dawne miejsca. Zbliża się zima a wraz z nią obawa, że użytkownicy komunikacji zbiorowej nadal będą marznąć i moknąć pod gołym niebem. Na początku 2011 roku powstał Gminny Zarząd Dróg, którego szefową została Teresa Kuchnia. W kompetencjach GZD leżą także nasze wiaty.
listopad 2011

Wiejskie sanitariaty

[Rozmiar: 23009 bajtów]Koźmiczki zostały właśnie dysponentem największych w gminie Wieliczka, wiejskich sanitariatów publicznymi. Zgodnie z normami unijnymi, naszych 5 toalet ma zdolność obsłużenia kilkugodzinnej imprezy z udziałem ponad 1200 osób! To się nazywa planowanie z rozmachem! Koszt inwestycji to ponad 120 tysięcy złotych a wszystkie prace budowalne wykonała firma Kowalczyk&Kowalczyk z Wieliczki.
listopad 2011

Bardzo smutna piosenka

[Rozmiar: 6267 bajtów]
Zdjęcie ze strony www.wieliczka.eu
Kap, kap płyną łzy, W łez kałużach ja i ty.[..] Płacze z nami deszcz I fontanna szlocha też, Trochę zadziwiona skąd ma tyle łez. - śpiewa grupa "Pod Budą" i tak samo mogliby zaśpiewać, przez łzy - koźmiczanie, czytając list od Burmistrza. Rzym zwą miastem tysiąca kościołów, Pragę miastem tysiąca wież, Berlin zaś miastem tysiąca mostów, natomiast władze Solnego Grodu starają się chyba, aby Wieliczka otrzymała miano miasta tysiąca fontann. W tym morzu fontannowych inwestycji zatonął bezpowrotnie koźmicki chodnik... Czytaj więcej...
listopad 2011

Wszystko na raz...

[Rozmiar: 32243 bajtów][Rozmiar: 33464 bajtów] To wspaniale, że władze Wieliczki remontują centrum miasta. Może trochę szkoda, że całe naraz...
październik 2011

Ani chodnika ani orlika...

Od ponad 3 lat monitorujemy sprawę budowy chodnika w Koźmicach Wielkich. Przypomnijmy, że według obietnic władz gminy, inwestycja miała być zrealizowana do końca 2011 r. Koleją akcję wsparcia chodnikowej petycji poparły nawet: posłanka i radna sejmiku wojewódzkiego. Wszystko wskazuje na to, że nie doczeka się w tym roku realizacji także druga z obiecanych inwestycji - kompleks sportowy Orlik. Gmina ogłosiła już trzeci przetarg na budowę boiska. Poprzednie nie zostały rozstrzygnięte z powodu zbyt wysokich cen realizacji obiektu zaoferowanych przez startujących w przetargu przedsiębiorców.
Komentarze

W Koźmicach Wielkich nie mogą się narodzić obiecywane i zaplanowane inwestycje a tymczasem w Wieliczce trwa w najlepsze program "rewitalizacji miasta" w ramach którego m.in. powstają kolejne fontanny. Czyżby w jednej z tych fontann zostały utopione pieniądze na koźmickie inwestycje?
wrzesień 2011

Zapomniana ścieżka międzykoźmicka

[Rozmiar: 26985 bajtów]Chociaż Koźmice Małe sąsiadują z Koźmicami Wielkimi od ponad 600 lat, to jednak dobra droga, łącząca obie miejscowości, istnieje zaledwie od pół wieku. Można więc dojechać już z jednych do drugich Koźmic bez problemu, ale wciąż nie można dojść! Niewielki odcinek od skrzyżowania dróg: gminnej 104 i powiatowej 2032K (Pawlikowice - Koźmice W.) aż do drogi powiatowej 2027K (Siercza - Koźmice W. - Gorzków) to zapomniana ścieżka wstydu. Codziennie wydeptują ją w drodze do szkół, stopy najmłodszych a więc nie mających głosu wyborczego, obywateli Koźmiczek. Dobrze gdy ścieżka jest sucha i nieoblodzona... Sprawa jest trudna o tyle, że dróżka w całości leży na terenie Koźmic Wielkich a wśród użytkowników, przeważają mieszkańcy Koźmic Małych. Trzeba więc porozumienia i współdziałania włodarzy obu miejscowości. Nie udało się, załatwić tej drobnej choć wstydliwej sprawy za poprzednich kadencji władz sołeckich, może teraz się uda?
wrzesień 2011

Podziękowania

[Rozmiar: 21586 bajtów]

Składam podziękowanie wszystkim mieszkańcom, którzy okazali pomoc przy organizacji Dni Koźmic oraz tym, którzy uczestniczyli w uroczystościach towarzyszących tym Dniom.

Podziękowania Sołtysa
Fot. AP
wrzesień 2011

Dni Koźmic - podsumowanie

Dni Koźmic Pierwsze Dni Koźmic już za nami. Tym razem uczestnicy imprezy cieszyli się znakomitą pogodą. Zdecydowanie powiększyła się także oferta skierowana do najmłodszych koźmiczan. Ciekawą inicjatywą była promocja Dni Koźmic poprzez akcję krótkofalowców z KGER. Być może w przyszłości, warto rozważyć organizację wszystkich wydarzeń w jednym miejscu, bowiem w ich rozproszeniu po oddalonych obiektach (jak było w tym roku i w latach ubiegłych, gdy organizowana była Parafiada) jakoś zatraca się charakter całej imprezy. Budujący był obrazek zgodnej współpracy i autentycznego zaangażowania wszystkich instytucji koźmickich.Brawa dla organizatorów, zwłaszcza dla sprawnie działającej Rady Sołeckiej Koźmic Wielkich.
AP
Oficjalne sprawozdanie z Dni Koźmic.

wrzesień 2011

Herb Koźmic Małych

[Rozmiar: 6999 bajtów] Koźmice Małe nie mają oficjalnego herbu, być może są na to zbyt małą miejscowością. Jednak niezrażony tym wcale Marek Janus, napływowy obywatel Koźmiczek, postanowił ten stan rzeczy zmienić. Projektując herb Koźmic Małych wykorzystał herb Strzemię, należący do najstarszych, znanych nam właścicieli wsi - Kłębowiczów. Można tylko przyklasnąć ciekawej inicjatywie. Warto też zauważyć, że jest to pierwsza w dziejach Koźmiczek, próba stworzenia herbu miejscowości. Nieskomplikowana stylistyka nawiązuje wprost do ornamentów tarczy herbowej rodu Kłębów. Herb w takiej właśnie postaci, znają już uczestnicy licznych imprez sportowych, w których startuje Marek Janus, pora aby poznali go sami koźmiczanie.
Zobacz: większy herb .

sierpień 2011
kozmice.pl