Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Więcej nas w Koźmiczkach

[Rozmiar: 13615 bajtów]Według najświeższych informacji Wydziału Spraw Obywatelskich UMiG Wieliczka z 30 września 2008 w Koźmicach Małych ubyło domów ! Zostało ich bowiem tylko 126 a jeszcze rok temu ewidencja wykazywała o 41 budynków więcej. To tak naprawdę efekt usunięcia z wykazu dawno już nieistniejących domów. Przybyło za to samych koźmiczan - jest nas już 541 osób - czyli o 23 osoby więcej niż przed rokiem.

Na podst. 74 Zeszytu Biblioteczki Wielickiej aut. J.Dudy
listopad 2008

Podpatrzone w Koźmiczkach

Koźmice
Zachód słońca w dniu 15 listopada 2008 w Koźmiczkach był wyjątkowo spektakularny. Krwawa łuna na kilka chwil pokryła cały nieboskłon. Niegdyś uznano by ją za zły omen, np. zwiastun wojny. Autorem tego imponującego ujęcia jest Bogusław Nawalany. Poniżej inne próby zmierzenia się z tym samym tematem, kolejno od lewej: Anna Madej (z d.Batko), Andrzej Pasula i ponownie - Bogusław Nawalny. Za wszystkie nadesłane zdjęcia serdecznie dziękujemy.

1 1 1

Zdjęcia, Koźmice i Pismo Święte

[Rozmiar: 13615 bajtów] Twórcy portalu kregibiblijne.pl poprosili o zgodę na wykorzystanie zdjęć z naszej strony w jednej z prezentacji, przekonujących, że warto czytać Pismo Święte. Propagujący ideę aktywnego poznawania biblii portal, robi to na miarę XXI wieku: wykorzystując Internet, prezentacje multimedialne i świadectwa w formie blogów. Koźmickie zdjęcia wykorzystano w prezentacji nr 19, pt: Dlaczego czytać Pismo Święte ?. Zapraszamy do oglądania i czytania, tym bardziej, że kiełkuje już w Koźmicach zamysł stworzenia kręgu biblijnego.

listopad 2008

Koźmickie odśnieżanie w sezonie 2008/2009

[Rozmiar: 22514 bajtów] Wiemy już kto i jak będzie odśnieżał nasze drogi w sezonie zimowym 2008/09. Akcja zimowego utrzymania dróg potrwa do końca marca przyszłego roku. Należy zauważyć obniżenie standardu odśnieżania dróg gminnych – to zmiana w stosunku do poprzednich lat, gdy standard utrzymania traktów gminy był wyższy (czyli lepszy) niż dróg powiatowych. Gmina, niestety wyrównała w dół. Standard oznaczony jako „IV” dopuszcza m.in. przerwy w komunikacji trwające do 8 godzin. Standard „V” którym objęta jest droga Raciborsko – Gorzków obok Czarnego Lasu, dopuszcza nawet 24 godzinne przerwy w komunikacji i odśnieżenie tylko jednego pasa ruchu z mijankami. Szczegółowy wykaz dróg ze wskazaną firmą odpowiedzialną za odśnieżanie w tabeli poniżej.

DrogaNumer drogiFirma odśnieżającaStandard utrzymania
Droga wojewódzka 964
odcinek: Wieliczka - Dziekanowice
964ZDW w KrakowieII
Raciborsko - Gorzków przez KoźmiczkiP 2026K GrochalV
Siercza - Koźmice Wielkie – GorzkówP 2027K GrochalIV
Pawlikowice – Koźmice Wielkie
(przez Koźmice)
P 2032K GrochalIV
Koźmice Małe –główna droga wiejska146RokoszIV
Koźmice Małe, od krzyża do Pająków122ZającIV
Koźmice Małe – Koźmice Wielkie104ZającIV
1. GRO-TRANS, Grochal Andrzej, Mietniów 81A, 32-020 Wieliczka,
2. Zmechanizowane Roboty Ziemne Ryszard Zając, Koźmice Wielkie 313,
3. Firma Transportowo – Drogowa Andrzej Rokosz , Wierzbanowa 141.

Porównanie wybranych warunków zimowego utrzymania dróg dla IV i V standardu na terenie gminy Wieliczka i powiatu wielickiego.
Standard IVStandard V
odśnieżaniena całej szerokości jezdnico najmniej 1 pas ruchu z wykonaniem mijanek
posypywaniena odcinkach wyłącznie decydujących o możliwości ruchuna odcinkach wyłącznie decydujących o możliwości ruchu
zaleganie śniegu luzemdo 8 godzindo 16 godzin
zaspy śnieżnedo 8 godzindo 24 godzin
dopuszczalne przerwy w komunikacjido 8 godzindo 24 godzin
gołoledź na spadkachdo 8 godzindo 8 godzin

Warto pamiętać, że to firma odśnieżająca ponosi pełną odpowiedzialność za szkody ( wypadki, kolizje drogowe) spowodowane zaniechaniem prac lub niedostatecznym, wykonywaniem usług przy zimowym utrzymaniu dróg.
listopad 2008

Kandydaci do zarządu

[Rozmiar: 17809 bajtów] W listopadzie upłynęła kadencja parafialnego zarządu Akcji Katolickiej w Koźmicach Wielkich. Na spotkaniu oddziału AK, w dniu 21 listopada dokonano skwitowania ustępującego zarządu. Następnie rozpoczęły się wybory nowego prezesa parafialnego oddziału AK. W pierwszym etapie zgłoszono troje kandydatów ubiegających się o stanowisko prezesa: Izabellę Rozwadowską, Kazimierza Windaka i Annę Żołnierczyk. Kandydaci zostaną następnie przedstawieni parafialnym i diecezjalnym władzom kościelnym i to one powołają nowego prezesa.
fot.AP
listopad 2008

Z pogodą na wyścigi

[Rozmiar: 22539 bajtów][Rozmiar: 22944 bajtów]

[Rozmiar: 19211 bajtów]10 koźmiczan stawiło się na apel sołtysa w sobotę, 22 listopada, przy świetlicy wiejskiej na Nosalówce. Zimowa aura trochę dawała się we znaki ale - jak widać na zdjęciach - humory dopisywały. Wszystkie zaplanowane prace zostały wykonane i dopiero przy porządkowaniu i sprzątaniu płyty przed świetlicą zaczął sypać śnieg.
Pomoc koźmiczan będzie potrzebna także w następną sobotę - 6 grudnia, oczywiście o ile pogoda zupełnie nie pokrzyżuje nam szyków.

fot.AP
Poniżej podziękowanie sołtysa:
Składam serdeczne podziękowanie niżej wymienionym panom za przybycie na mój apel do pracy w dniu 22 listopada 2008 r. w celu rozpoczęcia robót związanych z modernizacją świetlicy wiejskiej w obrębie parceli wiejskiej na Nosolówce. Szczególne podziękowanie składam prowadzącemu roboty Bogdanowi Nawalany, zawsze chętnemu do pomocy. Następnie dziękuję panom: Ireneuszowi Włoch, Rafałowi i Tomaszowi Gawęda, Andrzejowi Pasula, Łukaszowi Chwastek, Dariuszowi Ruśniok, Stanisławowi Stanek. Dziękuję serdecznie Wojciechowi Grochal, który przybył mimo zapalenia gardła i gotował kawę i herbatę z cytryną dla pracujących społecznie dla dobra wszystkich mieszkańców Komiczek, nawet tych nieobecnych. Dziękuję również Stanisławowi Kasprzyk, który pomógł mi w piątek przy robotach zabezpieczających. Dziękuję serdecznie jeszcze raz wyżej wspomnianym panom, jest grupa mieszkańców Komiczek, którym leży na sercu rozwój Naszej małej Ojczyzny, na nich można zawsze liczyć i z nimi będziemy działać dla dobra wioski.

Szczęść Boże. Sołtys Stanisław Dziedzic.

Od admina: sołtys też był i też pracował a wcześniej całą robotę przygotował. Dziękujemy.

listopad 2008

Czytelników portret własny - anno Domini 2008

 • W październiku 2008 liczba odsłon naszej strony przekroczyła 50 tysięcy. W ciągu ostatniego roku strona była oglądana w sumie 40 tysięcy razy.
 • Tygodniowo stronę odwiedza średnio nieco ponad 200 osób, jednak są tygodnie gdy odwiedza nas nawet 350 osób. Rok temu było to około 100 osób.
 • Co tydzień średnio około 150 osób odwiedza nas po raz pierwszy, choć bywały tygodnie gdy było to 250 osób. Przed rokiem było to 50 osób.
 • Rok temu co dziesiąty czytelnik łączył się zza granicy, teraz jest to co 20-ty internauta.
 • Nadal przytłaczająca większość czytelników to mieszkańcy Koźmic i najbliższej okolicy, jednak strona ma wiernych czytelników także w: Łodzi, Warszawie, Katowicach, Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej, Rzeszowie, Poznaniu i Wrocławiu. Nasi zagraniczni czytelnicy najczęściej zaglądają do nas z Houston (USA) ,Chicago (USA), Wiednia (Austria), Nancy (Francja) i Burlington (USA).
 • I jeszcze garść informacji technicznych: 97 % naszych czytelników używa systemu Windows z czego przytłaczająca większość wersji XP.
 • [Rozmiar: 45009 bajtów]
  Mapka miejsc w Polsce, z których zaglądają na naszą stronę Czytelnicy.
  Na podst. www.stat24.pl

 • Wśród przeglądarek przeważa Firefox, nieznacznie mniej internautów używa przeglądarek Microsoftu (łącznie Firefox i Internet Exlprorer to ponad 90% wszystkich przeglądarek naszych Czytelników). Jako ciekawostkę warto wymienić rzadziej pojawiające się przeglądarki: Flock, OperaMini, Safari czy Chrome.
 • Czego szukają nasi czytelnicy ? Oczywiście po pierwsze wszelkich informacji na temat Koźmic. Zainteresowaniem cieszą się zarówno aktualności jaki i historia czy też zwyczaje.
 • Drugie miejsce po względem popularności zajmuje Drzewo Genealogiczne a zaraz potem zdjęcia koźmickie i koźmiczan.
 • Z odcinka na odcinek wzrasta także popularność cyklu winiarskiego, który przoduje także w przyciąganiu największej ilość nowych czytelników.
 • W ciągu ostatnich 12 miesięcy największe zainteresowanie Czytelników wzbudził opublikowany w połowie września br. wywiad z nowym proboszczem, ks. Stanisławem Basistą – (695 wizyt internautów).
Czytaj także:Czytelników portret własny

listopad 2008

Medale „Pro Memoria” dla koźmiczan

[Rozmiar: 5305 bajtów] 11 listopada w auli UMiG w Wieliczce w czasie uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości, koźmiczanie: Stanisław Dziedzic, oraz Jadwiga Duda, otrzymali medale "Pro Memoria". Odznaczenia te są nadawane od 2005 roku przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w uznaniu zasług w pielęgnowaniu pamięci o walce narodu polskiego o niepodległość. Kolejny koźmiczanin, Piotr Kaczor, otrzymał okolicznościowy dyplom gratulacyjny. Wszystkim uhonorowanym serdecznie gratulujemy.

Stanisław Dziedzic - sołtys Koźmic Małych, pełniący od lat także funkcję przewodniczącego wielickiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego.
Jadwiga Duda – członek zarządu Klubu Historycznego im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego w Wieliczce, od lat popularyzująca historię m.in. podczas cyklu spotkań „Wieliczka-Wieliczanie”.
Piotr Kaczor – członek Klubu Historycznego im. gen. Stefana "Grota" Roweckiego w Wieliczce, pasjonat historii, administrator strony internetowej Koźmic Wielkich.
listopad 2008

Niezapowiedziana wizyta

[Rozmiar: 15022 bajtów]9 listopada parafię w Koźmicach Wielkich odwiedził niezapowiedziany gość - biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej ks. Jan Szkodoń. Ksiądz biskup celebrował poranną mszę świętą w Koźmicach. Zwracając się do parafian, nazwał księdza Stanisława Basistę, pełniącego od ponad 2 miesięcy obowiązki koźmickiego proboszcza, swoim "młodszym kolegą". Ksiądz biskup powiedział że mógł odwiedzić Koźmice, ponieważ na tą niedzielę nie miał zaplanowanej żadnej wizytacji. To pierwsza wizyta biskupia w Koźmicach od czasu mianowania ks.Stanisława Basisty proboszczem Parafii Trójcy Świętej.

Zobacz także:
Wywiad z ks. Stanisławem Basistą
Wizytacja kanoniczna.
listopad 2008

Podziękowanie

[Rozmiar: 10178 bajtów]
Na skrzyżowaniu drogi 104 (z Koźmiczek do Koźmic) z drogą P2032 K (Z Pawlikowic do stacji paliw w Koźmicach) drogowskaz na Koźmice Małe poległ ostatecznie w nierównej walce z głupotą wandali. Przez jakiś czas straszył jeszcze swojaków i przejezdnych swą smętną pogiętością i niczego-nie-wskazywaniem. 7 listopada, pojawił się lśniący i nowy. Dziękujemy za szybką interwencję. Szkoda jedynie, że za wandalizm głupców zapłacimy wszyscy z naszych podatków.
Składam serdeczne podziękowanie za bardzo szybkie zlecenie wykonania i montażu znaku kierunkowego Koźmice Małe na drodze w kierunku Kopców I pani Halinie Windak pracownikowi Wydziału Gospodarki Komunalnej UMiG, a naszej mieszkance. Dziękuję również pani Halinie za przekazanie wiosce około stu sztuk płytek chodnikowych, które u niej zamówiłem prawie rok temu, pamiętała o tym fakcie i gdy pojawiła się możliwość przytransportowała na parcelę wiejską, serdecznie dziękuję jeszcze raz.
Sołtys Stanisław Dziedzic

Zobacz także: Znów łatwiej trafić do Koźmiczek
listopad 2008

Koźmiczanie a Niepodległość

[Rozmiar: 27446 bajtów]W obliczu 90-tej rocznicy odzyskania niepodległości - oddajemy hołd tym, którzy polegli walcząc o Wolną Ojczyznę. Podczas I Wojny Światowej w armii Austro-Węgier walczyli i ginęli także koźmiczanie:
 • 4 lutego 1915 r. w Mitrowicy w Kosowie - Józef Kaczor, żonaty z Anną Kowal, ojciec dwuletniej Stefci i rocznego Władysława, mieszkał w Koźmiczkach;
 • 27 lutego 1915 r. w szpitalu wojskowym w Rumie, w Slawonii, zmarł na tyfus Józef Kowal, żonaty z Antoniną Surówką, ojciec rocznej Genowefy, mieszkał w Koźmiczkach;
 • 6 stycznia 1916 w Jiczynie zmarł Józef Sitko syn Klemensa i Reginy zamieszkały w Bugaju pod numerem 13.
Na zdjęciu, w mundurze żołnierza armii Austro-Węgier - Władysław Półtorak z narzeczoną Marią Batko.

Informacje: Jan Kowal i Piotr Kaczor. Zdjęcie z archiwum Stanisława Dziedzica.

listopad 2008
kozmice.pl