Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Wspominali przy ognisku

Na sobotnie spotkanie popielgrzymkowe, 27 września, przyszli nie tylko uczestnicy sierpniowej pielgrzymki. Zostało ono zorganizowane,aby powspominać i podzielić się wrażeniami z wyjazdu na Mazury i do Wilna. Po mszy św. wszyscy zostali zaproszeni na pieczoną kiełbasę nad ogniskiem, którą serwowali dwaj kucharze z Bugaja: Marek i Andrzej. Ze stołu szwedzkiego znikały również przystawki.
[Rozmiar: 17231 bajtów][Rozmiar: 20107 bajtów]
Potem organizatorzy zaprosili wszystkich do "Przystani". Na dużym ekranie był wyświetlany film z pielgrzymki, nakręcony przez Stanisława Stachurę. Na końcu filmu wmontowane są zdjęcia autorstwa Andrzeja Surówki. Oglądanie umilały słodkie wypieki przygotowane przez: Ewę, Zofię, Joannę, Krystynę i Urszulę. Nie obyło się też bez wspólnego śpiewania do którego przygrywali p.Wojtek z Adamem.
KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ

Wraz z naszym proboszczem, księdzem Stanisławem gościliśmy także księdza Krzysztofa Kołatę z parafii Miłosierdzia Bożego w Krakowie, który razem z nami pielgrzymował. Na końcu rozdaliśmy kasety DVD z okładką zaprojektowaną przez Joannę Wilkońską ( rozdawała również dzieciom własne książeczki ).
[Rozmiar: 17883 bajtów][Rozmiar: 16380 bajtów] Podsumować mogę krótko naszą pielgrzymkę : w opinii uczestników była bardzo udana, a film warto obejrzeć. Do zobaczenia w przyszłym roku, gdzie tym razem pojedziemy ??

Tekst i zdjęcia: Kazimierz Windak.
wrzesień 2008

Powrót gimbusa

[Rozmiar: 4874 bajtów] Sołtys, Stanisław Dziedzic, uzyskał zapewnienie Wydziału Edukacji UMiG Wieliczka, że od 1 października, drogą nr 104, z Koźmiczek do Koźmic Wielkich ponownie będzie jeździł gimbus. Autobus ma zabierać dzieci i młodzież z Koźmiczek idące na godzinę 8 rano do szkoły i gimnazjum w Koźmicach.
Decyzja ta jest reakcją na złożone w kwietniu br. pismo sołtysa z prośbą o przywrócenie kursu gimbusa na drodze 104.
wrzesień 2008

Strona po remoncie

[Rozmiar: 15645 bajtów]Przedstawiamy nową odsłonę strony kozmice.pl. Naszym zamierzeniem było stworzyć stronę bardziej przejrzystą, o nowocześniejszym wyglądzie i dającą Czytelnikom możliwość skomentowania konkretnej informacji. Wykonawcą a także w większej części autorem tych zmian jest współpracujący z nami od ponad roku Damian Fijorek. Za niemałą pracę i zaangażowanie serdecznie dziękujemy. Oddajemy zatem w ręce Szanownych Czytelników nowy image strony - prosząc o wyrozumiałość, przepraszając za niedogodności i oczekując uwag, także krytycznych.

wrzesień 2008

Tequila z Koźmic

[Rozmiar: 10115 bajtów] Tequila to nazwa popularnego, meksykańskiego napoju wyskokowego - w tym wypadku nie chcemy jednak pisać o Czytelnikach cieszącego się popularnością cyklu winiarskiego, którzy pod wpływem lektury, postanowili założyć nad Wilgą destylarnię. Chcemy natomiast przedstawić młodych a nawet bardzo młodych koźmiczan, którzy postanowili wziąć sprawy we własne ręce i zaczęli zarabiać pieniądze bawiąc konsumentów nie tylko tequili.
Wszystko zaczęło się dwa lata temu, kiedy Arek i Robert postanowili założyć zespół. Obaj grali na instrumentach klawiszowych i śpiewali, ponadto Arek był także puzonistą. Do zespołu dokooptowali jeszcze perkusistę - drugiego Roberta i saksofonistę - Adriana, prywatnie syna pierwszego Roberta. Tak powstała grupa Tequila (za autora nazwy uznano Arka) grająca muzykę taneczną w bardzo szerokim repertuarze od walczyków, poprzez weselne polki,samby, rumby i czacze oraz popularne disco-polo aż po piosenkę biesiadną. Występują na weselach, studniówkach, bankietach i przeróżnych balach. Na swoim koncie mają także udział w imprezach masowych - we wrześniu tego roku zagrali jako zespół rozgrzewający publiczność przed występem grupy Boys na lotnisku w podkrakowskim Pobiedniku. Prywatnie obaj założyciele Tequili są także pasjonatami motoryzacji, choć Arek preferuje motocykle. Robert - perkusista interesuje się z kolei filmem a najmłodszy w zespole - Adrian komputerami. Adrian i Arek to jeszcze uczniowie gimnazjum i liecum, podczas gdy jeden i drugi Robert pracują zawodowo w branżach pozamuzycznych.
[Rozmiar: 12697 bajtów][Rozmiar: 12788 bajtów]
Mają także różne inspiracje muzyczne od: klasyki rockowo-bluesowej w postaci grupy Dżem, poprzez uznanego za odkrycie roku w polskim rocku, zespołu Feel aż po fińską kapelę Sunrise Avenue. Ze swojego własnego repertuaru zgodnie uznają utwór o nazwie "Tequila" za najbardziej ulubiony. Nie cierpią natomiast - choć muszą wykonywać na zamówienie gości słynnego "Białego Misia". Koźmiczanie pamiętają - niekompletną co prawda - Tequilę z występu podczas majowej kwesty na renowację sztandaru szkoły.
Koźmickiej Tequili życzymy zapełnionego po brzegi kalendarza i jak najrzadziej wykonywanych Białych Misiów.

Zobacz także stronę zespołu Tequila i posłuchaj muzyki.

wrzesień 2008

Źródełko z Czarnego Lasu z certyfikatem czystości

[Rozmiar: 42804 bajtów]Źródełko w raciborskiej części Czarnego Lasu blisko granicy z Gorzkowem, Koźmicami Wielkimi i Koźmiczkami znane jest od lat, doczekało się już nawet własnej legendy. W sierpniu 2008 roku pracownicy Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego pobrali ze źródełka próbki wody w celu zbadania jej przydatności do spożycia. Jak poinformowała nas Pani Małgorzata Generowicz- Orlik z sekcji Nadzoru Higieny Komunalnej PPIS w Wieliczce - analiza potwierdziła, że woda ze źródełka jest zdatna do picia.
wrzesień 2008

Rozstrzygnięcie parafialnego konkursu ogrodniczego

Rozstrzygnięty został, organizowany po raz pierwszy, prafialny konkurs ogrodniczy. Zwycięzcą konkursu został Marek Mirowski z Koźmic Małych, którego piękny ogród prezentowaliśmy w czerwcu. 17 września nagroda pieniężna w wysokości 300 zł została wręczona przez organizatora konkursu - Prezesa koźmickiej Akcji Katolickiej - Kazimierza Windaka a gratulacje Panu Markowi złożyli członkowie komisji konkursowej: Agata Hajduk z Koźmic Wielkich oraz sołtys Koźmiczek, Stanisław Dziedzic.

[Rozmiar: 11953 bajtów]
Słowo komentarza Kazimierza Windaka:
Mamy nadzieję, iż konkurs ten wpisze się na stałe w kalendarz naszych inicjatyw w naszej koźmickiej Wspólnocie. Przemawia za tym położenie jak i piękno naszych miejscowości w dorzeczu rzeki Wilgi i osiedlający się nowi mieszkańcy . Wszyscy coraz bardziej dbamy o otoczenie naszych posesji i taki konkurs pokazuje nasze starania , może przecież przybrać to formę pewnej zabawy i poznania się nawzajem, a tego nam tak brakuje. Może w przyszłym roku będzie nas więcej i zakończymy konkurs wspólnym ogniskiem.

wrzesień 2008

Tour de Pologne w Koźmicach

[Rozmiar: 23284 bajtów] Sobota,13 września 2008 - podobnie jak na całej trasie tegorocznego Tour de Pologne, także i w Koźmicach kolarzy, prócz kibiców - przywitał deszcz.
[Rozmiar: 12304 bajtów][Rozmiar: 14865 bajtów]
[Rozmiar: 11447 bajtów][Rozmiar: 11348 bajtów]
Fot. Jacek Kostrzewa,Krzysztof Dańda i Andrzej Pasula. Dziękujemy za nadesłane zdjęcia.
wrzesień 2008

Poprawianie Wilgi

Kosztem 150 000 zł Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych usunął szkody popowodziowe w korycie Wilgi na terenie powiatu wielickiego. Prace objęły koryto rzeki od źródeł w Pawlikowicach i Koźmicach Małych przez Koźmice Wielkie, Janowice, Podstolice i Sygneczów aż po granice powiatu w Golkowicach.
[Rozmiar: 18688 bajtów][Rozmiar: 19182 bajtów] W Koźmiczkach roboty już się zakończyły – zwieziono kamień na wzmocnienie brzegów i zakoli oberwanych przez ubiegłoroczną, wysoką wodę w Wildze.Przy pomocy ciężkiego sprzętu wyprofilowano na nowo koryto Wilgi a następnie na skarpach ukłożono skalne bloki.
Fot. SD i AP
wrzesień 2008

Rozmowa z ks. Stanisławem Basistą

Rozmowa przeprowadzona w Koźmicach Wielkich w dniu 12 września 2008.

Andrzej Pasula - Proszę księdza, w imieniu Czytelników strony www.kozmice.pl i parafian koźmickich chciałbym prosić o chwilę rozmowy.

Ks. Stanisław Basista - Cieszę się, że Pan przyszedł. Jestem otwarty na wszystkich parafian i na parafialne inicjatywy.

AP - Zatem, pierwsze pytanie: czy jest ksiądz proboszczem Parafii Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich ?

Ks.SB - Dekretem Nominacyjnym Kardynała Stanisława Dziwisza z dnia 26 sierpnia 2008 roku zostałem mianowany administratorem (KPKan. 540) Parafii Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich z wszystkimi prawami i obowiązkami proboszcza. Zgodnie więc z prawem kanonicznym jestem pełnoprawnym proboszczem. W obecności dziekanów: wielickiego - ks. Zbigniewa Gerle oraz mogilańskiego - ks.Piotra Kluski, 26 sierpnia przejąłem klucze, pieczęcie i księgi parafialne od księdza Władysława. W ten sposób, formalnie objąłem parafię w posiadanie.

[Rozmiar: 26448 bajtów] AP - Objęcie obowiązków proboszcza kojarzy się wiernym z uroczystym wprowadzeniem nowego duszpasterza w asyście dziekanów i proboszczów sąsiednich parafii do świątyni parafialnej. W czasie tej uroczystości wierni witają swego proboszcza, odprawiana jest także msza święta w jego intencji. W Koźmicach nic takiego się nie wydarzyło.

Ks.SB - W sytuacji mianowania proboszcza – administratora nie przewiduje się takich uroczystości. Formalnym momentem objęcia parafii było wspomniane przekazanie mi wszelkich spraw parafii przez ks.Władysława, które dokonało się w obecności dziekanów. Ks. Władysław na mszy świętej w niedzielę 24 sierpnia odczytał mój Dekret Nominacyjny, ja sam poinformowałem wiernych o objęciu parafii przeze mnie dwukrotnie (26 sierpnia oraz 31 sierpnia w niedzielę) i prosiłem o modlitwę w mojej intencji.

AP - Jest ksiądz naukowcem, autorem publikacji teologicznych oraz tłumaczem obcojęzycznych publikacji naukowych z zakresu teologii, oraz pracuje ksiądz na Papieskiej Akademii Teologicznej. Pojawiły się więc obawy, że urząd proboszcza w naszej małej, wiejskiej parafii objął ksiądz jedynie tymczasowo.

Ks. SB - Już w przeszłości godziłem pracę duszpasterską w Kaszowie i Krzywaczce z pracą na uczelni. Znam trud codziennej pracy duszpasterskiej w małych, wiejskich parafiach – nie boję się tej pracy, cenię ją na równi z pracą naukową. Sam pochodzę ze środowiska wiejskiego i rozumiem problemy takich wspólnot parafialnych. Przeprowadziłem się już na plebanię w Koźmicach i przewiozłem wszystkie swoje rzeczy. To jak długo pozostanę w Koźmicach zależy od księdza kardynała, ale ja sam nie planuję szybkiego odejścia. Przeciwnie, planuję tu pozostać i budować parafialną wspólnotę.

AP - Jakie obowiązki będzie pełnił ksiądz Władysław Jewiarz, który pozostaje w parafii.

Ks. SB – Ksiądz Władysław w dniu 26 sierpnia złożył na ręce kardynała swoją rezygnację z urzędu proboszcza w Koźmicach Wielkich. Ksiądz kardynał przyjął rezygnację i mianował ks.Jewiarza rezydentem z prawem zamieszkania na terenie parafii. Nie ma regulacji prawnych, które określałby zakres obowiązków księdza – rezydenta. Od jego dobrej woli zależy w jakim zakresie zechce się włączyć w obowiązki duszpasterskie. Cenię księdza Władysława za jego trud i wysiłek poniesione w czasie budowania kościoła w Koźmicach. Przekazał mi nie tylko materialne atrybuty urzędu proboszcza ale podzielił się także swoją wiedzą o parafii i parafianach. Spotkałem się z jego strony z dużą życzliwością.

AP – Proszę opowiedzieć o swojej drodze kapłańskiej, która przywiodła księdza do Koźmic.

[Rozmiar: 26448 bajtów] Ks. SB – Pochodzę z Lubnia koło Myślenic. Po ukończeniu romanistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wstąpiłem w 1986 roku do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie z rąk kardynała Franciszka Macharskiego otrzymałem w maju 1991r. w Katedrze Wawelskiej. Następnie, przez 3 lata pełniłem posługę kapłańską w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem. W 1994 rozpocząłem studia doktoranckie na Papieskiej Akademii Teologicznej, równocześnie byłem tam lektorem języka francuskiego. W 2002 roku otrzymałem stopień naukowy doktora nauk teologicznych – specjalność teologia fundamentalna. Przez rok byłem kapelanem w Szpitalu Specjalistycznym im. J.Babińskiego w Krakowie. Pełniłem - także przez rok - trudną posługę w Szampanii, w północno-wschodniej Francji w mieście ok. 20-to tysięcznym (Vitry le François).

AP – Prowadzący firmę menadżer musi mieć „pomysł na firmę” tak zwany biznes-plan. Proboszcz to jakby menadżer parafii – jaki jest zatem pomysł księdza na prowadzenie parafii ?

Ks. SB Jestem w Koźmicach od dwóch tygodni i od początku spotykam się z wyrazami sympatii i deklaracjami pomocy ze strony parafian i wspólnot parafialnych. Poznałem już młodzież korzystającą z boiska przy kościele, ministrantów, lektorów, Akcję Katolicką i Róże Różańcowe. Nie wszystkie wspólnoty zdążyły się ujawnić, na przykład nie widziałem jeszcze scholii. Rozpocząłem katechizację dzieci z drugiej klasy, przygotowujących się do I komunii św. – to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Chciałbym upowszechnić ideę konkursów biblijnych dla dzieci i młodzieży. Jednak jest jeszcze za wcześnie na bardziej konkretne plany – póki co, ciągle jestem na etapie poznawania całej parafii i wszystkich jej problemów. Moją dewizą, wyniesioną jeszcze ze studiów jest: „Nie burzyć niczego dobrego”. Będę popierał każdą, dobrą inicjatywę parafian. Chcę być proboszczem dla wszystkich parafian. Najważniejsze zaś, moim zadaniem, będzie nie pozwolić się zawłaszczyć żadnej grupie wewnątrz parafii.

AP – Dziękuję bardzo za rozmowę. Mam nadzieję, że znalazły się w niej odpowiedzi na wiele pytań stawianych przez parafian i jednocześnie udało się przybliżyć wszystkim parafianom osobę księdza.

Ks. SB – Dziękuję za rozmowę.

Zdjęcia z archiwum ks. S.Basisty przedstawiają: rekolekcje, które ks.Stanisław prowadził w Belgii w opactwie trapistów dla księży Chrystusowców pracujących we Francji i w Hiszpanii oraz pielgrzymkę do Ziemi Świętej; zdjęcie zrobione na tle Bazyliki Konania.

Zobacz także...
wrzesień 2008

Wykopki z sąsiedzką pomocą

[Rozmiar: 34581 bajtów] [Rozmiar: 22254 bajtów][Rozmiar: 29818 bajtów] Podpatrzone w Koźmiczkach. Dziś już rzadki obrazek, ale zdarzyły się zbiorowe z sąsiedzką pomocą, wykopki w Koźmicach Małych u Pająków.
S.Dziedzic
wrzesień 2008

Rzucali, skakali i biegali...

[Rozmiar: 6959 bajtów] Rozgrywany po raz 24 Memoriał Lekkoatletyczny im. Mieczysława Cieślika odbył się 10 września w Gorzkowie. W 3 konkurencjach: biegu na dystans, skoku w dal i rzucie na odległość piłeczką palantową wystartowały przedszkolaki i uczniowie szkół z całej gminy Wieliczka. Z Koźmic pojechały aż 3 ekipy: z przedszkola, szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Drużyny koźmickie mogą zaliczyć swoje występy do zdecydowanie udanych. Największy sukces odniosły dziewczęta z koźmickiego gimnazjum, zajmując w skoku w dal pierwsze trzy miejsca.
Rezultaty zawodników z Koźmic osiagnięte
w XXIV Memoriale Lekkoatletycznym im.M.Cieślika
I miejsceII miejsceIII miejsce
Rzut piłeczką palantową
SPMateusz Kaczor
GimnazjumKarina WolskaAnna Surówka
Skok w dal
Przedszkole - panieJulia WronaMałgorzata Kowalczyk
Przedszkole - panowieJacek Miękina
Gimnazjum - panieMonika ChlebdaRenata KowalJadwiga Ptak
Gimnazjum - panowieDaniel Trela
Biegi
Przedszkole - panieZuzia Hoffman
Przedszkole - panowieWojtek Rutkowski
SP kl. IMartyna Wieczorek
SP kl. IVJan Pasula
SP kl. VSzymon Skóra
SP kl. VIDaniel Linczowski
Gimnazjum kl. I - panieNatalia Tatarczuk
Gimnazjum kl. I - panowieTomasz Marzecki
Gimnazjum kl. IIDominika Chlebda

wrzesień 2008

Podziękowanie dla księdza seniora i powitanie nowego proboszcza

W niedzielę, 7 września, po mszy świętej sołtysi: Koźmic Wielkich - Józef Piątek oraz Koźmic Małych - Stanisław Dziedzic, wspólnie podziękowali w imieniu koźmickich samorządów oraz mieszkańców obu miejscowości, księdzu seniorowi - Władysławowi Jewiarzowi, za lata posługi duszpasterskiej. Jednocześnie powitali także księdza Stanisława Basistę obejmującego obowiązki proboszcza, życząc mu wytrwałości oraz błogosławieństwa Trójcy Świętej w pracy duszpasterskiej w naszej parafii.
[Rozmiar: 12530 bajtów][Rozmiar: 11884 bajtów]
[Rozmiar: 11017 bajtów][Rozmiar: 11910 bajtów]

Sylwetka ks. W.JewiarzaSylwetka ks. S.Basisty
Ksiądz Władysław Jewiarz pochodzi z Bogucic koło Bochni. Ukończył krakowskie Wyższe Seminarium Duchowne a święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1972 z rąk kardynała Karola Wojtyły. W latach osiemdziesiątych włożył wiele trudu w budowę punktu katechetycznego i kaplicy w rodzinnych Bogucicach przezwyciężając opór władz komunistycznych. Od prawie 20 lat jest związany z Koźmicami - pracę duszpasterską w tej parafii rozpoczął w 1988 roku, jeszcze w trakcie budowy kościoła parafialnego. W 1993 roku, po erygowaniu parafii p.w. Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich, został mianowany jej pierwszym proboszczem i posługę tę pełnił do sierpnia 2008 roku. W maju 2007 roku obchodził uroczystość 35-lecia posługi kapłańskiej. Ksiadz Stanisław Basista pochodzi z Lubnia koło Myślenic, ma 48 lat. Święcenia kapłańskiej przyjął w Katedrze Wawelskiej w maju 1991 roku a w 2002 roku otrzymał stopień naukowy doktora teologii (specjalność teologia fundamentalna). Ksiądz Basista jest wykładowcą na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Jest autorem publikacji naukowych z zakresu teologii oraz tłumaczem książek teologicznych z języka francuskiego - był także lektorem języka francuskiego na PAT. Wcześniej pełnił posługę kapłańską w Parafii Matki Bożej Różańcowej w podkrakowskim Kaszowie oraz w Parafii Św.Stanisława BiM w Szarowie k.Bochnii. W ostatnim tygodniu sierpnia objął obowiązki proboszcza w Parafii Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich.


wrzesień 2008
kozmice.pl