Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Nowa nakładka na drodze 146

[Rozmiar: 10771 bajtów][Rozmiar: 9970 bajtów]
Choć był to piątek i w dodatku 13-tego, to nie był to pechowy dzień dla Koźmiczek. Na drodze 146, na odcinku od domu W.Pirowskiego w górę, położona została nowa nakładka asfaltowa. Załatano także dziury na pozostałych odcinkach drogi. To dobra wiadomość zwłaszcza dla naszego Czytelnika - Pana Krzysztofa oraz koźmiczan, którzy codziennie korzystają z tej drogi. Czytaj także: Remont drogi 146.

czerwiec 2008

Koźmiczanie nie oddali pucharu !

[Rozmiar: 3199 bajtów]W finale rozegranego w dniach: 27-26 czerwca III Turnieju Siatkówki Plażowej o Puchar Burmistrza Wieliczki, koźmiczanie w składzie: Mikołaj (syn) i Marcin (ojciec) Stefańscy pokonała mocne ekipy z Wieliczki i Rożnowej, zajmując pierwsze miejsce. Godne odnotowania jest także to, że wśród 12 startujących drużyn aż połowa była z Koźmic. Gratulujemy zwycięzcom !

Pełną relację z imprezy czytaj: tutaj.
czerwiec 2008

Potańcówka w Noc Świętojańską

[Rozmiar: 6959 bajtów] Zaczęło się od świętojańskiego wieńca uplecionego przez młode koźmiczanki stanu niezamężnego aby tradycji stało się zadość. A potem to już normalnie - jeden Andrzej lał gościom zamówienia do kufla, drugi piekł to co Rysiek przewracał i obracał a Lucynka na koniec za to wszystko kasowała. Sołtys powoził i dowoził i jak zwykle powagą swego sołeckiego urzędu zagwarantował ciepły, prawdziwe letni wieczór.
I ja tam byłem, conieco zjadłem, conieco wypiłem, a co zobaczyłem to i zamieściłem.

[Rozmiar: 8460 bajtów][Rozmiar: 8091 bajtów]
[Rozmiar: 17210 bajtów]
[Rozmiar: 9092 bajtów][Rozmiar: 8541 bajtów]
[Rozmiar: 12190 bajtów] [Rozmiar: 8541 bajtów]
czerwiec 2008

Tradycyjnie: z Koźmic na Jasną Górę

[Rozmiar: 13822 bajtów] Stało się już koźmicką tradycją, że dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej, miesiąc później jadą z pielgrzymką na Jasną Górę. Nie jadą same lecz wspólnie z naszym księdzem Władysławem pod opieką rodziców i krewnych. W częstochowskim klasztorze, mali koźmiczanie uczestniczyli we mszy św. przed Cudownym Obrazem , zwiedzili siedzibę Paulinów i odprawili Drogę Krzyżową na jasnogórskich murach.
Zdjęcie oraz informacje nadesłał Tomasz Trędowicz - dziękujemy
czerwiec 2008

Dusze zaklęte w drewnie

Pan Marek Mirowski pochodzi z okolic Limanowej ale mieszka w Koźmiczkach już od 30 lat. Mijamy często jego dom nie spodziewając się nawet co kryje rozległy, starannie utrzymany ogród.
[Rozmiar: 27709 bajtów]
Ale jeśli znajdziemy się już wewnątrz, trudno będzie oprzeć się wrażeniu, że z każdego zakamarka coś lub ktoś na nas patrzy.
[Rozmiar: 21263 bajtów][Rozmiar: 32974 bajtów]
[Rozmiar: 29190 bajtów][Rozmiar: 31665 bajtów]
Pan Marek rzeźbi, jak sam mówi - od lat młodzieńczych. Wykorzystuje każdą wolną od obowiązków chwilę, stąd najwięcej prac powstaje w okresie zimowym, gdy nie ma zajęć polowych. Gdy w ręce wpadnie mu kawał lipy lub czereśni zaczyna się zastanawiać jak wydobyć zamkniętą w drewnie duszę.
[Rozmiar: 25146 bajtów][Rozmiar: 27771 bajtów] Większość rzeźb spogląda na nas smutno, posępnie. Ano właśnie - wzdycha Pan Marek - bo to wiadomo co w takiej duszy gra ?A i człowiek, kiedy rzeźby różne ma myśli...
[Rozmiar: 25709 bajtów][Rozmiar: 24647 bajtów] Oprócz galerii pod gołym niebem, koźmicki rzeźbiarz przechowuje także niektóre swoje dzieła w domu. Pani Ewa, żona naszego bohatera - ma do twórczości męża bardzo pragmatyczny stosunek. Niektóre ogrodowe eksponaty pomalowała - ku zgorszeniu autora - ciemnobrązowym drewnochronem, aby uchronić je przed wilgocią. Zaś wielką głowę Nefretete ,zajmującą eksponowane miejsce w salonie wykorzystuje w chrakterze wieszaka w czasie prasowania.
[Rozmiar: 46012 bajtów] Niektóre rzeźby już wydałem - mówi Pan Marek - te były najlepsze. Żegnamy się przy bramie do ogrodu drewnianych dusz a wraz z gospodarzem żegna nas kapliczka z Pana-Jezusowym świątkiem, siedzącym na ławeczce z podpartą głową i smętnie zapatrzonym na ten ziemski-koźmicki padół...
czerwiec 2008

Wieliczka - Wieliczanie z koźmickim akcentami

[Rozmiar: 33273 bajtów] Pani Jadwiga Duda, koźmiczanka, od wielu lat wciąż niezmordowana organizatorka wydarzeń kulturalnych w Wieliczce tym razem zaprosiła wielu znakomitych gości na 125 spotkanie Wieliczka - Wieliczanie. Było ono poświęcone m.in. Akcji Katolickiej w Dekanacie Wielickim. Ważnym akcentem spotkania była prezentacja naszego, koźmickiego oddziału AK - najstarszego w całym dekanacie. O historii i aktualnych działaniach oddziału opowiadał jego szef - Kazimierz Windak. Koźmicki proboszcz, ks.Jewiarz przedstawiał swoje doświadczenia ze współpracy z parafialną AK. Częścią spotkania był także inscenizacja sztuki "Wyspa"w wykonaniu koźmickich gminazjalistów.

Informacje i zdjęcie nadesłała Jadwiga Duda.
czerwiec 2008

Jak inspektorzy: Madzia i Rafałek drogę naprawiali

[Rozmiar: 8929 bajtów]10 czerwca, późnym popołudniem zakręt drogi 122 na wysokości stodoły J.Surówki oraz szutrowa droga biegnąca od tego zakrętu, wypełniły się nagle brygadą remontową wyposażoną w specjalistyczny sprzęt drogowy. Nad sprawną realizacją robót czuwała inspektor Madzia, natomiast za transport i maszyny odpowiedzialny był młodszy inspektor Rafałek. Jak się od nich dowiedzieliśmy, kilkuosobowa ekipa wyposażona w ręczne ładowarki o mocy 1 SM (SM= Silnego Mężczyzny) każda, sprawnie załadowała kilka ton kruszywa, które następnie rozsypał na drodze wujek Tomek ze swoim traktorem. Druga część zespołu, przy wsparciu wyrównywarek wielofunkcyjnych ręcznych o zmiennnej mocy, rozgrabiła i wyrównała rozrzucony kamień. Na koniec, inspektorzy zgodnie orzekli, że poziom wyrównania drogi spełnia wszelkie, odpowiednie normy europejskie.

[Rozmiar: 12924 bajtów] [Rozmiar: 13793 bajtów]
[Rozmiar: 48097 bajtów]
Kamień na drogę 191 na odcinku około 200 metrów to efekt starań sołtysa. Cała reszta to własna praca koźmiczan mieszkających przy tej drodze.
czerwiec 2008

Puchar dla Koźmic

[Rozmiar: 20741 bajtów] W rozegranym 4 czerwca w Sygneczowie, memoriale i. Barbary Strzeleckiej wzięło dział 14 drużyn ze szkół podstawowych z terenu gminy. Ośmiosobowa ekipa z naszej szkoły podstawowej otrzymała puchar za zajęcie III miejsca ! Oto skład koźmickiego zespołu:
 • Wiktoria Mienkina i Sebastian Żołnierczyk z klasy I,
 • Gabrysia Pęcak (KM) i Sebastian Klimas z klasy II,
 • Klaudia Czajkowska i Jan Pasula (KM) z klasy III
 • Wioletta Woźniak i Michał Jania z klasy IV. Opiekunem zespołu była Joanna Kos. Gratulacje z kolejnego, sportowego sukcesu !
  Zdjęcie pochodzi ze strony www.wieliczka.eu
  czerwiec 2008
 • Trzymamy kciuki za Panią Dyrektor !

  [Rozmiar: 67432 bajtów] Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich. 3 czerwca minął termin nadsyłania ofert przez kandydatów. Jak nas poinformował kierownik Wydziału Edukacji UMiG, Maciej Wojnarowski, spośród otrzymanych zgłoszeń, jedno dotyczy posady dyrektora przedszkola w Koźmicach. Kandydat na to stanowisko, we wtorek, 10 czerwca zostanie przesłuchany przez komisję konkursową powołaną przez Burmistrza. Jak się dowiedzieliśmy kandydatem a właściwie kandydatką tą jest Ewa Kaczor ! Bardzo się cieszymy i trzymamy kciuki za pomyślny wynik konkursu. Mimo,że to właściwie formalność -bo lepszego kandydata ze świecą szukać.

  I informacja od Pani Ewy Kaczor z 10 czerwca:
  Pragnę podziękować wszystkim, którzy trzymali za mnie kciuki. Okazało się to bardzo owocne. Komisja konkursowa zaakceptowała moją kandydaturę jednomyślnie. Jestem Wam bardzo wdzięczna :) Pozdrawiam Koźmice Małe!!!

  Ten wpis Jacka Kostrzewy do Księgi Gości chyba najlepiej oddaje nasze nastroje:
  Hurrra! Gratulacje! Życzę dalszych sukcesów!
  KLIKNIJ ABY SKOMENTOWAĆ Skomentuj
  czerwiec 2008

  Koźmiccy pingpongiści wywalczyli awans do Monachium

  [Rozmiar: 12283 bajtów] Trójka pingpongistów reprezentujących UKS Magnum zwyciężyła w powiatowych eliminacjach do reprezentacji Powiatu Wielickiego na rozpoczynającą się w lipcu Olimpiadę Młodzieży. Wśród chłopców UKS Magnum było bezkonkurencyjne - pierwsze dwa miejsca zajęli: Tomek Zimnicki (Koźmice) i Michał Piąstka (Sygneczów). Wśród dziewcząt, premiowane awansem, trzecie miejsce zajęła Natalia Kostrzewa (Koźmice). Cieszymy się z sukcesów młodych sportowców i życzymy im aby byli dobrymi ambasadorami Koźmic w Niemczech. Gratulacje należą się także trenerce całej trójki - Agnieszce Piotrowskiej. Awans do Monachium stanowi ukoronowanie udanego sezonu klubu Magnum z szeregiem zwycięstw na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Więcej o sukcesach UKS Magnum - czytaj tutaj.

  Agnieszka Piotrowska udziela ostatnich wskazówek swoim zawodniczkom. Fot. z archiwum klubu.
  czerwiec 2008

  Matematyka i wino ?!

  [Rozmiar: 16059 bajtów]Wierni miłośnicy cyklu winiarskiego, nie będą zdziwieni nowym pomysłem na kolejną winiarską opowieść Jacka Kostrzewy. Będziemy porównywać zarobki polskich nauczycieli z pensjami zwykłych francuskich robotników z czasów tuż przed Potopem Szwedzkim. Całe bataliony liczb, zgrabnie zagonionych przez autora w karne kolumny, tanecznym krokiem wojskowego walca, wyznaczać będą rytm matematyczno-winiarskiego wywodu. Wszędzie szukać będziemy "naj" - największych producentów i największych konsumentów. Zatem najserdeczniej zapraszamy na kolejny odcinek cyklu winiarskiego pt.:Winiarstwo w liczbach i statystykach.
  czerwiec 2008

  Rycerska wieś Koźmice (uzupełnienie)

  [Rozmiar: 6878 bajtów] Czytając artykuł:"Rycerska wieś Koźmice" chciałbym nadmienić, że część drogi gminnej nr 173 przebiegającej przez obecne łąki KM to tzw. „Grobla” stanowiąca w dawnych wiekach zaporę wodną jednego z dwu znajdujących się na łąkach dużych stawów. Druga grobla znajduje się pośrodku łąk. Woda do tych stawów wpływała z górnej części rzeki Wilgi, której koryto nie było tak głębokie i szerokie jak obecnie. Świadczy o tym ukształtowanie terenu, południowych pól uprawnych opadających w kierunku rzeki poniżej mostu drogi gminnej nr 146 z drugim brzegiem rzeki znajdującym się po stronie łąk. Nie należy brać pod uwagę łąki poniżej mostu /obecnie p. Stanisława Grodecka KM nr 23/ której brzeg był również wysoki i został obniżony a jej ziemia /po zakupieniu przez Urząd Gminy w K.Wielkich, którego Naczelnikiem był Tadeusz Jania/ zepchnięta spychaczem celem podwyższenia drogi dojazdowej do obecnie wyżej wybudowanego po 1970 r. mostu. Najstarsi mieszkańcy i dziadkowie, nie tylko z przysiółka KM znajdującego się pod Koźmicami Wielkimi mówili zawsze: „Na Stawach,” „ Na Grobli.”. Nigdy nie wymieniali: „Na łąkach.”. Niejednokrotnie wspominali o istniejących stawach, młynie, znajdującej się tam karczmie. Prawdopodobnie zabudowania te uległy zniszczeniu i zawaleniu od uderzenia pioruna.
  Były kierownik Szkoły Podstawowej w Koźmicach Wielkich śp. Klemens Surówka /pochodzący z KM nr 36/ a będący już na emeryturze, we wspólnej rozmowie potwierdził w.w informacje (pisał pracę magisterską na temat historii KM).
  Z dodatkowych opowiadań osób starszych dowiedziałem się, że przed II wojną światową, na częściach suchych łąk, znajdowały się pola uprawne, rosły na nich m. in. buraki pastewne. Po II wojnie światowej /prawdopodobnie/ do pozostałego stawu zostały wrzucone przez śp. Józefa Windaka (KM nr 26) 2 bomby poniemieckie, które nie uległy eksplozji.
  [Rozmiar: 9450 bajtów] Pozostałości stawu /z zarybioną sadzawką na Wildze/ widocznego na mapie Koźmic Małych z 1847 r. zostały zawalone podczas budowy w/w. drogi asfaltowej w +/- 1998 r. nadmiarem zbędnej ziemi, za zgodą właściciela. Należy dodać, że do byłego, wyżej znajdującego się stawu śp. Andrzeja Gorliczyńskiego KM nr 35 /obecnie - Jerzy Nawalany/ wpływały małe źródełka z powyżej położonych pól i z łąki należącej do Zofii Palimąkowej KM, które następnie spływały do niżej położonego drugiego stawu /m. in. „sadzawki rybnej”/ a obecnie ten sam niewielki strumyk przepływa przez wymienioną część łąk /dalej, rurą metalową pod drogą gminną nr 173, który w jej dolnej części jest uregulowany i stanowi mniejszy dopływ Wilgi.
  Nawiązując do w/w. „Grobli” chciałbym jeszcze dodać, że podobne wzniesienia nieco mniejsze, przypominające wały, będące zaporą prawdopodobnie mniejszych stawków, znajdują się jeszcze na uregulowanej części potoku „Przewódka” /przy krzakach tzw. „Górce” należących obecnie do p. Gawędów z KM i p. Krupowej z Wieliczki/ którego poprzeczne wzniesienie znajduje się na łące p. Gawędów i Emilii Kowal z Raciborska/ oraz drugie na dopływającym do niego strumyku znad „Studzienki,” przy wspomnianym miejscu palenia ognisk zielonoświątkowych .

  Jako uzupełnienie warto powiedzieć, że w tej części wioski znajdują się zabudowania byłego folwarku KM nr 1, pod folwarkiem KM nr 3. Natomiast przez ”Groblę” z zabudowań p. Tatarów KM nr 4 i p. Batków KM nr 5 koło gospodarstwa p. Batków KM nr 2, p. Baranów KM nr 22, przebiegała stara, nie istniejąca droga z wyjściem do obecnej drogi wojewódzkiej nr 964 przed domem Zofii i Kazimierza Półtorak KM nr 38.

  Poruszając już temat stawów, należałoby w tym miejscu wymienić zasypane stawy w Koźmicach Małych, te większe i mniejsze, znajdujące się na źródłach i poniżej nich a które w większości widnieją na zamieszczonej mapie Koźmiczek z 1847 r. :
  [Rozmiar: 12454 bajtów][Rozmiar: 17601 bajtów]
  1. Jeden z dwu stawów - niżej położony na byłym folwarku KM nr 1 / są w 1847 r./
  2. Wspomniany w artykule największy staw na obecnych łąkach należący do KM nr 1 /jest w 1847 r./
  3. Większy staw u śp. Józefa Półtoraka KM nr 7 /jest w 1847 r./
  4. Staw u śp. Andrzeja Gorliczyńskiego KM nr 35 /obecnie - Jerzy Nawalany/ /jest w 1847 r./
  5. Staw u śp. Jana Surówki KM nr 3 /orientacyjnie/
  6. Staw u śp. Józefa Grabka KM nr 6/29 /orientacyjnie/
  7. Staw u śp. Józefa Surówki KM nr 39 /jest w 1847 r./
  8. Staw u śp. Agnieszki Baran KM nr 8 /jest w 1847 r./
  9. Staw u śp. Florentyny Nawalany /za byłym starym domem p. Strojnych KM 21/ jest w 1847 r./
  10. Staw na przysiółku „Ukraina” śp. Antoniny i Józefa Hartabus /Janiny Niedrygoś/ KM nr 17, /orientacyjnie/
  11. Widoczne w kółeczku „mokradło” na mapie z 1847 r. na działce Anny Bodzioch (zmianki różańcowe), mogło być stawem ale posiada dren do rzeki Wilgi który w chwili obecnej jest niezbyt drożny i zebrana z niego woda spływa bardzo powoli.
  12. Powyżej stawu Gorliczyńskiego KM35 widoczny trójkącik z 1847 r. - to były stawy na łące Zofii i Józefa Nawalanych KM 28
  13. Dość duży prostokąt na łące śp. Jana Surówki KM nr 3 również mogło być stawem bowiem jest to łąka podmokła, do którego spływają znajdujące się w górnej części źródła a w chwili obecnej dolna część łąki to „mokradło”.
  Ponadto istniały małe stawki na źródełkach i te zbierające wodę z opadów deszczowych i rowów u Jana Barana KM nr 22, Jerzego Pająka KM nr 52 i Jerzego Godzika KM 43. W przysiółku „Kamionki”: Anieli Ptakowej /po mężu Windakowej/ KM nr 42, śp. Genowefy Kaczor KM nr 44, śp. Anny i Jana Szczurek /Józef Szczurek/ KM nr 10, śp. Mieczysławy Stachura KM nr 11 i zasypany stawek śp. Reginy Porąbka /p. Kucharczyk/ KM nr 15 w którym znajdowały się nawet ryby.

  Zdjęcie pochodzi ze Studium Ruralistycznego Koźmic Małych autorstwa Bogusława Krasnowolskiego. Przedstawia staw przy dawnym folwarku (KM 1) - stan z lat 70-tych XX wieku.
  Zobacz także: "Rycerska wieś Koźmice"
  czerwiec 2008

  Koźmickie ó,ch,rz najlepsze w powiecie !

  [Rozmiar: 8428 bajtów]
  3 czerwca odbył się finał organizowanych po raz siódmy Powiatowych Konfrontacji Ortograficznych Szkół Postawowych. Zwycięzcy etapów gminnych spotkali w Niepołomicach aby rywalizować o tytuł powiatowego Mistrza Ortografii. Po zaciętej walce tytuł ten na rok 2008 przypadł Koźmicom ! Zwyciężyła Barbara Pasula z Koźmiczek, uczennica klasy szóstej Samorządowej Szkoły Podstawowej w Koźmicach Wielkich. Jej opiekunem jest mgr Małgorzata Jastrzębska. Gratulujemy ortograficznego sukcesu !

  Czytaj także: Koźmiccy mistrzowie od "ó" "ch" i "rz"
  czerwiec 2008
  kozmice.pl