Nowa nakładka na drodze 146
![[Rozmiar: 10771 bajtów]](images/dr_146_4.jpg)
Choć był to piątek i w dodatku 13-tego, to nie był to pechowy dzień dla Koźmiczek. Na drodze 146, na odcinku od domu W.Pirowskiego w górę, położona została nowa nakładka asfaltowa. Załatano także dziury na pozostałych odcinkach drogi. To dobra wiadomość zwłaszcza dla naszego Czytelnika - Pana Krzysztofa oraz koźmiczan, którzy codziennie korzystają z tej drogi. Czytaj także: Remont drogi 146.
czerwiec 2008
|
Koźmiczanie nie oddali pucharu !
W finale rozegranego w dniach: 27-26 czerwca III Turnieju Siatkówki Plażowej o Puchar Burmistrza Wieliczki, koźmiczanie w składzie: Mikołaj (syn) i Marcin (ojciec) Stefańscy pokonała mocne ekipy z Wieliczki i Rożnowej, zajmując pierwsze miejsce. Godne odnotowania jest także to, że wśród 12 startujących drużyn aż połowa była z Koźmic. Gratulujemy zwycięzcom !
Pełną relację z imprezy czytaj: tutaj.
czerwiec 2008
Potańcówka w Noc Świętojańską
Zaczęło się od świętojańskiego wieńca uplecionego przez młode koźmiczanki stanu niezamężnego aby tradycji stało się zadość. A potem to już normalnie - jeden Andrzej lał gościom zamówienia do kufla, drugi piekł to co Rysiek przewracał i obracał a Lucynka na koniec za to wszystko kasowała. Sołtys powoził i dowoził i jak zwykle powagą swego sołeckiego urzędu zagwarantował ciepły, prawdziwe letni wieczór.
I ja tam byłem, conieco zjadłem, conieco wypiłem, a co zobaczyłem to i zamieściłem.
![[Rozmiar: 8460 bajtów]](images/zab_sw_3.jpg) ![[Rozmiar: 8091 bajtów]](images/zab_sw_5.jpg)
![[Rozmiar: 17210 bajtów]](images/zab_sw_2.jpg)
![[Rozmiar: 9092 bajtów]](images/zab_sw_6.jpg) ![[Rozmiar: 8541 bajtów]](images/zab_sw_8.jpg)
czerwiec 2008
|
Tradycyjnie: z Koźmic na Jasną Górę
Stało się już koźmicką tradycją, że dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej, miesiąc później jadą z pielgrzymką na Jasną Górę. Nie jadą same lecz wspólnie z naszym księdzem Władysławem pod opieką rodziców i krewnych. W częstochowskim klasztorze, mali koźmiczanie uczestniczyli we mszy św. przed Cudownym Obrazem , zwiedzili siedzibę Paulinów i odprawili Drogę Krzyżową na jasnogórskich murach.
czerwiec 2008
|
Dusze zaklęte w drewnie
Pan Marek Mirowski pochodzi z okolic Limanowej ale mieszka w Koźmiczkach już od 30 lat. Mijamy często jego dom nie spodziewając się nawet co kryje rozległy, starannie utrzymany ogród.
![[Rozmiar: 27709 bajtów]](images/rzezby_06_m.jpg)
Ale jeśli znajdziemy się już wewnątrz, trudno będzie oprzeć się wrażeniu, że z każdego zakamarka coś lub ktoś na nas patrzy.
![[Rozmiar: 21263 bajtów]](images/rzezby_01.jpg) ![[Rozmiar: 32974 bajtów]](images/rzezby_02.jpg)
![[Rozmiar: 29190 bajtów]](images/rzezby_03.jpg) ![[Rozmiar: 31665 bajtów]](images/rzezby_04.jpg) Pan Marek rzeźbi, jak sam mówi - od lat młodzieńczych. Wykorzystuje każdą wolną od obowiązków chwilę, stąd najwięcej prac powstaje w okresie zimowym, gdy nie ma zajęć polowych. Gdy w ręce wpadnie mu kawał lipy lub czereśni zaczyna się zastanawiać jak wydobyć zamkniętą w drewnie duszę.
![[Rozmiar: 25146 bajtów]](images/rzezby_05.jpg)
Większość rzeźb spogląda na nas smutno, posępnie. Ano właśnie - wzdycha Pan Marek - bo to wiadomo co w takiej duszy gra ?A i człowiek, kiedy rzeźby różne ma myśli...
![[Rozmiar: 25709 bajtów]](images/rzezby_09.jpg)
Oprócz galerii pod gołym niebem, koźmicki rzeźbiarz przechowuje także niektóre swoje dzieła w domu. Pani Ewa, żona naszego bohatera - ma do twórczości męża bardzo pragmatyczny stosunek. Niektóre ogrodowe eksponaty pomalowała - ku zgorszeniu autora - ciemnobrązowym drewnochronem, aby uchronić je przed wilgocią. Zaś wielką głowę Nefretete ,zajmującą eksponowane miejsce w salonie wykorzystuje w chrakterze wieszaka w czasie prasowania.
Niektóre rzeźby już wydałem - mówi Pan Marek - te były najlepsze. Żegnamy się przy bramie do ogrodu drewnianych dusz a wraz z gospodarzem żegna nas kapliczka z Pana-Jezusowym świątkiem, siedzącym na ławeczce z podpartą głową i smętnie zapatrzonym na ten ziemski-koźmicki padół...
czerwiec 2008
|
Wieliczka - Wieliczanie z koźmickim akcentami
Pani Jadwiga Duda, koźmiczanka, od wielu lat wciąż niezmordowana organizatorka wydarzeń kulturalnych w Wieliczce tym razem zaprosiła wielu znakomitych gości na 125 spotkanie Wieliczka - Wieliczanie. Było ono poświęcone m.in. Akcji Katolickiej w Dekanacie Wielickim. Ważnym akcentem spotkania była prezentacja naszego, koźmickiego oddziału AK - najstarszego w całym dekanacie. O historii i aktualnych działaniach oddziału opowiadał jego szef - Kazimierz Windak. Koźmicki proboszcz, ks.Jewiarz przedstawiał swoje doświadczenia ze współpracy z parafialną AK. Częścią spotkania był także inscenizacja sztuki "Wyspa"w wykonaniu koźmickich gminazjalistów.
czerwiec 2008
|
Jak inspektorzy: Madzia i Rafałek drogę naprawiali
10 czerwca, późnym popołudniem zakręt drogi 122 na wysokości stodoły J.Surówki oraz szutrowa droga biegnąca od tego zakrętu, wypełniły się nagle brygadą remontową wyposażoną w specjalistyczny sprzęt drogowy. Nad sprawną realizacją robót czuwała inspektor Madzia, natomiast za transport i maszyny odpowiedzialny był młodszy inspektor Rafałek. Jak się od nich dowiedzieliśmy, kilkuosobowa ekipa wyposażona w ręczne ładowarki o mocy 1 SM (SM= Silnego Mężczyzny) każda, sprawnie załadowała kilka ton kruszywa, które następnie rozsypał na drodze wujek Tomek ze swoim traktorem. Druga część zespołu, przy wsparciu wyrównywarek wielofunkcyjnych ręcznych o zmiennnej mocy, rozgrabiła i wyrównała rozrzucony kamień. Na koniec, inspektorzy zgodnie orzekli, że poziom wyrównania drogi spełnia wszelkie, odpowiednie normy europejskie.
![[Rozmiar: 13793 bajtów]](images/sasiedzi_3.jpg)
czerwiec 2008
|
|
Puchar dla Koźmic
W rozegranym 4 czerwca w Sygneczowie, memoriale i. Barbary Strzeleckiej wzięło dział 14 drużyn ze szkół podstawowych z terenu gminy. Ośmiosobowa ekipa z naszej szkoły podstawowej otrzymała puchar za zajęcie III miejsca ! Oto skład koźmickiego zespołu: Wiktoria Mienkina i Sebastian Żołnierczyk z klasy I,
Gabrysia Pęcak (KM) i Sebastian Klimas z klasy II,
Klaudia Czajkowska i Jan Pasula (KM) z klasy III
Wioletta Woźniak i Michał Jania z klasy IV.
Opiekunem zespołu była Joanna Kos. Gratulacje z kolejnego, sportowego sukcesu !
czerwiec 2008
|
Trzymamy kciuki za Panią Dyrektor !
Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Przedszkola Samorządowego w Koźmicach Wielkich. 3 czerwca minął termin nadsyłania ofert przez kandydatów. Jak nas poinformował kierownik Wydziału Edukacji UMiG, Maciej Wojnarowski, spośród otrzymanych zgłoszeń, jedno dotyczy posady dyrektora przedszkola w Koźmicach. Kandydat na to stanowisko, we wtorek, 10 czerwca zostanie przesłuchany przez komisję konkursową powołaną przez Burmistrza. Jak się dowiedzieliśmy kandydatem a właściwie kandydatką tą jest Ewa Kaczor ! Bardzo się cieszymy i trzymamy kciuki za pomyślny wynik konkursu. Mimo,że to właściwie formalność -bo lepszego kandydata ze świecą szukać.
I informacja od Pani Ewy Kaczor z 10 czerwca:
Pragnę podziękować wszystkim, którzy trzymali za mnie kciuki. Okazało się to bardzo owocne. Komisja konkursowa zaakceptowała moją kandydaturę jednomyślnie. Jestem Wam bardzo wdzięczna :) Pozdrawiam Koźmice Małe!!!
Ten wpis Jacka Kostrzewy do Księgi Gości chyba najlepiej oddaje nasze nastroje:
Hurrra! Gratulacje! Życzę dalszych sukcesów!
Skomentuj
czerwiec 2008
|
Koźmiccy pingpongiści wywalczyli awans do Monachium
Trójka pingpongistów reprezentujących UKS Magnum zwyciężyła w powiatowych eliminacjach do reprezentacji Powiatu Wielickiego na rozpoczynającą się w lipcu Olimpiadę Młodzieży. Wśród chłopców UKS Magnum było bezkonkurencyjne - pierwsze dwa miejsca zajęli: Tomek Zimnicki (Koźmice) i Michał Piąstka (Sygneczów). Wśród dziewcząt, premiowane awansem, trzecie miejsce zajęła Natalia Kostrzewa (Koźmice). Cieszymy się z sukcesów młodych sportowców i życzymy im aby byli dobrymi ambasadorami Koźmic w Niemczech. Gratulacje należą się także trenerce całej trójki - Agnieszce Piotrowskiej. Awans do Monachium stanowi ukoronowanie udanego sezonu klubu Magnum z szeregiem zwycięstw na arenie wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Więcej o sukcesach UKS Magnum - czytaj tutaj.
czerwiec 2008
|
Matematyka i wino ?!
Wierni miłośnicy cyklu winiarskiego, nie będą zdziwieni nowym pomysłem na kolejną winiarską opowieść Jacka Kostrzewy. Będziemy porównywać zarobki polskich nauczycieli z pensjami zwykłych francuskich robotników z czasów tuż przed Potopem Szwedzkim. Całe bataliony liczb, zgrabnie zagonionych przez autora w karne kolumny, tanecznym krokiem wojskowego walca, wyznaczać będą rytm matematyczno-winiarskiego wywodu. Wszędzie szukać będziemy "naj" - największych producentów i największych konsumentów. Zatem najserdeczniej zapraszamy na kolejny odcinek cyklu winiarskiego pt.:Winiarstwo w liczbach i statystykach.
czerwiec 2008
|
Rycerska wieś Koźmice (uzupełnienie)
Czytając artykuł:"Rycerska wieś Koźmice" chciałbym nadmienić, że część drogi gminnej nr 173 przebiegającej przez obecne łąki KM to tzw. „Grobla” stanowiąca w dawnych wiekach zaporę wodną jednego z dwu znajdujących się na łąkach dużych stawów. Druga grobla znajduje się pośrodku łąk. Woda do tych stawów wpływała z górnej części rzeki Wilgi, której koryto nie było tak głębokie i szerokie jak obecnie. Świadczy o tym ukształtowanie terenu, południowych pól uprawnych opadających w kierunku rzeki poniżej mostu drogi gminnej nr 146 z drugim brzegiem rzeki znajdującym się po stronie łąk. Nie należy brać pod uwagę łąki poniżej mostu /obecnie p. Stanisława Grodecka KM nr 23/ której brzeg był również wysoki i został obniżony a jej ziemia /po zakupieniu przez Urząd Gminy w K.Wielkich, którego Naczelnikiem był Tadeusz Jania/ zepchnięta spychaczem celem podwyższenia drogi dojazdowej do obecnie wyżej wybudowanego po 1970 r. mostu. Najstarsi mieszkańcy i dziadkowie, nie tylko z przysiółka KM znajdującego się pod Koźmicami Wielkimi mówili zawsze: „Na Stawach,” „ Na Grobli.”. Nigdy nie wymieniali: „Na łąkach.”. Niejednokrotnie wspominali o istniejących stawach, młynie, znajdującej się tam karczmie. Prawdopodobnie zabudowania te uległy zniszczeniu i zawaleniu od uderzenia pioruna.
Były kierownik Szkoły Podstawowej w Koźmicach Wielkich śp. Klemens Surówka /pochodzący z KM nr 36/ a będący już na emeryturze, we wspólnej rozmowie potwierdził w.w informacje (pisał pracę magisterską na temat historii KM).
Z dodatkowych opowiadań osób starszych dowiedziałem się, że przed II wojną światową, na częściach suchych łąk, znajdowały się pola uprawne, rosły na nich m. in. buraki pastewne. Po II wojnie światowej /prawdopodobnie/ do pozostałego stawu zostały wrzucone przez śp. Józefa Windaka (KM nr 26) 2 bomby poniemieckie, które nie uległy eksplozji.
Pozostałości stawu /z zarybioną sadzawką na Wildze/ widocznego na mapie Koźmic Małych z 1847 r. zostały zawalone podczas budowy w/w. drogi asfaltowej w +/- 1998 r. nadmiarem zbędnej ziemi, za zgodą właściciela. Należy dodać, że do byłego, wyżej znajdującego się stawu śp. Andrzeja Gorliczyńskiego KM nr 35 /obecnie - Jerzy Nawalany/ wpływały małe źródełka z powyżej położonych pól i z łąki należącej do Zofii Palimąkowej KM, które następnie spływały do niżej położonego drugiego stawu /m. in. „sadzawki rybnej”/ a obecnie ten sam niewielki strumyk przepływa przez wymienioną część łąk /dalej, rurą metalową pod drogą gminną nr 173, który w jej dolnej części jest uregulowany i stanowi mniejszy dopływ Wilgi.
Nawiązując do w/w. „Grobli” chciałbym jeszcze dodać, że podobne wzniesienia nieco mniejsze, przypominające wały, będące zaporą prawdopodobnie mniejszych stawków, znajdują się jeszcze na uregulowanej części potoku „Przewódka” /przy krzakach tzw. „Górce” należących obecnie do p. Gawędów z KM i p. Krupowej z Wieliczki/ którego poprzeczne wzniesienie znajduje się na łące p. Gawędów i Emilii Kowal z Raciborska/ oraz drugie na dopływającym do niego strumyku znad „Studzienki,” przy wspomnianym miejscu palenia ognisk zielonoświątkowych .
Jako uzupełnienie warto powiedzieć, że w tej części wioski znajdują się zabudowania byłego folwarku KM nr 1, pod folwarkiem KM nr 3. Natomiast przez ”Groblę” z zabudowań p. Tatarów KM nr 4 i p. Batków KM nr 5 koło gospodarstwa p. Batków KM nr 2, p. Baranów KM nr 22, przebiegała stara, nie istniejąca droga z wyjściem do obecnej drogi wojewódzkiej nr 964 przed domem Zofii i Kazimierza Półtorak KM nr 38.
Poruszając już temat stawów, należałoby w tym miejscu wymienić zasypane stawy w Koźmicach Małych, te większe i mniejsze, znajdujące się na źródłach i poniżej nich a które w większości widnieją na zamieszczonej mapie Koźmiczek z 1847 r. :
![[Rozmiar: 12454 bajtów]](images/kozmice_male_1847_stawy1.jpg) ![[Rozmiar: 17601 bajtów]](images/kozmice_male_1847_stawy2.jpg)
- Jeden z dwu stawów - niżej położony na byłym folwarku KM nr 1 / są w 1847 r./
- Wspomniany w artykule największy staw na obecnych łąkach należący do KM nr 1 /jest w 1847 r./
- Większy staw u śp. Józefa Półtoraka KM nr 7 /jest w 1847 r./
- Staw u śp. Andrzeja Gorliczyńskiego KM nr 35 /obecnie - Jerzy Nawalany/ /jest w 1847 r./
- Staw u śp. Jana Surówki KM nr 3 /orientacyjnie/
- Staw u śp. Józefa Grabka KM nr 6/29 /orientacyjnie/
- Staw u śp. Józefa Surówki KM nr 39 /jest w 1847 r./
- Staw u śp. Agnieszki Baran KM nr 8 /jest w 1847 r./
- Staw u śp. Florentyny Nawalany /za byłym starym domem p. Strojnych KM 21/ jest w 1847 r./
- Staw na przysiółku „Ukraina” śp. Antoniny i Józefa Hartabus /Janiny Niedrygoś/ KM nr 17, /orientacyjnie/
- Widoczne w kółeczku „mokradło” na mapie z 1847 r. na działce Anny Bodzioch (zmianki różańcowe), mogło być stawem ale posiada dren do rzeki Wilgi który w chwili obecnej jest niezbyt drożny i zebrana z niego woda spływa bardzo powoli.
- Powyżej stawu Gorliczyńskiego KM35 widoczny trójkącik z 1847 r. - to były stawy na łące Zofii i Józefa Nawalanych KM 28
- Dość duży prostokąt na łące śp. Jana Surówki KM nr 3 również mogło być stawem bowiem jest to łąka podmokła, do którego spływają znajdujące się w górnej części źródła a w chwili obecnej dolna część łąki to „mokradło”.
Ponadto istniały małe stawki na źródełkach i te zbierające wodę z opadów deszczowych i rowów u Jana Barana KM nr 22, Jerzego Pająka KM nr 52 i Jerzego Godzika KM 43. W przysiółku „Kamionki”: Anieli Ptakowej /po mężu Windakowej/ KM nr 42, śp. Genowefy Kaczor KM nr 44, śp. Anny i Jana Szczurek /Józef Szczurek/ KM nr 10, śp. Mieczysławy Stachura KM nr 11 i zasypany stawek śp. Reginy Porąbka /p. Kucharczyk/ KM nr 15 w którym znajdowały się nawet ryby.
Zobacz także: "Rycerska wieś Koźmice"
czerwiec 2008
|
Koźmickie ó,ch,rz najlepsze w powiecie !
![[Rozmiar: 8428 bajtów]](images/dyplom_powiat.jpg)
3 czerwca odbył się finał organizowanych po raz siódmy Powiatowych Konfrontacji Ortograficznych Szkół Postawowych. Zwycięzcy etapów gminnych spotkali w Niepołomicach aby rywalizować o tytuł powiatowego Mistrza Ortografii. Po zaciętej walce tytuł ten na rok 2008 przypadł Koźmicom ! Zwyciężyła Barbara Pasula z Koźmiczek, uczennica klasy szóstej Samorządowej Szkoły Podstawowej w Koźmicach Wielkich. Jej opiekunem jest mgr Małgorzata Jastrzębska. Gratulujemy ortograficznego sukcesu !
Czytaj także: Koźmiccy mistrzowie od "ó" "ch" i "rz"
czerwiec 2008
|