Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Co zrobić z Nosalówką?

[Rozmiar: 7722 bajtów]Rozpoczął Spokojny Duch:Od pewnego czasu na naszej wiejskiej świetlicy przesiaduje grupa młodych ludzi, a właściwie to jeszcze dzieci. Nie dość że przy ich obecności można usłyszeć krzyki, przekleństwa i ogólnie rzecz biorąc hałas, łatwo o nie szczęście. Koźmiczanka dodała: Ale przesiadują tam nie tylko dzieci ale często można zobaczyć tam pewna grupka dziewcząt które pija alkohol i one dopiero hałasują... Mamy więc problem z Nosalówką czy nie mamy? Zapraszam do dyskusji.
czerwiec 2010

Nagrobek księdza Jewiarza

[Rozmiar: 15422 bajtów]

Zgodnie z zapowiedziami księdza Basisty na koźmickim cmentarzu stanął już nagrobek księdza Władysława Jewiarza. Zbiegło się to z imieninami Władysława. W planach są jeszcze prace zabezpieczające cmentarz przed zalewaniem i wypłukiwaniem gruntów w czasie obfitych opadów - jak to miało miejsce w maju 2010.
fot. Ryszard Strojny
czerwiec 2010

Czy Cosmycze to Koźmice?

[Rozmiar: 23406 bajtów] Śledząc mnogość nazw naszych Koźmic (tak Małych jak i Wielkich) można tylko zadumać się nad zmiennością reguł ortograficznych i gramatycznych języka polskiego na przestrzeni wieków. No bo ile odmian współczesnej nazwy "Koźmice" odnajdujemy w źródłach historycznych? Trzy, pięć a może osiem? A jednak, specjaliści z Polskiej Akademii Nauk, doliczyli się aż 26 określeń, używanych jako nazwa naszych Koźmic. Niewątpliwie, najbardziej płodni pod tym względem, byli pisarze z XIV i XV wieku. To poniekąd zrozumiałe, język polski wówczas nie był jeszcze ukształtowany, posługiwano się powszechnie łaciną a nazwy polskie próbowano zapisać w transkrypcji łacińskiej. A że reguł tej transkrypcji też nie było jednolitych, to w tym samym czasie, egzystują Koźmice zaczynające się na "K" jak i na "C". Bardzo późno, bo dopiero pod koniec XIX stulecia pojawia się nazwa używana do dziś: "Koźmice". Jest jeszcze ciekawy epizod z pisownią przymiotnika w nazwie małą literą: "Koźmice wielkie" by w latach 30-tych XX wieku, po reformie ortograficznej języka polskiego okrzepnąć w formie używanej do dziś. Ciekawe jak będą się pisać Koźmice za następne 100 lat?
[Rozmiar: 67130 bajtów]
Andrzej Pasula

Nazwy i daty ich pojawienia się w źródłach historycznych wybrane zostały z publikacji wydanej w Krakowie w roku 2003, przez Instytutu Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk, pt.:Nazwy miejscowe Polski. Historia, pochodzenie, zmiany. Tom V Ko - Ky. pod redakcją Kazimierza Rymuta.

czerwiec 2010

Zamknięte do wakacji

[Rozmiar: 13550 bajtów]Odcinek referencyjny nr 180 Drogi Wojewódzkiej 964: od skrzyżowania na Gorzków w Raciborsku do skrzyżowania na Koźmice Wielkie w Pawlikowicach.
Będzie on zamknięty od 10.05.2010 do 18.06.2010.
Całkowite zamknięcie drogi spowodowane jest koniecznością wykonania prac nawierzchniowych przy użyciu sprzętu zajmującego całą szerokość drogi. Sprzęt ten zacznie prace bezpośrednio po wykonaniu napraw lokalnych, co ma miejsce w chwili obecnej.
- poinformował nas Krzysztof Kołodziej, kierownik kontraktu z firmy Poldim, która prowadzi prace remontowe.
Jednak 18 czerwca okazało się, że remont nie zakończył się i wzmożony ruch nadal odbywa przez wąską, nieprzystosowaną drogą wiejską 146. Jak nas poinformował Krzysztof Kołodziej z firmy Poldim, wykonawcy prac: w związku z wystąpieniem intensywnych opadów atmosferycznych, a co za tym idzie koniecznością zmiany harmonogramu prac na przedmiotowym odcinku, termin zamknięcia został wydłużony do 05.07.2010.
AP

czerwiec 2010

Wyniki wyborów w Koźmicach - dwie tury

W II turze wyborów prezydenckich w okręgowej komisji wyborczej nr 20 (powiat Wieliczka) w Koźmicach Wielkich głosowało o 119-tu koźmiczan więcej niż w I turze, co oznacza, że tym razem zmobilizowało się dodatkowe 5% wyborców (w sumie 1294 osoby). Oddano aż 10 nieważnych głosów. Podobnie jak w I turze, w Koźmicach zwyciężył Jarosław Kaczyński – otrzymał 788 głosów (60,9 %) . Na Bronisława Komorowskiego głosowało 376 osób czyli o 120 osób więcej. Uzyskał poparcie na poziomie 38,3 %. W stosunku do I tury obaj kandydaci uzyskali o około 30% głosów więcej.

Inaczej niż w skali kraju, rozłożyły się głosy wyborców w Koźmicach. W Koźmicach druga tura nie byłaby potrzebna, ponieważ z prawie 20% przewagą, już w pierwszej turze, wygrałby Jarosław Kaczyński. Kandydat PiS otrzymał 50,6% a kandydat PO 32,2%. Co ciekawe wyniki są bardzo zbieżne z poparciem, jakie obie partie otrzymały w Koźmicach w ubiegłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zaskakujące jest także wysokie, ponad 3 procentowe poparcie dla Janusza Korwina-Mikke, który pokonał m.in. faworyzowanych: Waldemara Pawlaka, Marka Jurka i Andrzeja Olechowskiego.

Wyniki wyborów prezydenckich - I tura
Obwód nr 15 - Koźmice Wielkie, 20 czerwca 2010
KandydatIlość głosówProcent głosów
Marek Jurek232
Jarosław Kaczyński59150,6
Bronisław Komorowski37632,2
Janusz Korwin-Mikke383,3
Andrzej Lepper90,8
Kornel Morawiecki30,3
Grzegorz Napieralski1069,1
Andrzej Olechowski141,2
Waldemar Pawlak60,5
Bogusław Ziętek30,3


Uprawnionych do głosowania było 2354 osób, wydano 1176 kart do głosowania. Oddano w sumie 1175 głosów - jedna karta została prawdopodobnie zabrana przez wyborcę do domu. Głosów ważnych było 1169, nieważnych 6. Frekwencja wyniosła 49,96 procent.
[Rozmiar: 26329 bajtów]
czerwiec 2010

Koźmice pierwsze

[Rozmiar: 24813 bajtów]Po raz dziewiąty uczniowie młodszych klas podstawówek z gminy Wieliczka, rywalizowali w memoriale Barbary Strzeleckiej, rozgrywanym w Mietniowie. Zawodnicy startowali w nietypowym siedmioboju, wśród dyscyplin było skakanie na skakance, rzut lotką do tarczy oraz "sadzenie ziemniaków". W rywalizacji 9 drużyn najlepszy okazał się zespół ze Szkoły Podstawowej w Koźmicach Wielkich. Drugie miejsce zdobyła SP 3 z Wieliczki a trzecie gospodarze - SP Mietniów. Serdeczne gratulacje dla zwycięzców i ich opiekunów!
fot. na podstawie wieliczka.eu
czerwiec 2010

Parafiada po raz drugi

[Rozmiar: 22653 bajtów]Koźmicka parafiada w swej drugiej odsłonie zaprezentowała się z najlepszej strony. Dobra zabawa bez ograniczeń, ciekawe występy, sporo atrakcji, dużo emocji i znakomita pogoda. Brawa dla Organizatorów, podziękowania dla Koźmiczan, za liczny udział. Coś dobrego wydarzyło się w Koźmicach i pozostaje życzyć tak jednym jak drugim, aby trzecia parafiada była lepsza drugiej, choć gorsza od czwartej i każdej następnej.

parafiada parafiada parafiada parafiada parafiada parafiada parafiada
Fot. AP
czerwiec 2010

Złamał słup

[Rozmiar: 23236 bajtów] Zdarzenie miało miejsce we wtorek, 15 czerwca na drodze 104 w pobliżu kapliczki św.Kingi. Ciągnik siodłowy z naczepą w kolorze żółtym, złamał, stojący przy drodze, słup telefoniczny. Incydent był najprawdopodobniej wynikiem nieumiejętnego manewrowania w czasie nawracania. Numery rejestracyjne pojazdu zostały zapamiętane i są znane sołtysowi Koźmiczek, Stanisławowi Dziedzicowi.

Fot. Stanisław Dziedzic

czerwiec 2010

Nie przenoście nam Koźmiczek na Podhale

[Rozmiar: 5612 bajtów]Czy od senatora możemy wymagać znajomości geografii rodzinnych stron? Oto słowa senator Marii Berny z 2003 roku: Jest taka malutka wieś podhalańska, która nazywa się Koźmice Małe. W 1938 r. spędzałam tam wakacje i razem z gromadą dzieci biegałam po różnych górskich wertepach.
W koźmickich szkołach za taką wypowiedź można dostać co najwyżej ocenę niedostateczną. Niefortunne określenie, zwłaszcza w kontekście rodzinnych koneksji Pani Senator. Parafrazując słowa znanej piosenki, apelujemy: "Nie przenoście nam Koźmiczek na Podhale!".
Fot. wikipedia
Maria Berny z domu Waćkowska, urodzona w 1932 roku. Członek PZPR, później SLD. Senator z województwa dolnośląskiego. Popierała likwidację Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu, argumentując, że ponowne wyciąganie starych spraw i ich prezentowanie opinii publicznej jest bezsensowne. Była sygnatariuszką projektu ustawy o związkach partnerskich homoseksualistów.
czerwiec 2010

Smoczy festiwal

W zorganizowanej już po raz dziesiąty, krakowskiej Paradzie Smoków brały udział m.in. szkoły i przedszkola z całego województwa małopolskiego. Wyhodowanie takiego kolorowego osobnika o odpowiednio słusznych rozmiarach wymaga sporego zaangażowania i niemałych nakładów. Jednocześnie to znakomita zabawa dla małych hodowców smoków, ich rodziców i nauczycieli. Może więc za rok lub dwa doczekamy się smoka z naszej, koźmickiej hodowli?
smoki smoki smoki smoki smoki smoki smoki smoki smoki
Fot. AP
czerwiec 2010

Najdłuższa procesja

[Rozmiar: 209019 bajtów]
Podobno najdłuższa jak dotąd w Koźmicach,procesja Bożego Ciała, dotarła w tym roku aż na mało-koźmickie Kamionki. Drugi ołtarz w Koźmiczkach usytuowany był przy kapliczce św Kingi. Oprócz ks. Stanisława Basisty, drugim celebransem był ojciec Łukasz Porąbka.


plac plac plac plac plac
Fot. AP
czerwiec 2010

Zdjęcia z prymicji Ojca Łukasza

[Rozmiar: 26592 bajtów] Niedziela, 30 maja 2010 - Koźmice Małe. Po raz pierwszy w dziejach Koźmiczek, wywodzący się z Koźmic Małych ksiądz, Łukasz Porąbka, odprawił mszę świętą prymicyjną w Parafii Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich. Jak to skomentował jeden z uczestników: Piękne prymicje,niech żałują ci co nie przyszli taka historia im się szybko nie powtórzy. Wszystkiego najlepszego ojcu Łukaszowi ! Było w Koźmiczkach wielkie zamieszanie, dużo wzruszeń i mnóstwo radości na twarzach uczestników uroczystości - trochę tej atmosfery można odnaleźć na zdjęciach.

plac plac plac plac plac plac plac plac plac plac plac plac plac plac plac plac
Fot. AP
Zobacz także:
Zdjęcia z powitania Ojca Łukasza.
Relacja z prymicji na stronie kozmice.wieliczka.eu
czerwiec 2010
kozmice.pl