Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Dożynki gminne 2009

[Rozmiar: 14802 bajtów] Dla podtrzymania starodawnej tradycji, tegoroczne, gminne ”Święto Plonów” odbyło się na boisku sportowym w Kokotowie (30 VIII), które rozpoczęło się mszą świętą i poświęceniem 14 wieńców dożynkowych biorących udział w tegorocznym konkursie. Tym razem pierwsze miejsce zdobył wieniec z Chorągwicy, drugie z Kokotowa, trzecie z Sygneczowa. Występy artystyczne uatrakcyjnił zespół „Mietniowiacy” oraz orkiestra dęta z Byszyc, a gratisowy poczęstunek zapewniły niezastąpione członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.
karpacz karpacz karpacz karpacz
Wieńce kolejno z: Chorągwicy, Kokotowa, Sygneczowa i Koźmic Wielkich. Tekst i zdjęcia: Jan Kowal.
Zobacz także: Koźmiczki bez wieńca...
wrzesień 2009

Zmarł ks. Władysław Jewiarz

26 sierpnia po krótkiej chorobie zmarł ksiądz Władysław Jewiarz, długoletni proboszcz Parafii Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich. Od 2008 roku pełnił posługę rezydenta w koźmickiej parafii. Miał 61 lat z czego 37 lat spędził w stanie kapłańskim. Czytaj: relację z pogrzebu. Zobacz: zdjęcia z uroczystości pogrzebowych. Przeczytaj: mowę pogrzebową.

Zobacz także: Podziękowanie dla księdza seniora i powitanie nowego proboszcza.

sierpień 2009

Powstaje fundusz sołecki – dlaczego nie w gminie Wieliczka ?

[Rozmiar: 3762 bajtów]Bez fanfar i rozgłosu weszły w życie nowe przepisy, określające zasady tworzenia funduszy sołeckich, których dysponentem jest sołtys. To mała rewolucja w polskiej rzeczywistości – dotychczas to gmina jako ostatnie ogniwo samorządowe była dysponentem środków pozyskanych m.in. z podatków: gruntowego, rolnego i od nieruchomości. Każde sołectwo „wisiało u klamki” gminy i często odchodziło z przysłowiowym kwitkiem, czego boleśnie doświadczaliśmy w ostatnich latach w Koźmicach. Teraz fundusz ma być tworzony według tych samych zasad dla wszystkich wsi w gminie niezależnie od sympatii czy antypatii władz gminnych.
Wielkość funduszu zależy od ilości mieszkańców wsi, szacuje się, że średnio, w skali kraju będzie to kwota około 10 tysięcy złotych na miejscowość. Dla bogatszej Małopolski, średnia kwota jest znacznie wyższa i wynosi około 15 tysięcy złotych. Za te pieniądze nie wybuduje się drogi czy kanalizacji ale wystarczy aby pomyśleć o remoncie świetlicy wiejskiej lub budowie placu zabaw a może zorganizowaniu festynu wiejskiego. Jak pokazują doświadczenia z gmin województwa opolskiego, w których już od kilku lat działają fundusze sołeckie, pieniądze z nich pochodzące są znakomicie wykorzystywane przez mieszkańców wsi, ponieważ ludzie sami najlepiej wiedzą, czego im potrzeba.
Niestety w tej beczce miodu jest łyżka dziegciu – bo to gmina musi zdecydować o powołaniu funduszy sołeckich na konkretny rok budżetowy. Oczywiście fundusze sołeckie zmniejszają budżet gminy i dlatego przez wielu urzędników gminnych są traktowane jako zagrożenie. Nie należy się więc dziwić, że tworzenie funduszy sołeckich napotyka wyraźny opór gminy obawiającej się o utratę pieniędzy i wpływów.
Na czerwcowym posiedzeniu Rada Miejska w Wieliczce podjęła decyzję w sprawie utworzenia funduszy sołeckich w roku 2010. Tekst uchwały XXIX/446/2009 jest krótki i lakoniczny – „Nie wyraża się zgody– na wyodrębnienie w budżecie Gminy Wieliczka na 2010 rok środków funduszu sołeckiego”.
Wśród tysięcy polskich sołectw mogących decydować o najlepszym wykorzystaniu środków publicznych poprzez zaspokajanie drobnych ale ważnych inicjatyw lokalnych zabraknie niestety wsi z gminy Wieliczka.
Poradnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zaleca w takiej sytuacji: Sołtysi i mieszkańcy sołectw, którzy chcieliby utworzenia funduszu sołeckiego powinni w tej sprawie zwracać się do radnych gminy (lub do wójta, burmistrza prezydenta miasta).
Zatem może pora wziąć sprawę we własne ręce. Czy jako koźmiczanie chcemy aby powstały fundusze sołeckie wsi w gminie Wieliczka ?
sierpień 2009

Cannabis indica w Czarnym Lesie

[Rozmiar: 12621 bajtów] Wieliccy policjanci odkryli plantację konopii indyjskich (cannabis indica) w Czarnym Lesie . Znaleziono 4 krzewy. Jej uprawa jest w Polsce prawnie zakazana - wysuszone liście konopi, popularnie zwane marihuaną, trawką, skrętem i gandzią, to tzw. miękki narkotyk. Jak informuje Dziennik Polski: policjanci ustalają, kto założył leśną mini-plantację konopi, ponieważ czyn ten jest zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności.
źródło:Dziennik Polski
sierpień 2009

Piękna Hanka znów atakuje !

[Rozmiar: 20571 bajtów][Rozmiar: 20571 bajtów]
Piękna Hanka tym razem w duecie z Uroczą Piotrusią na bramie weselnej upolowały orszak ślubny Krzysztofa Batki, mieszkańca Koźmic Małych. Szczęść Boże Młodej Parze.
lustra ph ph ph ph ph
Ani Madej dziękujemy za zdjęcia.

Zobacz także: Piękna Hanka na bramie...
sierpień 2009

FK-Bus przez Koźmiczki - rozkład jazdy

[Rozmiar: 2986 bajtów]Ruszyła nowa linia FK-Bus na trasie Wieliczka - Pawlikowice - Kopce - Koźmice Małe - Raciborsko. W Koźmiczkach trasa prowadzi drogą 146 od kapliczki aż do składu węgla, gdzie skręca do Wilgi na drogę nr 104. Przystanki na żądanie. Aktualny rozkład jazdy.

Podziękowania dla Sylwii S. za przesłanie rozkładu jazdy.


sierpień 2009

Uwaga - utrudnienia w ruchu !

[Rozmiar: 10515 bajtów]Po ubiegłorocznym, mokrym i zimnym powitaniu Tour de Pologne w Koźmicach organizatorzy wyścigu postanowili nie ryzykować i ominęli Koźmice. W sobotnie popołudnie 8 sierpnia musimy jednak liczyć się z utrudnieniami na lokalnych drogach: z Gdowa przez Wieliczkę, drogą 966 i dalej ulicą Wielicką do centrum Krakowa przejedzie w godzinach popołudniowych peleton. W czasie przejazdu zamykane będą drogi i ulice leżące na trasie zawodów. Utrudnień drogowych można się spodziewać od 16-tej do 18-tej.
fot. Jacek Kostrzewa
Zobacz także: Tour de Pologne 2008 w Koźmicach
sierpień 2009
kozmice.pl