Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Głupota czy bezmyślność?

Wejście do Czarnego Lasu na Sieprawówce. Czasami wyrzucanie śmieci tłumaczy się zbyt wysoką, dla niektórych, ceną ich legalnego wywozu, przez firmy sprzątające. Stare opony można jednak za darmo zostawić w zakładzie wulkanizacyjnym, ale jak widać głupota i bezmyślność są wiecznie żywe.
[Rozmiar: 78142 bajtów] Czytaj także: Wysypisko w Czarnym Lesie
luty 2011

Zmarła Anna Kowal

6 lutego 2011 r w wieku 82 lat zmarła Anna Kowal. Msza św. żałobna odprawiona została 10 lutego o godz. 1400 w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Wieliczce, po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.
Nekrolog.
luty 2011

Zmarła Marianna Dudzik

7 lutego 2011 r w wieku 52 lat zmarła Marianna Dudzik (z domu Tkacz), wdowa po Krzysztofie Dudziku. Msza św. żałobna odprawiona została 9 lutego o godz. 1300 w kościele w Koźmicach Wielkich, po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłej na cmentarz parafialny.
Nekrolog.
luty 2011

Zmarł Krzysztof Dudzik

2 lutego 2011 r w wieku 55 lat zmarł Krzysztof Dudzik. Msza św. żałobna odprawiona została 5 lutego w kościele w Koźmicach Wielkich, po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłego na cmentarz parafialny.
Nekrolog.
luty 2011

Deszczowa kolęda


Fot. Wojtek Tchórzewski
W aurze zupełnie nie przypominającej pory zimowej, przy nędznych jedynie resztkach śniegu, dodatniej temperaturze i padającym deszczu - przebiegł pierwszy dzień kolędy parafialnej, organizowanej corocznie przez Komitet Gospodarczy Parafii Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich. W dwa kolejne dni weekendu, kolędnicy odwiedzili kolejno: południową i północną część Koźmic Małych.

Składam wielkie podziękowanie mieszkańcom Koźmiczek, którzy serdecznie przyjmowali i gościli parafialnych kolędników maszerujących po Naszej wiosce, śpiewających i grających pod Naszymi domostwami w dniu 8 stycznia 2011 r. Składam bardzo gorące podziękowanie dwudziestoosobowej grupie kolędniczej z Koźmic Małych i Wielkich pomimo deszczowej pogody wytrwałej do końca zaplanowanego etapu. Dziękuję bardzo paniom, które współtowarzyszyły dla ozdoby kolędniczego Towarzystwa. Na koniec szczególnie serdecznie dziękuję panom Adamowi Grabkowi, Wojciechowi Grochalowi i Leszkowi Wandasowi za podkład muzyczny pod to Bożonarodzeniowe kolędowanie . Wszystkim ludziom dobrej woli serdeczne BÓG ZAPŁAĆ.
Sołtys Stanisław Dziedzic
styczeń 2011

Zmarł Jerzy Batko

31 grudnia w wieku 66 lat zmarł Jerzy Batko. Msza św. żałobna odprawiona została 4 stycznia w kościele w Bodzanowie o godz. 1400, po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłego na cmentarz.
Czytaj nekrolog.
styczeń 2011

Drogowskaz donikąd

[Rozmiar: 14820 bajtów]Przy nowo wyremontowanym odcinku drogi wojewódzkiej 964 w Taszycach, pojawił się ostatnio drogowskaz... donikąd. Wskazuje on skręt w drogę powiatową P2023K z Pawlikowic do stacji paliw w Koźmicach Wielkich. Przy strzałce napisano: "Koźmice". Problem w tym, że miejscowości o takiej nazwie nie ma w gminie Wieliczka. Są Koźmice Wielkie i Koźmice Małe, natomiast miejscowość o nazwie
Koźmice znajduje się w odległości ponad 300 km, w gminie Ciepłowody. Tak oto drogowskaz nie służy nikomu, bo "swoi" i tak wiedzą dokąd droga prowadzi a przyjezdnych dezinformuje i wprowadza w stan konsternacji.
grudzień 2010

Chłopcy radarowcyPokaż Granice Koźmic Małych na większej mapie
Nowa nawierzchnia na drodze wojewódzkiej 964 zachęca niektórych kierowców do rozwijania trzycyfrowych prędkości na prostym odcinku Pawlikowice - Mostki. Zapewne dlatego,lotny radar wielickiej drogówki coraz częściej można spotkać w rejonie skrzyżowania drogi 146 z DW 964 przy składzie węgla, na granicy Pawlikowic i Koźmiczek. Nowość spotyka się z dużym zainteresowaniem kierowców, którzy zatrzymują się licznie na poboczu i wykupują wcale nie najtańsze, obowiązkowe wejściówki, aby móc zapoznać się bliżej z wynikami działania nowoczesnego urządzenia.
grudzień 2010

Plac zabaw

[Rozmiar: 18427 bajtów]Zakończyła się już akcja zbierania podpisów w sprawie budowy placu zabaw w Koźmiczkach. Swoje poparcie wyraziło ponad 120 osób, czyli 1/3 dorosłych mieszkańców. To już poważny głos mieszkańców, którego zlekceważyć nie można. Kolejnym krokiem powinno być spotkanie sołtysa z organizatorami. Sołtys odmówił jednak spotkania. Uznał całą akcję za bezprawną, ponieważ zebranie wiejskie w styczniu 2010 uchwaliło, że plac zabaw, jeśli w ogóle w Koźmiczkach powstanie, to dopiero po zbudowaniu sanitariatów na Nosalówce. Sołtys odmówił także przyjęcia pisma wraz z zebranymi podpisami, sugerując, że jego adresatem powinien być burmistrz.
grudzień 2010

28 stopni

[Rozmiar: 21156 bajtów] 28 stopni Celsjusza - dokładnie tyle wyniosła w południe, 26 grudnia, różnica temperatur pomiędzy Kampalą, stolicą Ugandy a placem kościelnym w Koźmicach Wielkich. Właśnie stąd, już po raz trzeci, wyruszyli mali kolędnicy misyjni w ramach corocznej akcji Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Młodzi koźmiczanie tym razem kwestowali na rzecz swoich ugandyjskich rówieśników. Zebrane pieniądze mają być przeznaczone m.in na remonty i budowę szkół, których bardzo brakuje w tym, zniszczonym wojną domową, kraju.
grudzień 2010

Boże Narodzenie Anno Domini 2010

[Rozmiar: 24040 bajtów]Z okazji świąt Narodzenia Pańskiego składam wszystkim Koźmiczanom Małym od najmłodszych do najstarszych, tym mieszkającym w wiosce jak również poza jej granicami a także tym na obczyźnie- życzę wszystkim wszystkiego dobrego, wszelkiej pomyślności w życiu zawodowym, szkolnym i przedszkolnym oraz w życiu osobistym. Życzę wiele lat dobrego zdrowia i wytrwałości w pokonywaniu trudności dnia codziennego.
Sołtys Stanisław Dziedzic

Czytaj życzenia Sołtysa.
grudzień 2010

Żałoba w Koźmicach Małych ?

[Rozmiar: 18763 bajtów]Od tygodnia nad Nosalówką powiewają 4 flagi: dwie biało-czerwone i dwie czarne. Wzbudziły one zdziwienie wśród koźmiczan. Zapytany o powód oflagowania Nosalówki Sołtys, wyjaśnił: Skoro wiszą flagi narodowe z żałobnymi to jest oczywiste, że chodzi o upamiętnienie 100 ofiar stanu wojennego.. Zwyczajowo jednak flagi państwowe wspólnie z flagami czarnymi, wiesza się wyłącznie w dniach Żałoby Narodowej ogłaszanej przez Prezydenta RP. W rocznice wydarzeń, podobnie jak w dni świąt narodowych, wiesza się natomiast jedynie flagi państwowe.
grudzień 2010

Miły gość

[Rozmiar: 33724 bajtów]
mikolaj2010 mikolaj2010 mikolaj2010 mikolaj2010
Nie udało się Świętemu Mikołajowi przemknąć niepostrzeżenie przez Koźmiczki. Obiektywem aparatu, z ciemności, wyłowił go Stanisław Dziedzic.Worek u Mikołaja już pusty, więc koźmicznie musieli dostać dużo prezentów...
grudzień 2010

Barbórka 2010

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆ ZDJĘCIE Jako Sołtys górniczej wioski, na której terenie znajduje się kopalnia gazu ziemnego oraz jako pracownik dołowy Kopalni Soli w Wieliczce składam całej braci górniczej, czynnej zawodowo i emerytowanej w kraju i poza jej granicami, w dniu Naszego święta św. Barbary, najserdeczniejsze życzenia dobrego zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Życzę przede wszystkim bezpiecznej pracy, tyle samo zjazdów co wyjazdów „na świat”. Życzę błogosławieństwa Bożego i opieki Naszych patronek św. Barbary i św. Kingi na każdy dzień.
SZCZĘŚĆ BOŻE.
Stanisław Dziedzic
Dedykuję te dwie fotografie z odsłonięcia ołtarza na Nadszybiu Szybu (wtedy) bł. Kingi w dzień Barbórki 1980 r. górnikom wielickim, z osobna mało Koźmickim gwarkom. Przy tym ołtarzu została odprawiona Msza św. ołtarz poświęcił ówczesny proboszcz Parafii pw. Św. Klemensa w Wieliczce ks. Kazimierz Gałoński, który podarował górniczej „Solidarności” na ręce przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Kopalni Soli w Wieliczce Piotra Marca obraz (wtedy) bł. Kingi widniejący w Tym ołtarzu. Fotografie udostępnił Piotr Marzec za co serdecznie dziękuję.
Zobacz zdjęcie.
grudzień 2010
kozmice.pl