Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Smok w Koźmiczkach

[Rozmiar: 11279 bajtów] Dyskretnie, w zakrytym furgonie, Drużyna Smoka przetransportowała gada do tymczasowej Smoczej Jamy. Fot. Ewa Kaczor
By nie wzbudzać niepotrzebnej paniki z opóźnieniem informujemy, norweski smok z koźmickiej hodowli przebywał na terenie warsztatu Panu Piotra Porąbki. Gościł u nas przez tydzień, w tym czasie podrósł trochę i przybrał na wadze. Wbrew pogłoskom, w tym czasie nie zanotowano w Koźmicach Małych, żadnych, groźnych incydentów z udziałem gada, albowiem zaginiony kogut z sąsiedztwa, o porwanie i pożarcie którego, smok został bezpodstawnie oskarżony, odnalazł się, zamknięty przypadkowo podobno w kurniku, przez sąsiadkę, której kury słabo się niosły.

Czytaj więcej... .
kwiecień 2011

Czym skorupka za młodu...

[Rozmiar: 11279 bajtów]Miło nam poinformować, że w tegorocznym robieniu jaj bezkonkurencyjny okazał się młody mieszkaniec Koźmiczek. Zwycięzcą konkursu plastycznego Wielicki koszyczek wielkanocny , zorganizowanego przez wielickie CKiT, został Michał.
Serdecznie gratulujemy Michałowi sukcesu plastycznego i życzymy kolejnych. Być może stronie Koźmic Małych rośnie duszyczka z artystycznym zacięciem, a przydałaby się bardzo.
Zobacz nagrodzoną pracę Michała.
kwiecień 2011
[Rozmiar: 55081 bajtów]

Zmarł Franciszek Surówka

1 kwietnia 2011 r w wieku 104 lat zmarł Franciszek Surówka. Msza św. żałobna odprawiona została 7 kwietnia o godz. 1140 w kaplicy na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.
Nekrolog.
kwiecień 2011

Strażacy w Koźmiczkach

[Rozmiar: 13328 bajtów]13 marca, przed północą, w Koźmiczkach interweniowali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce. Ogień zdążył strawić część starej stodoły w pobliżu krzyża na Kamionkach. Oprócz trzech sekcji zawodowych strażaków w akcji brała udział także jedna sekcja Ochotniczej Straży Pożarnej.
cos cos cos
Kliknij na zdjęcia, aby je powiększyć. Fot.AP
marzec 2011

Plac zabaw w Koźmicach Małych

Przypomnijmy w skrócie historię inicjatywy obywatelskiej, której celem jest powstanie placu zabaw w Koźmicach Małych. W listopadzie 2010 r. spontanicznie powstała grupa inicjatywna, która chciała doprowadzić do powstania placu zabaw w Koźmiczkach. Na zwołanym, za pośrednictwem strony internetowej www.kozmice.pl zebraniu, nie pojawił się Sołtys, a jedynie przedstawiciele Rady Sołeckiej. Postanowiono sprawdzić jakie jest społeczne zapotrzebowanie na taką inicjatywę. Panowie: Krzysztof i Piotr zapukali do domów koźmiczan, prosząc o poparcie pomysłu budowy placu zabaw. Zebranych zostało 120 podpisów. Organizatorzy akcji chcieli następnie złożyć pismo wraz z zebranymi podpisami u Sołtysa, licząc na jego poparcie w dalszych działaniach. Sołtys, mimo prośby o spotkanie i rozmowę, odmówił wsparcia inicjatywy, uznając ją za "samozwańczą" i bezprawną. Na kolejnym zebraniu, zwołanym przez organizatorów, do którego doszło w styczniu 2011 roku, stawiło się 6 osób. Sołtys stanął twardo na stanowisku, że podjęta przez zebranie wiejskie uchwała o budowie świetlicy wiejskiej, nie daje możliwości realizacji placu zabaw. Wieś dysponuje bowiem tylko jednym gruntem - Nosalówką. Plan zagospodarowania Nosalówki, sporządzony w związku z projektem sanitariatów, nie zostawił już miejsca na plac zabaw. Jednak organizatorzy akcji nie zrezygnowali. Sprawdzili, że po zbudowaniu sanitariatów na Nosalówce zostanie jeszcze wolny plac o rozmiarach: 11 na 11 metrów.
[Rozmiar: 3939 bajtów]
Projekt placu zabaw na Nosalówce. Wyposażenie wraz z montażem wyceniono na nieco ponad 24 tys. zł.
Pan Piotr odszukał i skontaktował się z firmą z Torunia, zajmującą się projektowaniem i wyposażeniem placów zabaw. Otrzymał projekt placu zabaw, który mógłby powstać na Nosalówce i nie kolidowałby z sanitariatami. Dostawa (wraz z montażem) widocznego na planie wyposażenia placu zabaw, została wyceniona na 24 231 złotych. Pan Krzysztof zdołał zebrać informacje, z których wynika, że nie jest wykluczone uzyskanie dofinansowania budowy placu zabaw, bezpośrednio z budżetu gminnego lub ze środków unijnych. Wszystkie te informacje, zostały przekazane na ręce Sołtysa, który ostatecznie zgodził się, na poparcie inicjatywy obywatelskiej. Wystosował pismo do Burmistrza Wieliczki i złożył je wraz z podpisami poparcia, zebranymi w grudniu, przez inicjatorów akcji. Z informacji uzyskanych od Sołtysa, wynika, że Burmistrz obiecał rozpatrzyć pismo i dokonać wizji lokalnej Nosalówki. Kolejny krok to zebranie wiejskie, które uchwali realizację budowy placu zabaw i w ten sposób usankcjonuje prawnie inicjatywę. Zebranie wiejskie w Koźmiczkach, powinno odbyć się jeszcze w marcu. Od frekwencji zwolenników placu zabaw zależy, czy taka uchwała zostanie podjęta.
AP
Odnośniki:
Akcja zbierania podpisów,
Lokalizacja placu zabaw na Nosalówce
Wizualizacja placu zabaw na Nosalówce
Pismo do Burmistrza Wieliczki
Zdjęcia - jak może wyglądać plac zabaw na Nosalówce
marzec 2011

Zmarła Helena Półtorak

27 lutego 2011 r w wieku 83 lat zmarła Helena Półtorak. Msza św. żałobna odprawiona została 2 marca o godz. 1500 w kościele parafialnym w Koźmicach Wielkich, po czym nastąpiło odprowadzenie Zmarłej na miejsce wiecznego spoczynku.
Nekrolog.
marzec 2011
kozmice.pl