Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Jak głosowali koźmicznie w wyborach do PE ?

Frekwencja w Koźmicach wyniosła nieco ponad 20%. Inaczej wyglądały też koźmickie wyniki poszczególnych komitetów wyborczych w stosunku do rezultatów ogólnopolskich. Prawie połowa wyborców poparła Zbigniewa Ziobrę co zapewniło PiS-owi zwycięstwo z wynikiem ponad 50% głosów. Na drugim miejscu uplasowało się PO z 35% poparciem. Trzecim w kolejności ugrupowaniem był PSL, który uzyskał 5% głosów. Inne komitety nie przekroczyły progu 5 procent.
Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego
Obwód nr 15 - Koźmice Wielkie, 7 czerwca 2009
Komitet wyborczyIlość głosówProcent głosówNajlepszy kandydat z listyIlość głosów
UPR 30,63Stanisław Żółtek2
PSL 245,04Wojciech Kozak21
Samoobrona51,05Agnieszka Szlęk2
PPP 10,21Leszek Wroński1
Libertas 40,84Wojciech Wierzejski3
SLD-UP 173,57Joanna Senyszyn10
Centrolewica 51,05Janusz Onyszkiewicz4
PR 91,89Krystyna Zając5
PO16735,08Róża Gräfin Von Thun Und Hohenstein83
PiS 24150,63Zbigniew Ziobro221

[Rozmiar: 21021 bajtów] Frekwencja wyniosła 20,8 %. Oddano 481 głosów w tym 5 głosów nieważnych.


[Rozmiar: 8667 bajtów] W tegorocznych wyborach do parlamentu europejskiego koźmiczanie jak zwykle będą oddawać głos w Szkole Podstawowej (obwód nr 15 w gminie Wieliczka). Uprawnionych do głosowania jest 2313 koźmiczan a będą wybierać jeden (tylko jeden !) spośród 10 komitetów wyborczych. Komitety zgłosiły łącznie 100 kandydatów.
W skali całego kraju o jedno miejsce w PE walczy aż 26 kandydatów, co nie dziwi zważywszy, że uposażenie europosła to 12 tysięcy euro miesięcznie. Kandydaci z krakowskiego okręgu wyborczego nr 10 są aż w 85% mężczyznami (przy średniej krajowej 76%) a ich średnia wieku to 46 lat. Najstarszy kandydat z Krakowa ma 71 lat i jest znacznie młodszy od najstarszego w kraju 81 letniego warszawianina.
6 koźmiczan będzie pracować w obwodowych komisjach wyborczych: w Wieliczce, Raciborsku i oczywiście w Koźmicach.
czerwiec 2009

Ograniczenie do 10 ton

[Rozmiar: 20571 bajtów]
Na drogach gminnych pojawiły się ostatnio nowe znaki ograniczające do 10 ton maksymalny ciężar całkowity pojazdów. Warto rozglądnąć się uważnie wokoło bo znaki postawiono w wielu miejscach. Te na zdjęciu ustawiono przy drodze 146 obok składu węgla oraz przy mostku obok kurnika. Trzeba pamiętać o nowych ograniczeniach np. zamawiając transport materiałów budowlanych czy węgla.
maj 2009

Czekanie na koźmickich dziur łatanie

[Rozmiar: 5976 bajtów] Dwukrotnie już zostały zgłoszone przez sołtysa, Stanisława Dziedzica do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMiG Wieliczka pilne, pozimowe potrzeby remontowe naszych dróg. Dziury pokazały się na remontowanej zaledwie przed 2 laty drodze 146 - w rejonie mostu i na odcinku między składem węgla a Wilgą. W kilku miejscach naprawy wymaga także droga 122, dla której niedawno upłynął okres gwarancji. Nie znany jest jeszcze dokładny termin naprawy.

maj 2009

Najmłodszy koźmiczanin - Karol

[Rozmiar: 1126 bajtów]Prawie w samo południe, 25 maja Koźmiczkom przybył nowy mieszkaniec. Karol - bo takie imię nadali mu rodzice: Magda i Krzysztof, jest chłopem na schwał: waży 3,45 kg a mierzy 55 cm. Cieszymy się bardzo i serdecznie gratulujemy rodzicom. Dziękujemy także za pierwsze zdjęcia najmłodszego koźmiczanina.
maj 2009

Przygotowujemy Koźmicką Parafiadę

[Rozmiar: 3562 bajtów] Koźmiczki biorą udział w przygotowaniach do pierwszej Parafiady Koźmickiej zaplanowanej na sam początek wakacji (19-21 czerwca). Wśród planowanych atrakcji mecz piłkarski reprezentacji Koźmiczek z drużynami Koźmic Centrum, Bugaja i Kopców. Czytaj więcej...

Komentarze
maj 2009

Z Koźmic do Argentyny ?


Winnica w prowincji San Juan - fot. wikipedia.
Ciekawostka dla chcących posiadać własną winnicę. Na stronie www.vinesmart.com można znaleźć ogłoszenia o sprzedaży winnic – również w Argentynie. Z uwagi na kryzys, ceny nie są wygórowane – i tak np. za 13 hektarową winnicę w San Rafael w regionie Mendoza, produkującą ponad 150 ton winogron rocznie, sad śliwkowy (660 drzew) i gaj oliwny (1200 drzew) należy zapłacić 195 tysięcy dolarów – czyli cenę porównywalną ze średniej wielkości domem i działką w rejonie Koźmic. A może by tak do Argentyny? Czytaj więcej...

maj 2009

Zielone Świątki

[Rozmiar: 8571 bajtów]Zielone Świątki – wiosenne ruchome święto kościelne, pamiątka Zesłania Ducha Świętego należy do najstarszych świąt chrześcijańskich ale dopiero od IV w. obchodzone jest siedem tygodni po Zmartwychwstaniu Pańskim. Powszechnie uchodziły za święto pasterzy którzy bawili się, ucztowali a wieczorem biegali z zapalonymi pochodniami po polach a potem urządzali na pastwiskach ogniska – sobótki.
W polskim kalendarzu, Zielone Świątki trwały 2 dni; aż do 1957 r. kiedy to został zlikwidowany drugi dzień świąt. Tak znaczące święto nie mogło się obejść bez ludowych wróżb przepowiadających najbliższą przyszłość: „Gdy deszcz na Zielone Świątki, da Bóg wielkie sprzątki”. (dobry zbiór siana) ale też: „ Deszcz w Zielone Świątki jeśli pada, wielką biedę zapowiada” – to przysłowie dotyczyło zbioru zbóż, bo co dobre do siana, niedobre dla zboża.


maj 2009

Podziękowanie

[Rozmiar: 3030 bajtów]Składam podziękowanie mieszkańcom wioski za ofiarność i życzliwe przyjęcie wolontariuszy. Pieniądze są gromadzone na koncie Parafii w celu sfinansowania malowania wnętrza Kościoła przed konsekracją mającą się odbyć w 2011 roku. Serdeczne podziękowanie rodzinie z Krakowa- Bieżanowa, która utożsamia się z naszymi potrzebami finansowymi i dokonała ofiary już po zbiórce, pomimo iż tylko wypoczywają doraźnie na działce swojego syna w naszej miejscowości. Czytaj: tekst podziękowania.
maj 2009

18 rocznica święceń kapłańskich ks. Stanisława Basisty

[Rozmiar: 2331 bajtów] W poniedziałek 18 maja w kościele w Koźmicach Wielkich o godzinie 1800 odbyła się uroczysta msza św jubileuszowa w 18 rocznicę święceń kapłańskich ks. Stanisława Basisty.
Nasze uczestnictwo w tej uroczystości i modlitwa w jego intencji niech będzie prezentem dla księdza Stanisława dla wyjednania mocy Ducha Świętego do dalszego posługiwania koźmicką parafią I służbie Bogu, oraz niech będzie błogosławieństwem bożym i Matki Najświętszej na każdy dzień jega życia. O uczestnictwo w mszy św. zaapelował również ks. Władysław Jewiarz na niedzielnej sumie.

Sołtys Stanisław Dziedzic
maj 2009

Półroczna zbiórka parafialna - zakończona

[Rozmiar: 11569 bajtów] W trwającej od 10 do 15 maja, półrocznej kweście parafialnej w Koźmicach Małych zebrano kwotę 2565 zł (w północnej części Koźmiczek zebrano 1055 zł a w południowej 1510). Na południu zbiórki pilnował niestrudzony Ryszard Strojny a na północy sołtys, Stanisław Dziedzic.
Czytaj więcej...
maj 2009

Wernisaż Henryka Kozubskiego w Koźmicach

[Rozmiar: 16760 bajtów]W dniach 1-3 maja b.r. w sali "Przystań" prezentowana jest wystawa akwrel wieliczanina Henryka Kozubskiego (lat 97), seniora Stowarzyszenia "Klub Przyjaciół Wieliczki". Zapraszamy na wernisaż w dniu 2 maja (sobota) o g. 18.45 po Mszy św. wieczornej, podczas którego koźmiczanie będą mogli spotkać się z artystą, podziwiać jego prace plastyczne i z nim porozmawiać. Wystawę można oglądać przed i po Mszach sw., nabożeństwach majowych w sali "Przystań"pod kościołem w Koźmicach Wielkich. Wystawa jest owocem współpracy: Klubu Przyjaciół Wieliczki z UMiG Wieliczka oraz Parafii i Akcji Katolickiej w Koźmicach Wielkich. Wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania dziękuję.
Jadwiga Duda

Czytaj więcej...
maj 2009

Podwójna tęcza

KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆPoniedziałkowa nawałnica nad Koźmicami (11.05) była jak na majową burzę przystało - krótka, gwałtowna i zakończyła się tęczą. I oczywiście - jak na koźmicką tęczę przystało była podwójna - jedna Mała i jedna Wielka. A dwie tęcze złowił dla nas obiektywem fotograficznym - Jacek Kostrzewa. Dziękujemy.
maj 2009

Diakon Łukasz z Koźmiczek

[Rozmiar: 6867 bajtów] 9 maja, koźmczanin, Łukasz Porąbka przyjął wraz z dwoma innymi klerykami z Zakonu Pijarów święcenia diakonatu. Uroczystość odbyła się w Parafii Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul.Meissnera w Krakowie a przewodził jej ks. Kazimierz Gurda, biskup pomocniczy z diecezji kieleckiej.
Diakonat to ukoronowanie kilkuletniej, niełatwej drogi Łukasza ku kapłaństwu w przebytej w Seminarium Zakonu Ojców Pijarów. To wielka radość nie tylko dla wspólnoty zakonnej i rodziny Łukasza, ale także dla Koźmiczek. Cieszymy się diakonie Łukaszu, razem z Tobą.
diakon diakon
Czytaj także: Śluby wieczyste Łukasza

Zdjęcia: www.seminarium.pijarzy.pl

maj 2009

Szczepienia lisów

[Rozmiar: 6867 bajtów] Od 5 maja rozpoczęły się zrzuty z samolotów szczepionek przeciw wściekliźnie na terenach zalesionych wokół Koźmic. Szczepionki umieszczono w przynęcie będącej mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu kokosowego,wosku i tetracykliny w kolorze szarozielonym. Akcja potrwa do 19 maja a okres ochronny do 2 czerwca. W tym czasie zaleca się zachowanie ostrożności oraz unikanie terenów leśnych. Szczegółowych informacji udziela Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Wieliczce.
maj 2009

Majowe wróżby

Trzeba kochać po majowemu, jak najgłupiej jak najprościej;
Cierpieć, ginąc, nie wiedzieć czemu, nie dla Ciebie, lecz dla miłości (…)
J. Tuwim
[Rozmiar: 11249 bajtów]
Miesiąc maj długo podtrzymywał różne wesołe tradycje. W dawnych czasach, w sobotnie, majowe wieczory po wioskach rozlegały się pieśni dziewcząt o zamążpójściu. Jeszcze później, pod przydrożnymi krzyżami i kapliczkami Matki Boskiej /przystrojonymi najczęściej kwiatami, wieńcami a niekiedy oświetlonymi podczas majowych nocy - czerwonymi lampkami (m. in. figurka świętej Kingi)/ zaczęto odśpiewywać tzw. „święte wieczory”, śpiewając religijne pieśni, zwane dzisiaj majówkami.
Z majem związana jest ulubiona przez młodzież gra wiosenna w XVII w. zwana trawką, a dzisiaj grą w „zielone”: „Grasz w zielone? - Gram. - Masz zielone? - Mam.”
W starszych klasach, powszechnie dziewczęta wróżyły sobie – najlepiej z płatków kwiatów (np. stokrotek) lub listków akacji, obrywając kolejno - „kocha, nie kocha…” lub „kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, żartuje…”. Oczywiście najlepiej jeśli wróżba kończyła się „na ślubnym kobiercu”.
maj 2009

Zaproszenie na uroczystości do Raciborska

[Rozmiar: 47133 bajtów]Proboszcz Parafii pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku ks. Kazimierz Kubik zaprasza poprzez Sołtysa Stanisława Dziedzica mieszkańców Koźmic Małych należących do Parafii Trójcy Świętej w Koźmicach Wielkich na uroczystą mszę św. odpustową w dniu 3 maja o godz. 1200. Akt ślubowania NMP
Ja w imieniu własnym sołtysując w wiosce należącej do dwóch parafii, zapraszam serdecznie Koźmiczan Trójcy Świętej do wspomożenia współbraci w „Wierze” w uroczystości odpustowej Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Raciborsku, do której to Parafii przynależy prawie 1/3 mieszkańców Naszej wioski. W tym dniu świętując również rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja okażmy jedność i solidarność wszystkich mieszkańców Naszej Małej Koźmickiej Rzeczypospolitej przez liczny udział w uroczystości odpustowej w kościele w Raciborsku. Sołtys Stanisław Dziedzic.
maj 2009
kozmice.pl