Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

(Nie) jestem sobie przedszkolaczek

[Rozmiar: 22292 bajtów]Zakończyła się rekrutacja do naszego przedszkola. Niestety, podobnie jak w latach ubiegłych, zabrakło miejsca dla wszystkich chętnych. W tym roku 47 dzieci nie zostało przyjętych do przedszkola w Koźmicach Wielkich. To więcej niż w roku ubiegłym, gdy nie przyjętych zostało 34 dzieci. Podobnie jak w Koźmicach deficyt miejsc w przedszkolach dotyczy całej wielickiej gminy. Sytuacja poprawiła się w jedynie w samej Wieliczce, gdzie po zbudowaniu nowego przedszkola udało się zmniejszyć liczbę nieprzyjętych maluchów o połowę. Władze gminy muszą bardziej energicznie zająć się rozwiązaniem problemu, choć nie będzie to łatwe. Oczekiwane otwierane nowych, prywatnych placówek przedszkolnych ma miejsce ale w skali zdecydowanie mniejszej niż planowano.

kwiecień 2010

Z wulkanami za pan brat

[Rozmiar: 6991 bajtów]O bombę wulkaniczną, cyrk lodowcowy, morze mgieł i wiele innych, równie tajemniczych zjawisk byli pytani uczestnicy wojewódzkiego etapu Olimpiady Przyrodniczej dla uczniów szkół podstawowych. Spośród prawie 900 zawodników, w elitarnym gronie laureatów, znalazł się młody koźmiczanin - Patryk Włoch, reprezentujący Szkołę Podstawową w Koźmicach. Gratulujemy Patrykowi oraz nauczycielom, których praca złożyła się na ten wielki sukces.
kwiecień 2010

Podporucznik Jacek Surówka

[Rozmiar: 2534 bajtów]
Fot. - portal interia.pl
Korzenie śp. chor. Jacka Surówki, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku w dn. 10 kwietnia 2010 r. sięgają Koźmic Małych. Chorąży Jacek Surówka był najstarszym synem Krystyny i Jerzego Surówki, który z kolei jest najstarszym synem Koźmiczanina Franciszka Surówki z domu nr 36 w Koźmicach Małych nad Wilgą przy moście im. chor. Armii Krajowej Stanisława Tatary. Pan Franciszek w dniu 28 września 2010 r. ukończy 103-ci rok życia i przeżył śmierć własnego wnuka urodzonego 2 lipca 1974 roku Jacka Surówki członka Biura Ochrony Rządu delegacji polskiej z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele, udających się na uroczystość 70- tej rocznicy mordu Katyńskiego. W imieniu własnym, Rady Sołeckiej oraz wszystkich mieszkańców Koźmic Małych składam wyrazy głębokiego współczucia rodzinie śp. chor. Jacka Surówki, oraz rodzinom wszystkich, którzy stracili bliskich w Smoleńsku z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i małżonką Marią na czele. ONI zginąć nie musieli, na tej symbolicznej ziemi katyńskiej musiało zginąć około 25-ć tysięcy oficerów i przedstawicieli inteligencji polskiej na mocy tajnego porozumienia Hitler - Stalin. CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.
Zapraszam do uczestniczenia w ostatniej drodze do domu Ojca, tych którzy oddali życie w służbie Naszej Ojczyzny.
Sołtys Stanisław Dziedzic
Postanowieniem Marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego, tymczasowo wykonującego obowiązki prezydenta,w dniu 16 kwietnia 2010, chorąży Jacek Surówka został pośmiertnie awansowany do stopnia podporucznika.
kwiecień 2010

Zostaw swój podatek w Koźmicach!

[Rozmiar: 4363 bajtów]
Składając roczne zeznanie podatkowe pamiętajmy o możliwości przekazania 1% zapłaconego podatku na rzecz jednej z koźmickich szkół. Nie wymaga to wpłacania pieniędzy ani żadnych skomplikowanych czynności. Wystarczy wypełnić 4 rubryczki rocznego PIT-a, aby jeden procent naszych koźmickich podatków został przekazany dla wybranej szkoły. W ten prosty sposób, część wypracowanych przez nas pieniędzy zostanie w Koźmicach. Na stronie gimnazjum znajduje się bardzo pomocna instrukcja wypełniania PIT-ów (darowizna 1%).


Rubryka PIT Gimnazjum Szkoła Podstawowa
Nazwa Organizacji Pożytku Publicznego Stowarzyszenie Pomocy Szkole "Małopolska" Stowarzyszenie Pomocy Szkole "Małopolska"
Numer KRS 0000052078 0000052078
Kwota wyliczone 1%podatku wyliczone 1%podatku
Informacje uzupełniające Gimnazjum w Koźmicach Wielkich Szkoła Podstawowa w Koźmicach Wielkich

kwiecień 2010

Gimnazjum na topie

[Rozmiar: 4057 bajtów] Zakończyły się tegoroczne olimpiady przedmiotowe dla gimnazjalistów organizowane przez krakowskie Kuratorium Oświaty. Warto odnotować sukces koźmickiego gimnazjum, które może pochwalić się wynikami najlepszymi w całym powiecie wielickim. Szóstka koźmiczan dotarła do wojewódzkich finałów olimpiad: Joanna Kiszka (biologia),Małgorzata Pabian (konkurs biblijny),Łukasz Fliśnik (geografia), Łukasz Cholewa i Dawid Dański(informatyka)oraz Eugenika Gaś (historia). Wśród zwycięzców etapów wojewódzkich, są kolejne dwie laureatki z Koźmic: Natalia Kostrzewa (biologia - nauczyciel: Wioletta Włoch) oraz Barbara Pasula (język polski - nauczyciel: Celina Chałupa). Gratulacje dla finalistów oraz dla kadry nauczycielskiej.
kwiecień 2010

O Katyniu w Wieliczce

[Rozmiar: 4540 bajtów] We wtorek, 13 kwietnia, w Wieliczce odbyły się uroczystości związane ze Światowym Dniem Pamięci Ofiar Katynia. Początkiem obchodów był Apel Poległych, o godz.1200 pod Pomnikiem Niepodległości. O 1230 w wielickim liceum rozpoczęło się spotkanie. W programie: okolicznościowe przedstawienie w wykonaniu licealistów, odczyty i prelekcje tematyczne, wspomnienia rodzin katyńskich i dyskusja. Na zakończenie wspólna modlitwa na cmentarzu miejskim pod tablicą katyńską oraz zapalenie zniczy przed Dębami Katyńskimi. Do udziału w uroczystościach w imieniu organizatorów zapraszała Jadwiga Duda.

Zobacz także: Niemieckie zdjęcia, sowiecka zbrodnia.
kwiecień 2010

Do powiatu na przełaj

[Rozmiar: 18502 bajtów] Znakomicie wypadła reprezentacja naszego gimnazjum w Mistrzostwach Miasta i Gminy Wieliczka w sztafetowych biegach przełajowych. Dziewczęta zdobyły pierwsze miejsce a panowie pozwolili się wyprzedzić tylko Węgrzcom Wielkim. Oba koźmickie zespoły awansowały do kolejnego, powiatowego etapu zawodów. Zwycięski zespół wystąpił w składzie: Dominika Chlebda, Kinga Chlebda, Natalia Chlebda, Sabina Chorobik, Justyna Domoń, Marta Kalemba, Maria Łyżczarz, Teresa Pańczyk, Agnieszka Surówka, Sabina Ślęczka, Natalia Tatarczuch i Mariola Wcisło. Opiekunem była: Jolanta Kałuża. Gratulujemy i trzymamy kciuki!
na podst. www.wieliczka.eu
kwiecień 2010

Wypadek na Kopcach

[Rozmiar: 14315 bajtów]
Fot. - strona Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
W drugi dzień Świąt Wielkanocnych, w godzinach popołudniowych, na drodze z Pawlikowic do Koźmic (P 2023K) przez Kopce, doszło do groźnego wypadku. Na zakręcie drogi,prowadzący audi,z nieustalonych przyczyn, zjechał na przeciwny pas ruch i doprowadził do czołowego zderzenia z volkswagenem. Ciężko ranny w wypadku kierowca audi, został ewakuowany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który lądował na łąkach przy Wildze. Droga P 2023K została zablokowana na ponad 3 godziny. O niebezpieczeństwach na tej drodze, wielokrotnie pisali czytelnicy strony Koźmic Wielkich. Oto wpis internauty: Korzystający niezmiennie z drogi P2032 z dnia 24 września 2009: Dzięki za znaki ograniczające tonaż i prędkość pojazdów, chociaż nie brakuje kierowców mających je w du...żym poważaniu .Np. cysterna benzynowa z koźmickiej stacji benzynowej ważąca chyba więcej niż 3,5 tony. Niestety z ograniczenia prędkości nikt sobie nic nie robi, szczególnie kierowcy samochodów z rejestracjami KM.. , którzy już od wczesnych godzin rannych mkną bez opamiętania w kierunku Wieliczki. Pieszy jest z nimi bez szans. pozostaje ucieczka do rowu jesli wogóle taki jest. Ostatnio widziano policjantów z radarem ulokowanych przy drodze w kierunku Sierczy za mostem na Wildze przy włączeniu wąskiej drogi w kierunku Kopców. Akurat tam nie ma pieszych lub są rzadko i zagrożenie jest mniejsze. Na Kopcach ''0'' policji.Chociaż raz by postraszyli myślenickich (i nie tylko ) rajdowców, najlepiej ok. 6-tej rano.

kwiecień 2010

Wilga zawrócona

Pierwsi spostrzegli zmianę koźmiccy gimnazjaliści, gdy próbowali utopić w Wildze, tegoroczną Marzannę. Okazało się, że kukła popłynęła w kierunku... Kopców! Następny raport nadszedł od wszędobylskich przedszkolaków. W czasie wiosennej wycieczki, odkryli, że zmienił się kierunek migracji żab, które o tej porze, tradycyjnie, masowo wyległy na drogę obok szkoły. Regulacja Wilgi, w tym zmiana kierunku nurtu, jest tylko jednym z punktów, wartego kilkaset milionów złotych, gminnego projektu inwestycyjnego. Głównym celem przedsięwzięcia jest objęcie kanalizacją całego terenu gminy Wieliczka do 2014 roku. Wymaga to regulacji stosunków wodnych na całym obszarze. Zmianę kierunku nurtu Wilgi, wsparli już małopolscy ekolodzy, ma to bowiem przyczynić się do wzrostu populacji, żyjących w rzece żółwi. Obserwacja przedszkolaków,dowodzi, że żaby także dostosowały się do nowej sytuacji. Analiza Wydziału Ochrony Środowiska UMiG Wieliczka wskazuje, że w ciągu kilku miesięcy od zmiany w Koźmicach powinien podnieść się poziom wód gruntowych. A to oznacza, że w starych, koźmickich studniach znów powinna pojawić się woda. Firmy wiercące studnie, najwyraźniej zwietrzyły już interes - ich ogłoszenia pojawiły się niedawno na wiejskich tablicach ogłoszeniowych.
[Rozmiar: 67697 bajtów] Prace nad zmianą kierunku nurtu Wilgi, prowadzone były wzdłuż całej długości rzeki i wymagały często użycia ciężkiego sprzętu. W Koźmiczkach, ostatni etap prac był prowadzony pod czujnym okiem Sołtysa, Stanisława Dziedzica.
kwiecień 2010
kozmice.pl