Napisz do nas Strona główna Kontakt Archiwum

Kronika policyjna

Image Od niedawna informacje o przestępstwach popełnianych na terenie powiatu wielickiego są publikowane w internecie (www.wieliczka24.info). Z opublikowanej listy wynika, że na szczęście, ani jedno zdarzenie kryminalne nie miało miejsca w ciągu ostatniego miesiąca w Koźmiczkach. Jednak przestępstwa zdarzyły się w naszym bezpośrednim sąsiedztwie. Niech lektura będzie dla nas przestrogą.
  • 22.07.2007 KOŹMICE WIELKIE Nieznany sprawca dokonał kradzieży pojazdu marki Fiat CC 170/700 wraz z dokumentami.
  • 24.07.2007 ZABAWA Nieznany sprawca wykorzystując pozostawione otwarte drzwi pojazdu m-ki Ford Escort dokonał kradzieży z wnętrza portfela z zawartością dokumentów i pieniędzy.
  • 26.07.2007 PAWLIKOWICE Nieznani sprawcy dokonali kradzieży 1.5 tony ziarna pszenicy z przyczepy.
  • 05.08.2007 GORZKÓW Nieznany sprawca wykorzystując niezamknięte drzwi budynku mieszkalnego wszedł do wnętrza gdzie dokonał kradzieży portfela z zawartością dokumentów, pieniędzy,oraz telefonu komórkowego marki Nokia.
sierpień 2007

Zmian na stronie ciąg dalszy

Image Witryna Koźmic zmieniła swój wygląd. Damian Fijorek uporządkował bałagan, który wkradł się tu i ówdzie oraz uczynił stronę bardziej przyjazną dla wszystkich przeglądarek. Strona kozmice.pl ma teraz nawet swoją ikonę - będzie się odróżniać wśród Waszych ulubionych stron. Z pierwszych komentarzy wiemy, że nowy wygląd przypadł do gustu naszym czytelnikom. Dziękujemy Damianie.
To jeszcze nie koniec zmian. W planach są jeszcze prace przy galerii koźmickich fotografii. Czekamy cały czas na Wasze uwagi.
sierpień 2007

Koźmiczanie na starym zdjęciu

Niedawno pisaliśmy na stronie o księdzu Bolesławie Przybyszewskim , który przed 1939 rokiem uczył religii w szkole powszechnej w Koźmicach Wielkich. Ilustracją notatki było zdjęcie księdza z uczniami. Artykuł spotkał się z zainteresowaniem czytelników. Okazało się także, że jest ktoś, kto zadał sobie trud zidentyfikowania osób z fotografii. Osobą tą jest Piotr Kaczor, Koźmiczanin, pasjonat historii - historii Koźmic w szczególności - i kolekcjoner pamiątek z Koźmicami związanych. Piotr zgodził się opublikować na naszej stronie zdjęcie wraz imionami i nazwiskami wszystkich rozpoznanych osób. Identyfikacja nie powiodła się jedynie w przypadku 3 osób. W tym miejscu chcielibyśmy bardzo podziękować Piotrowi, że zechciał podzielić się znami owocami długiej i żmudnej pracy.
Dziękujemy Piotrze.
Zdjęcie zostało wykonane w maju 1935 - tuż po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego, stąd na rękawach kilku dziewcząt żałobne opaski. Jest to ówczesna klasa 7, prowadzona przez Alojzego Kurka.
Kliknij na zdjęciu aby uzyskać obraz w maksymalnym powiększeniu !
Image Image

Odszukajcie na zdjęciu twarze Waszych krewnych - dziadków, rodziców może ciotkę lub wujka. Pokażcie im zdjęcie. Może rozpoznają pozostałe osoby. Napiszcie do nas o tym.
sierpień 2007

Nocny łowca

Jeśli w tym roku komary dokuczają nam trochę mniej, niż zwykle, to jest to, między innymi, zasługa nietoperzy. Dorosły nietoperz potrafi w ciągu jednej nocy zjeść nawet trzy tysiące komarów ! Ciepłe, letnie miesiące to okres ich szczególnej aktywności - muszą zgromadzić jak najwięcej zapasów tłuszczu na zimowy sen. W Polsce żyją 22 gatunki nietoperzy, ich siedzibami są strychy, pnie starych drzew, załomy skalne, jaskinie. Wszystkie gatunki nietoperzy są pod ochroną. Tradycyjnie zwierzę to nie cieszyło się dobrą opinią - przypisywano mu pokrewieństwo z diabłem, posądzano o wampiryzm, zobaczenie nietoperza miało zwiastować rychłą śmierć. Wszystko na skutek nocnego trybu życia i zupełnie niezrozumiałego sposobu odżywiania. Dopiero wynalazek radaru w czasie II wojny światowej pozwolił zrozumieć jak żyją nietoperze.
Image
Nie jest łatwo zrobić zdjęcie nietoperzowi w locie. Ten został "upolowany" w środkowej części Koźmiczek w ciepły, lipcowy wieczór. Przy odrobinie wyobraźni można nawet zauważyć, że uśmiechnął się do obiektywu.

Więcej o zwyczajach nietoperzy można przeczytać: tutaj.
sierpień 2007

Koźmiczanin w Warszawie, pojechał po order i uznanie

Image
Ryszard Jakubowski ps. Boruta jest rdzennym Warszawiakiem, ale od kilku lat mieszka w Koźmicach. 29 lipca otrzymał w Warszawie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Po odznaczeniu Ryszard Jakubowski powiedział w imieniu całej grupy odznaczonych:
Z ogromną dumą, honorem, radością i wzruszeniem mam zaszczyt, w imieniu odznaczonych bardzo serdecznie podziękować Panu Prezydentowi za wręczone nam w dniu dzisiejszym Ordery.
To szczególna dla nas satysfakcja, że odznaczeni zostaliśmy tutaj, w Muzeum Powstania Warszawskiego, które mogło dopiero powstać gdy Prezydentem Warszawy został Pan Panie Prezydencie IV Rzeczypospolitej Polskiej, bardzo dziękujemy.

Image

Transmisję z uroczystości przeprowadziła TVP. Wkrótce na naszej stronie więcej informacji o udziale Ryszarda Jakubowskiego w Powstaniu Warszawskim.
Informacje: Piotr Kaczor i Stanisław Dziedzic. Zdjęcie z momentu odznaczenia: Piotr Kurek.
sierpień 2007

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w Krakowie

Image Delegaci Koła ŚZŻAK z Wieliczki: Stanisław Dziedzic, Ryszard Jakubowski i Piotr Kaczor byli reprezentantami Koźmic na uroczystościach rocznicowych w Krakowie. Fotorelacja z obchodów jest dostępna na stronie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego Grota.
Zobacz fotorelację
Zdjęcia: Piotr Kaczor i Stanisław Dziedzic
sierpień 2007

Zaczynał w Koźmicach - wspomnienie księdza Przybyszewskiego

Image
Na zdjęciu ks.Bolesław Przybyszewski wśród uczniów szkoły powszechnej w Koźmicach Wielkich, rok 1935. Informacje zaczerpnięte ze strony: http://pater.kul.lublin.pl/.
Zdjęcie, dzięki uprzejmości Artura Mokrzyckiego, ze strony: http://mapage.noos.fr/jadwiga/pirowski/
(oznaczenia: 1- ks.Przybyszewski, 2-ówczesny kierownik szkoły w Koźmicach, Franciszek Poniewierski, 3 - nauczycielka, Janina Lipowska).
Ksiądz Przybyszewski, profesor teologii, wykładowca historii Kościoła i historii sztuki kościelnej na Papieskiej Akademii Teologicznej, prezes Polskiego Towarzystwa Teologicznego, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Wybitny autorytet od historii polskiego średniowiecza, w środowisku naukowym zasłynął m.in. jako odkrywca pochodzenia Wita Stwosza, rzeźbiarza ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie.
Bolesław Przybyszewski urodził się w 1908 roku w Skrzeszowicach koło Proszowic. W 1933 roku otrzymał święcenia kapłańskie i równocześnie rozwijał zainteresowania historyczne. Jeszcze przed wybuchem wojny rozpoczął studia z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim a równocześnie pracował jako wikariusz w Wieliczce. W związku z tym prowadził także lekcej religii w szkole powszechnej w Koźmicach Wielkich.
Może ktoś z Koźmiczan rozpozna swoich krewnych (babcię lub dziadką, może rodziców) wśród dzieci otaczających księdza Przybyszewskiego.
Więcej o księdzu Przybyszewskim można przeczytać tutaj.
sierpień 2007
kozmice.pl